Зразок роботи
РОЗДІЛ 1
ПРИЧИНИ BREXIT ТА ШЛЯХ ДО НЬОГО
1.1. Причини Brexit
Світ намагається відшукати приховані причини, які на референдумі штовхали британців проголосувати за вихід із ЄС. Проте причини прості, і британців легко зрозуміти. Окрім престижу від членства у Євросоюзі, впливу на світову економіку та політику і надійне плече сусідів по ЄС, Великобританія багато віддає. Британці вважають, що від членства у ЄС вони втрачають більше, завдаючи збитків своєму добробуту та стримуючи розвиток країни. Тому вже на початку 2000-х років рівень невдоволення серед британців досяг критичної точки.
Велика Британія завжди намагалась найменшою мірою втручатись у справи спочатку Європейської Спільноти, а потім уже й самого Європейського союзу. Вона з обережністю ставилась до свого членства у Євросоюзі, залишаючись майже осторонь. Наприклад, той факт що Велика Британії ніколи не входила до Шенгенської зони та запровадила у країні валюту Євросоюзу досить таке переконливо підтверджує це.
1.2. Проведення референдуму та його результати
23 червня 2016 року відбувся референдум щодо Brexit. Його активував прем’єр-міністр Девід Кемерон, член Консервативної партії, який висловився за постійність. Brexit переміг, набравши 52% голосів за і 48% голосів проти (рис. 1.1).
РОЗДІЛ 2
НАСЛІДКИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ BREXIT ДЛЯ ОБ’ЄДНАНОГО КОРОЛІВСТВА ТА ЄС
2.1. Наслідки Brexit для Європейського Союзу
Від лише тільки проведення референдуму щодо виходу Великої Британії з ЄС піднялася хвиля прогнозів щодо політичного та економічного майбутнього Євросоюзу загалом та Об’єднаного Королівства зокрема. Британські аналітичні центри та експерти давали абсолютно різні прогнози, та в більшості йшлося про три можливі сценарії: швидкий перехід до зростання економіки Великої Британії; складний перехідний період орієнтовно до 2020 року; затяжна криза до 2030 року [2]. У результаті маємо зреалізований другий сценарій розвитку подій – Велика Британія залишила Європейський Союз. Через три з половиною роки політичної кризи у Великій Британії довкола Brexit, зміни трьох урядів, позачергових парламентських виборів, запеклих дискусій у суспільстві переважна більшість депутатів нижньої палати британського парламенту 20 грудня 2019 р. підтримали угоду про вихід з Євросоюзу з правками прем’єр-міністра Б.Джонсона.
2.2. Наслідки Brexit для Великобританії
Британці ще досі не можуть відійти від певного шоку. Навіть ті, хто був проти членства у ЄС, адже тільки зараз вони зрозуміли всю важливість наслідків.
Після закінчення перехідного періоду може спостерігатися зростання політичної напруженості в британських регіонах, де більшість населення голосувало проти виходу Великої Британії з ЄС на референдумі 2016 року. Можливими є виступи сепаратистів у Північній Ірландії. Партія «Шинн Фейн» у своєму передвиборчому маніфесті позначила як пріоритети протидію Brexit, референдум щодо об’єднання Північної Ірландії та сусідньої Ірландії, збереження членства в Євросоюзі. До проведення референдуму сепаратисти збираються домагатися особливого статусу для Північної Ірландії у складі Великої Британії. Всього за північноірландськими депутатами закріплено 18 місць у британському парламенті. За даними опитування лорда Ешкрофта, 46% жителів Північної Ірландії підтримують вихід зі складу Сполученого Королівства та входження до складу Ірландії (45% респондентів – проти, а решта не визначилися).
2.3. Розвиток двосторонніх відносин між ЄС та Великою Британією
Економічні наслідки Brexit вже починають позначатися. Цього року з’являються нові бар’єри в торгівлі, що неминуче скоротить доходи британського бізнесу та населення.
«Пройшов рік, і збитки від Brexit для британської економіки все очевидніші», – пише голова дослідницького центру The UK in a Changing Europe Ананд Менон, один із головних експертів у цьому питанні.
«Однак усупереч твердженням Джонсона, багато деталей Brexit, як і остаточний розмір збитків чи вигоди, далеко ще не зрозумілі».
Частково картину змащує COVID, частково відстрочення багатьох обмежень у торгівлі. Але це тимчасово [3].
«Вплив пандемії відносно швидко зійде нанівець, а ось наслідки Brexit – ні. А в деяких сферах, таких як торгівля та міграція, вони згодом лише посиляться», – попереджають економісти The UK in a Changing Europe.