Зразок роботи
ВСТУП
В сучасних умовах переходу до ринкової економіки належне й своєчасне виконання договірних зобов’язань набуває все більшого значення, і цінність цивільного права полягає в тому, що воно у своїх нормах містить широку різноманітність засобів впливу на поведінку громадян та організацій через їх інтереси і за допомогою інтересів. Одним з таких засобів впливу на поведінку осіб є застосування до них майнових санкцій, зокрема цивільно-правової відповідальності.
Актуальність теми. Питання про суть санкції та її співвідношення з поняттям відповідальності залишається дискусійним як у літературі із загальної теорії права, так і в галузевих юридичних науках.
Значної уваги заслуговує дослідження питання про умови притягнення та звільнення від цивільно-правової відповідальності, яке становить основу даної роботи. Наявність повного складу правопорушення є основою притягнення до відповідальності. Однак обставини, за яких склад правопорушення наявний, однак особа не може бути притягнена до відповідальності, є також центральним об’єктом дослідження. Важливості цій темі додає той факт, що в юридичній літературі та науці існують різні точки зору як на сам факт правопорушення, так і на підстави звільнення від відповідальності за його вчинення.
Тематика цих питань є глибоко дослідженою, однак наукових позицій щодо поняття «цивільно-правова відповідальність», а також підстав звільнення від неї існує дуже багато, що свідчить про необхідність подальшого ґрунтового дослідження питання.
Метою роботи є дослідження інституту цивільно-правової відповідальності, зокрема підінститутів умов притягнення та звільнення від даного виду юридичної відповідальності.
Досягнення мети вимагає реалізації наступних завдань:
проаналізувати позиції різних науковців з приводу розуміння поняття та сутності інституту цивільно-правової відповідальності, підінститутів притягнення та звільнення від даного виду відповідальності;
встановити умови та підстави притягення до цивільно-правової відповідальності;
встановити умови та підстави звільнення від цивільно-правової відповідальності;
виокремити проблемні питання щодо умов цивільно-правової відповідальності, надати власні пропозиції щодо їх вирішення.
Об’єктом роботи є цивільно-правова відповідальність, підстави притягнення та звільнення від неї, предметом – юридичний механізм притягення та звільнення від відповідальності за таке правопорушення.
Методологічною основою роботи є діалектичний, системно-структурний, порівняльно-правовий, формально-логічний, компаративний та інші методи наукового пізнання.
Теоретичну базу дослідження склали праці О.С. Іоффе, О.О. Красавчикова, О.В. Дзери, Є.О. Харитонова, Н.О. Саніахметової, А.М. Савицької, А.М. Бєлякової, І.Є. Краська та інших науковців і авторів.
1. ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЯК РІЗНОВИД ЮРИДИЧНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ
1.1. Наукові погляди щодо цивільно-правової відповідальності
Цивільне право як система правових норм регулює майнові та особисті немайнові відносини, засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності та широкій свободі їх учасників у визначенні своїх прав та обов’язків.
Правовідносини, які регулюються зобов’язальним правом, обумовлюють процес переміщення матеріальних благ від однієї особи до другої, тобто цивільний оборот цих благ. Нормальний розвиток цивільного обороту характеризується належним виконанням його учасниками зобов’язань. У разі порушення зобов’язання (невиконання або неналежного його виконання) до правопорушника застосовується цивільно-правова відповідальність. Таким чином, відповідальність встановлює межі дозволеної та необхідної поведінки суб’єктів цивільних правовідносин, відображує регулятивну функцію права.
Відповідальність – це одне з головних понять як юридичної науки в цілому, так і окремих її галузей. Цивільно-правова відповідальність є одним із галузевих видів юридичної відповідальності. Аналізуючи дану правову категорію, насамперед потрібно виділити два різних підходи до розуміння відповідальності.
В теорії права існує точка зору окремих авторів (М. Строговича, М. Матузова, В. Смирнова та ін.), які підтримують позицію стосовно широкого розуміння юридичної (у тому числі цивільно-правової) відповідальності. Цивільно-правову відповідальність вони поділяють на позитивну, яка виникає з моменту вступу осіб у цивільно-правові відносини та передбачає суворе і неухильне виконання особою всіх своїх обов’язків, та ретроспективну, яка настає у разі вчинення правопорушення і полягає у тому, що правопорушник зазнає негативних майнових наслідків. Однак вважається, що у такому розумінні поняття відповідальності втрачає юридичне значення і ототожнюється із соціальною відповідальністю. Підґрунтям юридичної відповідальності є правова оцінка, а підґрунтям позитивної відповідальності – моральна. Тому такий поділ у цілому є не зовсім точним. Позитивна відповідальність по суті є належним виконанням зобов’язання у цивільному праві, тому з цього приводу М.М. Агарков зазначив, що відповідальність не може мати місця, якщо поведінка людини була бездоганною [34, с. 331].