Зразок роботи
Актуальність теми. Нерідко громадяни, а також службові особи змушені здійснювати вчинки, що за зовнішніми своїми ознаками збігаються з тим або іншим кримінальним правопорушенням. У науці такі вчинки називаються обставинами, що виключають кримінальну протиправність діяння.
У Кримінальному Кодексі України 2001 року серед обставин, що виключають кримінальну протиправність діяння, поряд з традиційними для цього інституту обставинами - необхідною обороною, крайньою необхідністю, затриманням особи, що вчинила кримінальне правопорушення, та іншими, була закріплена нова - уявна оборона. Усі обставини, які зосереджені законодавцем у розділі VІІІ КК України, складають єдину систему, їх об’єднують спільні ознаки та властивості.
В науці кримінального права існують різні точки зору відносно її правової природи і досить часто її розглядають лише як помилку при необхідній обороні, яка в деяких випадках може виключати кримінальну відповідальність. В той же час існують значні проблеми при розрізненні уявної і необхідної оборони не тільки в законодавстві, а і на практиці, що призводить до помилок слідчих та суддів при розслідуванні та розгляді подібних кримінальних справ. Все це обумовлює необхідність поглибленого дослідження цього кримінально-правового інституту.
Найбільш значним чином досліджували уявну оборону в системі обставин, що виключають кримінальну протиправність діяння, а саме у її нерозривному взаємозв’язку із необхідною обороною, такі вчені як Ю.В. Баулін, П.С. Матишевський, М.М. Паше-Озерський, В.І Ткаченко. Також вивчали цю проблему П.П. Андрушко, М.І. Бажанов, В.І. Борисов, В.В. Сташис, І.С. Тишкевич, М.І. Якубович та інші вчені.
Об‘єкт дослідження – уявна оборона в системі обставин, що виключають кримінальну протиправність діяння.
Предмет дослідження – кримінально-правові відносини, які виникають у випадку застосування уявної оборони.
Метою курсової роботи є висвітлення теоретичних підходів до визначення поняття уявна оборона, дослідження умов та наслідків застосування уявної оборони, як обставини, що виключає кримінальну протиправність діяння.
Завдання курсової роботи:
1. Розглянути систему обставин, що виключають кримінальну протиправність діяння.
2. Визначити місце уявної оборони в системі обставин, що виключають кримінальну протиправність діяння. Дослідити визначення поняття уявної оборони, особливості її застосування та наслідки.
3. Проаналізувати відмінності уявної оборони від необхідної оборони.
Структура роботи дослідження складається із вступу, трьох розділів, що мають підрозділи, висновків та списку використаних джерел та літератури.