ЗДІЙСНЕННЯ ЦИВІЛЬНИХ ПРАВ І ВИКОНАННЯ ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВИХ ОБОВ’ЯЗКІВ (ID:268052)
Зміст
ЗМІСТ
ВСТУП……………………………………………………………………………….3
РОЗДІЛ 1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ЗДІЙСНЕННЯ ЦИВІЛЬНИХ ПРАВ…………………………………………………………………………………5
1.1. Поняття і способи здійснення цивільних прав……………………………...5
1.2. Принципи здійснення цивільних прав……………………………………..14
1.3. Межі здійснення цивільних прав…………………………………………...16
РОЗДІЛ 2. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ВИКОНАННЯ ЦИВІЛЬНИХ ОБОВ’ЯЗКІВ………………………..………………………..……………………20
2.1. Поняття і способи виконання цивільно-правових обов’язків…………….20
2.2. Принципи виконання цивільно-правових обов’язків……………………..22
2.3. Взаємозв’язок здійснення цивільних прав і виконання цивільно-правових обов’язків………………………..………………………..………………….23
ВИСНОВКИ………………………..………………………..……………………..26
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ………………………..……………...28
Зразок роботи
1.1. Поняття і способи здійснення цивільних прав
Під здійсненням цивільних прав слід розуміти реалізацію тих можливостей, які передбачені суб’єктивним цивільним пра¬вом.
Будь-яке суб´єктивне цивільне право має цінність лише тоді, коли відповідний уповноважений суб´єкт може реально вико¬ристати закладені у цьому праві можливості для задоволення своїх потреб та інтересів. В іншому випадку суб´єктивне право не матиме ніякої користі для його носія.
Слід відзначити, що у цивільно-правовій науці немає єди¬ної думки щодо визначення поняття здійснення суб´єктивного цивільного права. Так, М.М. Агарков під здійсненням цивільно¬го права розумів поведінку особи, яка відповідає змісту належ¬ного їй права. Дещо іншої думки дотримується О.П. Сергеев, який здійснення суб´єктивного права визначає як реалізацію тих можливостей, які надаються законом або договором володарю суб´єктивного права. В.М. Коссак здійсненням суб´єктивного цивільного права вважає вчинення реальних, конкретних дій, пов´язаних із перетворенням можливостей, закладених у суб´єктивному праві, в дійсність. [5, с. 172]
Безперечно, всі наведені погляди вчених мають важливе зна¬чення для подальшого розвитку наукових підходів до визначен¬ня сутності здійснення суб´єктивного цивільного права. Однак вони є розрізненими і висловлені, як правило, при дослідженні інших цивільно-правових проблем.
Для правильного розуміння поняття «здійснення суб´єк¬тивного цивільного права» необхідно виходити з наступного.
Здійснення права може бути за умови наявності в певної фі¬зичної особи самого суб´єктивного цивільного права. Напри¬клад, не можна вважати здійсненням відповідного цивільного права вимогу однієї особи про сплату орендарем плати за оренду приміщення, якщо зазначена особа не має такого права відповідно до договору або закону.
Частина 1 статті 12 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) передбачає, що особа здійснює свої цивільні права вільно, на власний розсуд. В даному випадку цивільне право використовується в розумінні суб’єктивного цивільного права, тобто юридичної можливості визначеного суб’єкта впливати на конкретне благо (майнове чи немайнове). [3]
Суб’єктивне цивільне право завжди є правом на певну цінність – матеріальну або духовну, що вирізняє таку юридичну можливість від правоздатності особи як абстрактної можливості бути суб’єктом цивільних правовідносин, мати суб’єктивні права та обов’язки. Наприклад, суб’єктивним цивільним правом є право власності на певну квартиру, а закріплене нормами Конституції право на житло - складовою змісту правоздатності особи. [6]
Зміст суб’єктивного цивільного права зазвичай становлять три юридичні можливості (правомочності):
1) можливість вести себе певним чином (право «на власні дії»);
2) можливість вимагати певної поведінки від інших (право «на чужі дії»);
3) можливість захисту порушеного права в юриcдикційному порядку (в судовому порядку, шляхом звернення до державних органів, третейського суду тощо).
Під здійсненням цивільного права слід розуміти реалізацію тих можливостей, які становлять зміст суб’єктивного цивільного права. Здійснення цивільного права відбувається шляхом вчинення фактичних та юридичних дій. Наприклад, дії з участі в переговорах з укладення договору мають фактичний характер, оскільки не мають правових наслідків у вигляді безпосереднього виникнення цивільних прав та обов’язків. Юридичними діями є дії з вчинення оферти та акцепту, правовим результатом може бути укладення договору чи інші правові наслідки.
Інші роботи з даної категорії: