Зразок роботи
Вступ
Актуальність обраної теми пояснюється необхідністю вивчення особливостей віртуального спілкування, оскільки даний вид спілкування набуває великого значення і поступово стає одним з основних видів комунікації людей у світі.
Вивчення обраної теми передбачає досягнення основної мети - розглянути особливості спілкування в Інтернеті.
На сьогодні, такий стиль спілкування, як віртуальне спілкування є доволі новим та до кінця недослідженим.
В наш час однією з найгостріших проблем людства стає проблема самотності та втрати можливості безпосереднього емоційно-особистісного спілкування. Сучасна людина практично весь день зайнята професійною діяльністю і спілкуванням. Навіть вдома ми обговорюємо виробничі ситуації, а також спілкуємося на теми, що стосується третіх осіб. Звідси відчуття особистісного знехтування і незадоволеності рівнем міжособистісного спілкування в сім'ї, активний пошук його замінників. Одним з таких варіантів є віртуальне спілкування.
Сучасні технології дозволили людям спілкуватися з друзями не виходячи з дому, сидячи у кріслі перед комп’ютером (телефоном).
Реальне спілкування різко замінюється віртуальним. Люди готові проводити вихідні й відпочинок на сайтах та форумах, забуваючи про реальне життя. Знайомства на вулицях тепер неактуальне, тому що його активно замінює знайомство в Інтернеті.
Сьогодні віртуальне спілкування розвивається досить стрімко. Так, на сьогодні Інтернет має близько 15 мільйонів абонентів у понад 150 країн світу, причому щомісяця розмір Всесвітньої мережі поповнюється на 7-10 відсотків. Одним словом, Інтернет перетворюється з кожним днем і стає основним засобом для спілкування.
Отже, тема віртуального спілкування є дуже актуальним питанням на даний момент, адже Інтернет з кожним днем розширює свої горизонти, з’являються нові соціальні мережі, де люди з різних країн спілкуються і обмінюються досвідом.
1.Віртуальне спілкування: поняття та загальна характеристика
Спілкування – це один з виявів соціальної взаємодії, в основі якого лежить обмін думками, почуттями, волевиявленнями з метою інформування.
Спілкування відбувається за певними визначеними правилами і вимагає серйозної ґрунтовної підготовки [3, 5].
Віртуальне спілкування – це спілкування з віртуальним співрозмовником у віртуальному просторі за допомогою електронних засобів.
Віртуальне середовище надає невичерпні можливості знайомства з різними людьми, а це означає, що на них можна впливати, з ними можна взаємодіяти, їм можна протистояти тощо. Це провокує певні соціальні дисонанси і може мати негативні наслідки, особливо для молоді.
В останні роки проблемам дослідження віртуального спілкування приділяється значна увага, що пояснюється всебічним розвитком мережі Інтернет, інформаційним технологіям та глобалізацією інформаційних процесів.
Віртуальне спілкування – це процес, що імітує структуру, функції і результати реальних відносин і взаємних дій людини, через його віртуальні образи.
Віртуальне спілкування має свої переваги над реальним спілкуванням, на що вказують різноманітні дослідження, проведені науковцями: полегшується процес спілкування, знімаються психологічні бар'єри, вивільняється творче "я" [2]; втрачає своє значення цілий ряд бар'єрів спілкування, обумовлених такими характеристиками партнерів по віртуальному спілкуванню, які виражені в їх зовнішньому вигляді, а також віртуальною компетентністю людини, а точніше, невербальною частиною віртуальної компетентності [4]; реалізуються цінності свободи, представлення себе перед іншими людьми в різних варіантах самореалізації і самоствердження [6]; в інтернет–співтоваристві людина–образ дорівнює тексту [2]; специфічні норми спілкування (допущення більшої розкутості, отже, як більшої агресивності, так і дружелюбства; вибіркова трансляція соціальних стандартів (так, наприклад, більша частина «віртуальних персон» наділяється атрибутами фізичної краси і сили); соціальна ієрархія, в основі якої лежить можливість впливу на хід комунікації тощо.
Віртуальне спілкування – стає більш ефективним та працездатним у спільнотах та товариствах, існуючих в мережі, оскільки «співрозмовники» мають спільні теми для обговорення. Проблеми віртуального спілкування можуть стати і бажаними для комунікантів, наприклад, коли можна скоротити транзакції, в разі небажання спілкуватись далі, скориставшись смайликами, які несуть в собі загальне транслювання емоції.