Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність даної роботи полягає в тому, що формування екологічної свідомості - найважливіше завдання дошкільної установи в даний час. Зараз дуже багато екологічних проблем. І не тільки в Україні, але і у всьому світі. Проблема взаємозв'язку людини з природою не нова, вона мала місце завжди.
Але зараз, в даний час, екологічна проблема взаємодії людини і природи, а також взаємодії людського суспільства на навколишнє середовище стала дуже гострою і прийняла величезні масштаби. Планету може врятувати лише діяльність людей, що здійснюється на основі глибокого розуміння законів природи, облік численних взаємодій в природних співтовариствах, усвідомлення того, що людина - це всього лише частина природи. Це означає, що екологічна проблема встає сьогодні не тільки як проблема збереження навколишнього середовища від забруднення і інших негативних впливів господарської діяльності людини на Землі. В умовах екологічної катастрофи, що насувається, величезне значення набуває екологічного виховання і виховання людини всіх віків і професій. Екологічні проблеми, що особливо загострились в останні десятиріччя, викликають стурбованість і тривогу чесних людей Землі. Рішенням міжнародного Стокгольмського форуму з 1972 року в календарі з'явився особливий день. Дата 5 червня закликає людство загалом і кожного зокрема зробити все, щоб зберегти дивосвіт кольорів на планеті.
Захистити весняну квітку і спів солов’я, степову балку і поліське болото, молоду вербиченько і могутній віковий дуб, чисте повітря і чисту воду – все це і буде надійною гарантією збереження самого життя в усій його красі і гармонії. Без сьогоднішніх наших колективних зусиль надія на виживання людської цивілізації стає проблематичною.
В.Сухомлинський писав, «що школа майбутнього повинна найповніше використовувати для гармонійного розвитку людини все, що дає природа і що зможе зробити людина для того, щоб природа служила їй. Уже через це ми повинні берегти і поновлювати природні багатства, які маємо ”.
Дошкільна установа вже сьогодні покликана проявити наполегливість у вихованні нового покоління, якому властиво особливе бачення миру як об'єкту його постійної турботи. Зокрема, в Базовому компоненті дошкільної освіти в Україні сфера “ Природа ” зазначається, що метою є формування елементів екологічного світорозуміння, екологічної вихованості, розвиток у дитини позитивного емоційного – ціннісного ставлення до природного довкілля, формування реалістичних уявлень про явище природи, практичних умінь, дбайливого ставлення до її компонентів.
У дітей дошкільного віку є необхідні передумови формування позитивного емоційно-ціннісного ставлення до природи. Їм доступне розуміння різнобічних цінностей природи, вони вміють виразити свої емоції від спілкування з природою у творчій діяльності, знають правила поведінки в природі, можуть оцінити свої вчинки та вчинки інших. У навчально-виховному процесі дошкільного закладу природа, переважно, використовується як засіб розумового, естетичного розвитку дітей; серед методів екологічного виховання переважають вербальні й такі, що забезпечують безпосередню взаємодію з природою.
Проблема роботи з дітьми на етапі дошкільного дитинства досліджувалася у різних напрямах багатьма вченими: Ю.О.Аркин Г.М.Лямина, А.М. Богуш, Ю. С. Ляховская, І.М. Непомняща, та інших.; особливості становлення та розвитку словника дітей протягом дошкільного віку О.П. Іваненко, М. Н.,Конина, Н.І. Луцан, Ю. С.Ляховская та інших. Стержневим моментом низки досліджень О.Г.Арушанова, Н.В. Гавриш, А.І. Лаврентьєва, Є.В.Савушкина,Ф.О.Сохин, О.М.Струнина,О.С. Ушакова та інших.
Метою даного дослідження, є визначення основних механізмів й засобів для ознайомлення дітей з багатствами й красою природи.
Об’єктом дослідження, є реакція дітей на знайомство з природою й значущість отриманих знань.
Предметом дослідження, виступає педагогіка, як наука.
Завдання даного дослідження:
Визначити теоретичні засади ознайомлення дітей з природою;
Окреслити роботу вихователя по ознайомленню дітей з весняними явищами природи;
Дослідити ознайомлення дошкільників середньої групи з природою на прикладі експериментальної роботи.