Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми. Податкова система України почала своє становлення в 1991 р., але й до сьогодні цей процес ще не можна назвати завершеним. Постійні радикальні зміни, що відбуваються в податковій системі України, хоча і направлені на її вдосконалення, насправді тільки руйнують її, призводять до недоодержання прогнозованих показників формування дохідної частини бюджету, сприяють ухиленню від сплати податків, плутанині у нарахуванні та складанні звітності за певними податками і зборами, ускладнюють контроль їх сплати тощо.
Податкова система – це сукупність відносин, що виникають з приводу справляння податків та зборів, що регулюється державними податковими органами та податковим кодексом України.
Система оподаткування має сприяти розвитку промислової діяльності, посилити вплив на економічний та соціальний розвиток в державі та забезпечити покращення інвестиційного клімату. Тобто ефективність справляння податкових платежів є важливим елементом для держави як на мікро- так и на макрорівнях
На сьогодні постала гостра проблема у забезпеченні стабільності податкової системи України, її відповідності встановленим законодавством принципам. Для забезпечення сталого економічного розвитку країни необхідно постійно аналізувати всі зміни, що відбуваються в податковому законодавстві країни, оцінювати їх впив як на платників податку, так і на формування місцевих і державного бюджетів України. Саме дослідженню окреслених питань і присвячена дана робота.
Питанням дослідження податкової системи України приділяли увагу багато вітчизняних науковців-дослідників та економістів-практиків. Серед них слід виділити роботи В.Вітлінського, А.Скрипника, Р.Жарко, В.Загорського, Т.Єфименко, В.Огліх, О.Шаповалова, М.Романюка, Т.Коляди, І.Бурденка, О.Кравченка, А.Крисоватого, Є.Вишневського, А.Сокольської. У працях зазначених науковців розглянуто шляхи реформування податкової системи України, виокремлено її основні недоліки, проведено порівняльний аналіз податкової системи України з податковими системами зарубіжних країн. Але недостатньо вивченими залишаються питання, що розкривають аналіз змін, які відбулися в податковій системі України з часів набуття нею незалежності і дотепер. А у зв’язку із щорічними змінами, що вносяться до податкової системи нашої держави, дослідження даного питання є надзвичайно актуальним.
Метою роботи є теоретичне обґрунтування необхідності і розробка основних напрямів вдосконалення національної податкової системи.
Досягнення поставленої мети передбачає необхідність розв’язання таких завдань:
- розглянути сутність, історичні аспекти становлення та розвитку податкової системи України;
- вивчити теоретичні детермінанти реформування податкової системи;
- дослідити організаційно-правові аспекти функціонування податкової системи;
- провести аналіз фіскальної ефективності та регулюючого потенціалу вітчизняної практики справляння податків;
- оцінити ефективність реалізації завдань податкової реформи;
- оцінити сучасні тенденції реформування спрощеної системи оподаткування в Україні;
- дослідити особливості організації роботи податкових органів у зарубіжних країнах в контексті удосконалення податкової системи України;
- обґрунтувати пріоритети реформування вітчизняної податкової системи.
Об’єкт дослідження – процес функціонування податкової системи України, взаємовідносин між державою та платниками податків в процесі утворення доходної частини бюджету країни.
Предмет дослідження – теоретичні й практичні проблеми розвитку, становлення податкової системи України, її функціонування та вдосконалення.
Вирішенню визначених у роботі завдань сприяло застосування спеціальних та загальнонаукових методів здійснення економічних досліджень. Зокрема, використовувалися такі методи: монографічний, аналізу та синтезу, індукції та дедукції, порівняння, узагальнення – для розгляду теоретичних та організаційних засад функціонування та реформування податкової системи; групування, порівняння, графічний – для проведення аналізу справляння податків в Україні; абстрактно-логічний метод – для обґрунтування пропозицій щодо удосконалення податкової системи в Україні.
Інформаційною базою дослідження є: наукові праці вітчизняних та зарубіжних економістів з теорії оподаткування, зарубіжного досвіду функціонування податкових систем; офіційні статистичні дані; матеріали Державного комітету статистики, Міністерства фінансів та Державної податкової служби, офіційні ресурси Internet.