Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми дослідження. Сучасні процеси глобалізації економіки, зростан¬ня міжнародного товарообміну, а також поширення міжнародної взаємодії приватних осіб спричинили виявляють потребу визнання та врегулювання дії норм іноземного права. Хоча, велику роль відведено принципу автономії волі сторін під час обрання права, що застосовуватиметься для врегулювання правовідносин, проте застосування до відповідних правовідносин іноземного права на підставі зазначеного принципу застереження або через відсилання до нього колізійних норм обмежується дією імперативних норм.
Проблематика імперативних норм в міжнародному приватному праві представляє великий інтерес як для науки, так і для законодавчої і правозастосовчої практики. Даний інститут є досить молодим, теорія норм безпосереднього застосування почала складатися тільки в середині XX століття. Однак закріплення її в міжнародній і національній правотворчої практиці йшло швидкими темпами і на сьогоднішній день має місце у внутрішньому законодавстві більшості держав. Однак, незважаючи на законодавче закріплення можливості застосування судом імперативних норм в міжнародному праві, практика звернення до них пов’язана з великою кількістю труднощів. У доктринах різних держав застосовується різна термінологія, яка використовується для позначення одного виду норм. Також на законодавчому рівні не сформована система системоутворюючих ознак імперативних норм. Стають зрозумілими проблеми, з якими стикається суд у правозастосовчій практиці, пов’язаної з обігом до інституту імперативних норм.
Саме тому, теоретична і практична визначеність щодо основного змістовного наповнення вказаних понять і їх взаємодії дадуть можливість уникнути підміни однієї категорії іншою, підвищити законність і захистити національні інтереси.
Мета курсової роботи полягає в комплексному аналізі інституту імперативних норм в міжнародному приватному праві, виявленні теоретичних і практичних проблем, пов’язаних із їх застосуванням.
Досягнення мети курсової роботи передбачає вирішення наступних завдань:
1. Визначити поняття «імперативної норми» в міжнародному приватному праві;
2. Проаналізувати умови застосування імперативних норм в міжнародному приватному праві;
3. Дослідити критерії застосування імперативних норм;
4. Охарактеризувати механізм взаємодії імперативних норм з колізійно-правових норм у міжнародному приватному праві;
5. Співставити імперативні норми із нормами матеріально-правового методу регулювання приватноправових відносин, ускладнених іноземним елементом;
6. Дослідити співвідношення імперативних норм прямої дії, що належать до різних національних правових систем;
7. Проаналізувати умови та механізм застосування іноземних імперативних норм у міжнародному приватному праві України;
8. Розкрити вплив імперативних норм на зміст і межі договірного статуту
зобов’язання;
9. Проаналізувати проблеми застосування іноземних імперативних норм у міжнародному приватному праві України
Об’єктом дослідження виступає інститут імперативних норм в міжнародному приватному праві.
Предметом дослідження є особливості застосування та правова природа імперативних норм у міжнародному приватному праві України.
Методи дослідження. Основним методом дослідження є загальнонауковий діалектичний метод пізнання. У роботі застосовані окремі наукові методи пізнання: формально-логічний – для встановлення логіко-методологічних засад побудови понятійного апарату дослідження, таких як «імперативна норма», «колізійно-правова норма», «норма прямої дії», тощо; порівняльно-правовий – для співвідношення імперативних норм з колізійно-правових норм у міжнародному приватному праві, імперативних норм із нормами матеріально-правового методу регулювання приватноправових відносин, а також співвідношення імперативних норм прямої дії, що належать до різних національних правових систем; системно-структурний – для дослідження основних тенденцій виникнення та закономірностей функціонування інситуту імперативних норм.
Науково-теоретична база. Комплексний аналіз літератури з зазначеної тематики дає підстави вважати, що інститут імперативної норми в міжнародному приватному праві був предметом певної уваги українських і зарубіжних вчених-правознавців, свідченням чого є різноформатні праці, які було видано в останні десятиліття. Науково-практичний внесок у розробку проблематики зазначеної теми внесли українські та зарубіжні вчені-правознавці, як О.П. Борт [8;9], В.В. Васильченко [14], І.В. Гетьман-Павлова [16], А.С. Довгерт [18;24;25], Є.В. Кабатова [20], О.М. Нагуш [27], А.O. Самусь [28], та ін.
Особливої уваги заслуговує науковий доробок Є.Д. Боярського [10;11;12;13], який здійснив порівняльний аналіз механізмів дії застереження про іноземні імперативні норми та колізійної норми, дослідження критеріїв застосування іноземних надімперативних норм в міжнародному приватному праві України.
Проте, загалом, інститут імперативних норм досліджені недостатньо, що підтверджується відсутністю у правовій науці загаль¬новизнаної доктрини, а також достатньої кількості досліджень, присвяченій даній темі.