Зразок роботи
Актуальність індивідуального науково-дослідного завдання. З самого початку існування держав, володіння інформацією було надзвичайно важливим для їх правителів. Знання про минуле і теперішнє, різні політичні, історичні та культурні події та їх вміле використання було важливою частиною впливу на свідомість та дії всього народу. Подання чи трактування певної інформації завжди відбувається у вигідному світлі для правлячої верхівки. Нажаль, нерідко ця інформація навмисно викривлена, недостовірна. Метою такої діяльності влади є маніпулювання людською свідомістю. Саме така інтерпретація дійсності відображена у політичних міфах. Історичній міф — це реально існуючі хибні форми уявлень про взаємозв’язки, події, відносини і дії, навмисно чи ненавмисно доповнені різними абстрактними висновками, догадками, фантазією, легендою
Основною особливістю міфу є те, що за його допомогою можна змінити ставлення до подій, осіб, народу, спонукати до дій або навпаки до бездіяльності як окремої людини, так і всієї нації. Оскільки призначення історичного міфу є орієнтоване все ж на велику кількість людей, то ще однією його властивістю є вплив на населення інших держав. Що також є досить поширеним.
В кожній державі присутні свої історичні міфи. Вони використовувалися і використовуються зараз для впливу на свідомість суспільства, тобто на їх духовне життя. Адже кожна людина має власні ідеї, погляди. Проте історичний міф формує певні політичні, культурні, моральні переконання як окремої людини, так і всього суспільства. Особливо активно він використовується в ідеології. За допомогою міфів можна як зміцнити державу, так і зруйнувати. Рушійною силою політичних змін є народ. Саме тому такий спосіб маніпулювання людьми був важливий для правителів різних держав.
В умовах масової і загальної комп’ютеризації та інформатизації суспільства, коли інформація поширюється з дуже великою швидкість за допомогою сучасних ґаджетів, мережі Internet та ЗМІ, використання історичних міфів відіграє значну роль у маніпулюванні свідомістю суспільства владою. Хоча після розпаду СРСР, розкриттям і дослідженням багатьох архівів досить значна кількість радянських та імперських міфів розсіялась та все ж залишилась в колективній пам’яті громадян пострадянських держав, зокрема в Російській Федерації. Необхідно сказати, що утворились нові історичні міфи сьогодення. І їх потрібно руйнувати. В цьому полягає актуальність наукового дослідження.
Цей метод маніпулювання людською свідомість активно використовувався в Російській імперії. Комуністична влада особливо майстерно використовувала історичні міфи. Досвід поколінь перейняла і Російська Федерація, яка в умовах неоголошеної війни активно підтримує життєздатність старих і створює нові історичні міфи. Зміст яких відображав внутрішньо- та міждержавні стосунки, ставлення до США, країн Європи та власне самобутності та особливості російського народу.
«Історичні міфи є такою самою зброєю, як кулі у війні звичайній.» – історик Сергій Громенко.
Метою науково-дослідної роботи є дослідження російських історичних міфів та визначення їх впливу на формування Російської імперії, СРСР та Російської Федерації.