Соціологія права як теорія середнього рівня (ID:149939)
Зміст
ВСТУП………………………………………………………………………….….3
РОЗДІЛ 1. СОЦІОЛОГІЯ ПРАВА ЯК СПЕЦИФІЧНА ГАЛУЗЬ СОЦІОЛОГІЇ………………………………………………………………...…….5
1.1. Поняття та предмет соціології права……………………………..…………5
1.2. Становлення і розвиток соціології права………………………………...…8
1.3. Соціологія права та інші правові науки………………………………..….11
РОЗДІЛ 2. ТЕОРІЯ СЕРЕДНЬОГО РІВНЯ В СОЦІОЛОГІЇ ПРАВА………..15
2.1. Різновиди соціологічних теорій………………………………………...….15
2.2. Взаємозв’язок соціології права й інших гуманітарних наук …………….19
ВИСНОВКИ……………………………………………………………………...24
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ……………………………………….26
Зразок роботи
Варто зауважити, що у науці немає чіткої й однозначної відповіді на питання: хто є основоположником соціології права. Одні пов’язують це з ім’ям Е. Дюркгейма, інші – М. Вебера, треті – з ім’ям австрійського юриста Є. Ерліха. Зрозуміло в даному випадку те, що соціологія права починає складатися на рубежі XIX і XX ст., коли вперше з’являються досить великі спеціальні наукові праці, у тому числі й насамперед зазначених авторів, у дусі вимог сучасної соціології. Багато дослідників пов’язують виникнення соціології права як самостійної науки з завершенням процесу подолання панування юридичного позитивізму, що охопив і все XIX ст.
Проте, необхідно звернути увагу на події, які відбувалися ще раніше, оскільки зародження соціології права опосередковано відбулося раніше. Істотно важливою подією, яка відбилася на теоретичному розумінні соціальної сутності права та його історичної ролі, була Лютнева революція 1848 року у Франції, яка встановила Другу республіку. Революція наочно показала, що юридичне визначення особистості того часу не відповідало її справжньому становищу у державному житті. Революція розкрила соціальне питання як щось таке, що було приховане за позірністю юридичних та політичних форм, а потім несподівано вирвалося назовні. Ця несподіваність вразила багатьох юристів та політиків. Таке здивування дало поштовх науковій думці, яка визнала за свій обов’язок пояснити новий незрозумілий факт. Здійснений у цьому напрямі науковий пошук зумовив появу капітальних наукових праць О. Конта та К. Маркса, загальні висновки яких сприяли початку історико-соціологічного вивчення права [16].
О. Конт зіграв помітну роль у зародженні соціології права як науки. По-перше, він обгрунтував один з основних принципів цієї науки, згідно з яким закони повинні виводитися з досвіду соціального життя, а не з апріорно сформульованих законодавцем понять. По-друге, О. Конт справедливо зауважив, що соціальне наукове пізнання, в тому числі і пізнання права, слід здійснювати з використанням методології точних наук.
Інші роботи з даної категорії: