Зразок роботи
1.1 Поняття світового ринку та сутність світової торгівлі
У процесі формування світового господарства виникають і діють міжнародні економічні відносини. Вони, як і всередині будь-якої країни, безпосередньо пов'язані з виробництвом, розподілом, обміном і споживанням. Але у світовому господарстві початок їх формування пов'язаний з обміном, бо саме обмін товарами між різними країнами став першою формою організації міжнародної співпраці різних країн [1, c. 327].
В історичній ретроспективі розвиток світового ринку здійснюється на основі прогресу продуктивних сил, які поглиблюють міжнародний поділ праці, поступове залучення нових національних господарств в систему світогосподарських зв'язків. Світовий ринок з'єднав окремі національні економіки в порівняльно стійку систему товарних потоків кількість останніх невпинно зростає [2, c. 86].
Це пояснюється тим, що поглиблення міжнародного поділу праці веде до подальшого розвитку світового ринку та збільшення торгового товарообігу [3, c. 112].
Пересування товарів і послуг між країнами є головною зовнішньою ознакою існування світового ринку.
Приведемо найбільш поширені визначення поняття «світовий ринок»:
1. Всесвітній (світовий) ринок - це система обміну товарами й послугами на міждержавному рівні [4, c. 258].
2. Світовий ринок це динамічна і в значній мірі саморегулююча система, адекватно реагуюча на виникнення модифікацій національних ринків тут кожен із його суб'єктів може оцінити і адаптувати параметри своїх товарів до інших [2, c. 88].
3. Світовий ринок товарів і послуг — це сфера торгових відносин між різними країнами, що ґрунтується на основі розвитку міжнародного поділу праці [5, c. 139].
2.2 Основні напрямки та тенденції розвитку світової торгівлі
Світова торгівля розвивається і змінюється нерівномірно як територіально, так і за видами продукції, товарних форм і видів торговельних відносин. Сучасні тенденції в структурі і динаміці світової торгівлі обумовлені динамікою розвитку суспільного розподілу праці у світовому господарстві.
Розглянемо структуру світової торгівлі в трьох напрямках:
- Географічна структура: по країнах, за типами країн, всередині блоків;
- Товарна структура: за основними групами та видами продукції, за товарними формами;
- Структура за рівнями торгових потоків (між країнами і наднаціональна).
1. Територіальний аспект.
Інтенсивність товарних потоків значно відрізняється по країнах і регіонах. Близько 40% світового експорту та імпорту припадає на Західну Європу, близько 20% - на Південну Америку, приблизно стільки ж - на Азію, близько 5% - на Латинську Америку, 5% - на Близький Схід, 3,5% на країни Африки.
Переважна частина світової торгівлі припадає на ПРК. Протягом останнього десятиліття частина цих країн становила 70% світового товарообігу. При цьому близько 80% експорту ПРС призначається для інших промислово розвинених країн. На частку країн, що розвиваються припадає від 22 до 25%, на країни з перехідною економікою - від 8 до 4%. Експорт країн, що розвиваються в країни, що розвиваються становить лише близько 25% всього експорту, 2/3 експорту спрямовується на ринки розвинених країн.