Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми дослідження обумовлена значенням, яке має належне вирішення юридичної справи про відносини, залишені без чіткого нормативного регулювання, для гарантування та захисту прав і свобод людини та громадянина, законних інтересів їх об’єднань і держави. Прогалини властиві будь-якій системі права, навіть досконалій, виникають переважно з об’єктивних причин у зв’язку з розвитком існуючих суспільних відносин та появою нових, а також через низьку техніко-юридичну якість прийнятих нормативних актів. Водночас вони є небажаним явищем, свідчать про певні недоліки системи права та упущення у нормативному регулюванні, негативно позначаються на ефективності захисту прав громадян, ускладнюють застосування чинних норм права та в остаточному підсумку гальмують поступальний рух суспільних відносин.
Актуалізує проблему об’єктивна неможливість швидкого усунення зазначених вад на правотворчому рівні та одночасно встановлена законом заборона відмови у розгляді юридичної справи з мотивів відсутності або неповноти нормативно-правових приписів, які регулюють спірні відносини, потреба у юридичному захисті прав, свобод та інтересів осіб, що обумовлює необхідність компетентного оперативного заповнення прогалин судом.
Теоретична база дослідження. Дослідженням цивільно-правових норм займається багато вчених, хочу відділити найбільш значущі роботи як українських, так і зарубіжних вчених: О.Ф. Скакун, С.В. Полєніна, С.С. Алексєєва, Д.М. Бахраха, В.І. Гоймана, О.В. Пушняка, П.М. Рабіновича Д.Д. Аверіна, Л.П. Онуфрієвої, Р.А. Майданика , С.Я. Фурси, Т.М. Яблочкова та багатьох інших.
Всі ці дослідження і зумовили вибір теми мого дипломного дослідження, а саме «Застосування цивільно – правових норм: проблеми теорії та практики».
Об’єктом дослідження виступають цивільно-правові норми.
Предмет дослідження становить нормативно-правове регулювання застосування цивільно – правових норм, судова та інша правозастосовча практика, що містить зразки застосування вказаних норм.
Мета та завдання дослідження. Метою дослідження є аналіз загальнотеоретичних та практичних проблем застосування цивільно – правових норм, так і іноземного права для регулювання приватноправових відносин, а також визначення ефективності вітчизняних механізмів регулювання процесу правозастосування та розробка пропозицій і рекомендацій до українського законодавства та правозастосовної практики.
Для досягнення цієї мети були поставлені такі завдання:
1) дослідити загальнотеоретичні підстави, застосовування цивільно – правових норм у межах національної правової системи;
2) простежити стадії застосування вказаних норм та визначити їх характерні особливості;
3) проаналізувати передумови застосування, наслідки неправильного застосування міжнародно-правових норм в юрисдикційній діяльності судів;
4) з’ясувати, які механізми залучення інформації про іноземне право існують в юрисдикційній діяльності, дослідити їх особливості, а також простежити, яким чином не лише суд, а й особи, що беруть участь у розгляді справи, можуть здійснювати пошук інформації про іноземні правові норми.
Методологічну основу дослідження становлять загальнонаукові та спеціально-юридичні методи, що відповідають меті дослідження та надають змогу максимально повно розв’язати поставлені в досліджені завдання. Зокрема, у процесі дослідження автор використовував:
діалектичний метод – з метою вивчення формування та розвитку ідеї застосування цивільно – правових норм у національній системі;
історичний метод – у процесі вивчення розвитку нормативно-правового регулювання застосування цивільно – правових го права в різних соціально-економічних формаціях та цивілізаційних епохах;
формально-логічний та структурно-функціональний методи – під час виявлення недоліків правового регулювання відносин, пов’язаних із застосуванням цивільно – правових норм;
порівняльно-правовий метод – для порівняння практики застосування цивільно – правових норм у різних правових системах;
метод моделювання – під час розробки пропозицій до законодавства;
догматико-юридичний метод – під час аналізу особливостей правозастосовчої практики та вивчення судових помилок, що мають місце в процесі застосування цивільно – правових норм.
Практична значущість роботи полягає у тому що результати дослідження можуть бути опубліковані в газетах, журналах які спеціалізуються на написанні статей на різні юридичні тематики. Також результати роботи можна використовувати в більш детальних дослідженнях теми, а саме в дисертаційній роботі на наукову ступінь.