Зразок роботи
ПОРІВНЯЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РІВНЯ ІНТЕГРОВАНОСТІ УКРАЇНИ ТА ІНШИХ КРАЇН СВІТУ
Для розвитку сучасних світо господарських зв’язків характерними є активізація інтеграції національних економік, їх секторів та окремих регіонів країн, глобалізація конкуренції та уніфікація її форм між основними учасниками міжнародних економічних відносин. Особливого значення для нашої країни набуває активна участь у міжнародному поділі праці та інтеграційних процесах шляхом ефективного здійснення зовнішньоекономічної діяльності (ЗЕД), оскільки це є важливим фактором трансформації та зростання економіки. Досягнення успіху у цьому напрямі передбачає підвищення рівня конкурентоспроможності вітчизняних економічних суб’єктів на зовнішньому ринку, розвиток і реалізацію експортного потенціалу, що дозволить здійснювати успішну інтеграцію економіки України, зокрема окремих її секторів та регіонів, у світове господарство.
Впровадження системи заходів із забезпечення конкурентоспроможності значною мірою визначатиме ефективну діяльність вітчизняних підприємств, галузей і регіонів на зовнішніх ринках, сприятиме вирішенню проблем і ліквідації структурних диспропорцій їх ЗЕД, дозволить здійснити успішну міжнародну інтеграцію вітчизняної економіки і тому вимагає глибокого наукового аналізу та обґрунтування методів і механізмів реалізації.
Проблеми конкуренції та забезпечення конкурентоспроможності економічних суб’єктів в умовах міжнародної інтеграції досліджували такі західні вчені, як Д. Рікардо, А. Сміт, Д. Абель, Г. Г амель, П. Друкер, К. Ендрус, Р. Ешенбах, П. Зенге, Ф. Котлер, Р. Коуз, К. Крістенсон, М. Портер, К. Прахалад, Р. Солоу, Й. Шумпетер, Ф. Хайєк.
Значний внесок у дослідження проблем розвитку зовнішньоекономічних зв’язків та міжнародної інтеграції країн з перехідною економікою, теорії і практики зовнішньої торгівлі та удосконалення механізмів її регулювання, конкурентоспроможності та ефективності ЗЕД економічних суб’єктів в умовах відкритої економіки здійснили такі вітчизняні економісти, як В. Андрійчук, О. Білорус, В. Будкін, І. Бураковський, З. Варналій, В. Вергун, О. Власюк, А. Гальчинський, В. Геєць, Я. Гончарук, Б. Губський, М. Долішній, Л. Кістерський, Г. Климко, В. Клочко, В. Кончин, А. Кредісов, О. Кузьмін, І. Лукінов, Д. Лук’яненко, Ю. Макогон, А. Мокій, В. Новицький, В. Онищенко, Ю. Пахомов, О. Рогач, А. Філіпенко, А. Чухно, О. Шнирков.
Активно працюють над дослідженням аналогічних проблем і окремих їх аспектів російські дослідники П. Зав’ялов, С. Захаров, Г. Ковальов, О. Михайлов, А. Медведєв, М. Моісеєв, І. Спіридонов, П. Фомичев, Г. Шагалов, С. Шаталін, В. Юданов та ін.
Проте ще недостатньою мірою висвітлені вплив окремих факторів конкурентоспроможності, економічні засоби та досвід її забезпечення у країнах з перехідною економікою, методичний інструментарій оцінки рівня конкурентоспроможності і економічної ефективності на рівні окремих галузей та регіонів. Потребує системного аналізу проблема державного впливу на конкурентоспроможність суб’єктів ЗЕД на загальнодержавному та регіональному рівнях. Це і обумовило актуальність і вибір теми проведеного дослідження.
Метою цього дослідження є здійснення комплексної оцінки конкурентних переваг галузей української економіки та обґрунтування стратегічних напрямів підвищення їх конкурентоспроможності на зовнішньому ринку.