Зміст
Правові проблеми (законодавчі) регулювання відносин корпоративного майна подружжя
Починаючи з 1991 року після закріплення законодавцем в Законі України «Про підприємства в Україні» [1] такого виду підприємства, як приватне підприємство, засноване на власності фізичної особи, в правовому регулюванні відносин …...
Таким чином, чинне законодавство, що регулює сімейні відносини не визначає порядок правового регулювання набуття, здійснення та припинення корпоративних прав подружжя. Судова практика з цого питання дуже суперечлива, також не має згоди серед науковців з приводу питання щодо встановлення правового регулювання корпоративних прав подружжя….
Серед останніх досліджень на задану тематику можна відмітити роботи таких науковців як О.В. …
Виклад основного матеріалу. Згідно ст. 60 Сімейного кодексу України майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу) [5]…
….
Корпоративні права мають складну структуру: їх прийнято поділяти на майнові та немайнові. Незважаючи на такі види, суб’єктивні корпоративні права є неподільними, і не можуть окремо передаватися іншим особам. Таким чином, корпоративні права, набуті … [7, с. 46].
Отже, корпоративні права, ….
…
Вклад до статутного капіталу та виділене із спільної сумісної власності подружжя майно (кошти) передаються у власність приватного підприємства. Відповідно до статті 191 ЦК України підприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для здійснення підприємницької діяльності; до складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, …. [8].
…На думку Конституційного Суду України, приватне підприємство (або його частина), засноване одним із подружжя, - це окремий об’єкт права спільної сумісної власності подружжя, до якого входять усі види майна, у тому числі вклад до статутного капіталу та майно, виділене з їх спільної сумісної власності [8]..
…
В контексті цього І.В.Спасибо-Фатєєва зазначає, що в Україні з 2007 року склалася судова практика, яка виходила з постанови Пленуму ВСУ. Відтепер же неважко прогнозувати те, що суди виноситимуть протилежні рішення за аналогічними спорами. ….
Отже, зазначає вчена, ані реальних, ….
Також, як зазначають В.І. Цікало, М.В. Оприско, в основу свого Рішення Конституційний Суд України поклав розуміння приватного підприємства як єдиного майнового комплексу (ст. 191 ЦК), а не самостійного суб’єкта господарювання — юридичної особи, як це … [7, с. 45].
Так, Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ на основі зазначеного Рішення Конституційного Суду України у справі щодо поділу майна подружжя в частині внеску до статутного капіталу ТзОВ «Графіт-УЖ» зайняв позицію, відповідно до якої правова природа відносин у приватному підприємстві є тотожною із відносинами, що виникають у ТОВ. ….