Зразок роботи
ВСТУП
В світі немає жодної держави, яка би не хворіла вірусом злочинності. А як відомо будь-яку хворобу легше попередити, аніж лікувати. Цією обставиною пояснюється виняткова актуальність та необхідність розробки та впровадження дієвих заходів протидії цьому деструктивному явищу. На зниження рівня злочинності направлено низку заходів, як силового, карального спрямування, так і превентивного, орієнтованого на запобігання та недопускання можливих злочинних дій. Проте, незважаючи на вживані заходи загальний рівень злочинності все ще продовжує залишатись на високому рівні.
В цивілізованому світі давно підтримуються неагресивні способи подолання проблем. Саме тому, профілактичні заходи є пріоритетними при обранні стратегії боротьби. Випередження злочинності через зниження рівня віктимності є досить дешевим і простим у своєму впровадженні, проте напрочуд дієвим засобом протидії злочинності. Профілактика такого роду, може здійснюватись в різних напрямках та бути адресованою різним когортам населення.
Очевидним є необхідність профілактичного впливу на різні криміногенні елементи, потенційно злочинні угрупування та їм подібні. Але сьогодні такі заходи носять здебільшого односторонній характер. Що пояснюється недостатньою увагою до особи потерпілого, який у вчиненні злочинного діяння виступає не менш важливим елементом ніж злочинець. З цієї причини, увага багатьох наукових представників суспільно-політичних наук прикута до феномену віктимності, з відповідним усебічним його вивченням.
Варто зазначити, що заходи здійснювані в цьому напрямку стабільно розвиваються та знаходять своє втілення в різноманітних формах: так, на державному рівні приймаються нормативно-правові акти, закладаються відповідні витрати до державного бюджету, відбувається розробка спеціалізованих програм, тренінгів, що націлені на профілактичну складову, фінансуються різноманітні соціальні та наукові організації.
Актуальність теми полягає в існуванні низки прогалин в доктрині віктимології, що суттєво знижує ефективність протидії злочинності. Розроблені профілактичні заходи існують або у вигляді теоретичних доробків, або ж націлені на яскраво виражені аспекти віктимності. Хоча, на думку автора, продуктивнішим буде більш комплексне та практичне спрямування профілактики, з обов’язковим урахуванням психології розвитку людини.
Справедливо буде вказати і на те, що основна частина таких заходів орієнтована здебільшого на вторинну профілактику. Тоді коли значно дієвішою буде зосередження безпосередньо на первинних профілактичних аспектах.
Також, маємо відзначити, що віктимологічний фактор проблеми попередження злочинів на сьогодні залишається малодослідженим, оскільки протягом багатьох років дане питання висвітлювалось суто з криміналістичної позиції, що не могло забезпечити достатньої повноти та об’єктивності.
Додатково актуальність теми підтверджується і наявністю прогалин, неточностей в нормативно-правовій базі, а також тим, що окремі теоретичні заходи виявляються не ефективними в практичному застосуванні.
Об’єкт дослідження - відносини у сфері віктимологічних засад боротьби зі злочинністю.
Предмет дослідження складають положення нормативно-правових актів та доктринальні засади, які розкривають віктимологічні засади боротьби зі злочинністю.
Мета дослідження полягає у висвітленні головних аспектів віктимологічної профілактики злочинності, з позиції законодавчих важелів, психологічних особливостей віктимізації з розробкою рекомендаційної складової.
Поставлена мета вимагає вирішення таких завдань:
1) аналіз категоріального апарату та окреслення історичного досвіду боротьби зі злочинністю;
2) визначення ролі потерпілого у створенні криміногенної обстановки та встановлення причинно-наслідкового зв’язку формування жертви; висвітлення окремих груп ризику, що характеризуються високою криміногенністю та віктимогенністю;
3) огляд основних законодавчих та нормативно-правових актів;
4) розкриття значення віктимологічної складової для діяльності судової та правоохоронної систем;
5) встановлення головних шляхів вирішення проблемних питань пов’язаних з боротьбою зі злочинністю.
Методи дослідження. В процесі виконання роботи було застосовано низку загальнонаукових та спеціальних методів і підходів. А саме: аналітико-синтетичний, історичний, діалектичний, системний, статистичний підходи, структурно-функціональний, порівняльний та діалектичний методи.
Науково-теоретична основа виконання дослідження. Кращі науковці різних держав продовжують паралельне вивчення даного питання в різних його аспектах. Значним доробком у розробці віктимологічної профілактики злочинності стали праці таких вітчизняних та зарубіжних вчених: С. Б. Алімова, Ю. М. Антоняна, М. І. Бажова, О. М. Бандурки, І. В. Басистої,Н. І. Бумаженка, В. В. Васильевича, Е. Вольфганга, І. М. Даньшина, П. С. Дагеля, О.М. Джужі, А. І. Долгової, Г. Гассера, Г. Гентінга, В. В. Голіної, В. В. Гульдана, А. П. Закалюка, А. Ф. Зелінського, Т. Л. Кальченка, О. М. Костенка, Д. А. Корецького, Н. Ф. Кузнецової, О. М. Литвинова, І. Г. Малкіної-Пих, Б. Мендельсона, В. С. Мінської, О. Є. Михайлова, Є. М. Моісеєва, В.І. Полубінського, Д.В. Рівмана, Е. Л. Сидоренко, О. В. Сіренко, В. Я. Тація, А. І. Теслі, В. О. Тулякова, Л.В. Франка, Г. Хентіга О. Ю. Юрченко та інших.
Нормативно-правову базу дослідження становлять положення різних галузей права, серед яких хотілося б зазначити наступні джерела: Конституція України, Декларація основних принципів правосуддя для жертв злочинів і зловживання владою, Закони України, зокрема «Про оперативно-розшукову діяльність», «Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю», «Про протидію торгівлі людьми», «Про попередження насильства в сім'ї», «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», деякі положення Цивільного кодексу України, Кримінального кодексу України та Кримінально-процесуального кодексу України, а також відповідні укази, постанови, розпорядження, рішення Конституційного Суду України, накази та інструкції Міністерства внутрішніх справ України, міжнародно-правові акти, ратифіковані Україною тощо.
Емпірична база виконання дослідження. Щодо практичних заходів діяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, міжнародної спільноти в напрямку віктимологічної профілактики злочинності варто звернути увагу на розробку нових законопроектів, внесення необхідних змін до існуючих, та забезпечення виконання певних програм на міждержавному та внутрішньодержавному рівнях. Відповідними науковими та громадськими установами періодично проводяться соціо-психологічні, кримінологічні дослідження динаміки даної проблеми. Також значна увага приділяється вивченню статистичних показників з подальшим аналізом одержаних результатів.
Наукова новизна та практичне значення отриманих результатів. Наукова новизна полягає в тому, що автором запропоновано визначення потенційного потерпілого. Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що дана робота може бути використана для підготовки до семінарських, практичних занять, для підготовки до круглих столів, колоквіумів, іспитів тощо. Матеріали дослідження можуть бути корисними під час вивчення таких навчальних дисциплін як, кримінологія, криміналістика, кримінальне право, правова статистика, юридична психологія, правова соціологія тощо.
Структура роботи. Згідно поставленої перед нами мети та кола окреслених завдань, робота складається з таких структурних частин: вступ, трьох розділів, одинадцяти підрозділів, висновків, списку використаних джерел із ста вісімнадцяти найменувань. Загальний обсяг роботи 117 сторінок.