Зразок роботи
Розділ 3. Суб’єктивні ознаки складу злочину, передбаченого ст. 186 “Грабіж”
3.3 Суб’єкт складу злочину, передбаченого ст. 186 “Грабіж
Суб’єкт злочину, поряд з об’єктом, об’єктивною та суб’єктивною сторонами, є обов’язковим і самостійним елементом будь-якого складу злочину. Відсутність суб’єкта виключає наявність складу злочину загалом і зумовлює відсутність підстав для притягнення особи до кримінальної відповідальності.
Питання про суб’єкт злочину за своєю суттю є питанням про особу, яка вчинила злочин. Це твердження, як зазначає В. Я. Тацій , - прямо випливає з найменування розділу VІ Загальної частини ККУ: “Особа, яка підлягає кримінальній відповідальності (суб’єкт злочину)”.
Ч. 1 ст. 18 регламентує, що суб'єктом злочину є фізична осудна особа, яка вчинила злочин у віці, з якого відповідно до ККУ може наставати кримінальна відповідальність . Таким чином, суб’єкт злочину як елемент складу злочину можна визначити через три обов’язкові ознаки: особа, яка є фізичною, осудною та досягла віку, з якого наступає кримінальна відповідальність. Тому розглянемо ці три обов’язкові ознаки в контексті суб’єкту грабежу.
Передусім суб’єктом будь-якого злочину може бути тільки фізична особа, тобто людина як учасник цивільних відносин (ч.1ст. 24 ЦКУ) . Цей висновок фактично закріплений у статтях 6, 7 і 8 КК України, де говориться, що нести кримінальну відповідальність можуть громадяни України, іноземці та особи без громадянства. Тому не можуть бути визнані суб’єктом злочину, як зазначає В. Я. Тацій, - юридичні особи (підприємства, установи, громадські організації тощо) . Хоча в останній час в кримінально-правовій літературі ведуться дискусії щодо визначення суб’єктом злочину юридичної особи, так, Ю. А. Дорохіна вважає, що існує певна кількість злочинів, щодо яких можна закріпити відповідальність юридичних осіб (ст. 191-198 КК України) . Також законодавець вніс зміни до КК України, в частині застосування до юридичних осіб кримінально-правових заходів. Так, 1 вересня 2014 вступив в силу Закон України від 23 травня 2013 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з виконанням Плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України щодо відповідальності юридичних осіб». Цим же Законом Загальну частину КК України доповнено розділом XIV-1 «Заходи кримінально-правового характеру щодо юридичних осіб» . Та все ж, законодавець передбачив кримінальну відповідальність юридичних осіб за корупційні та терористичні злочини, і ми погоджуємося з цим та вважаємо недоцільно визначати суб’єктом грабежу юридичну особу, в силу специфіки діяння при грабежі – вилученні рухомого майна.
Також в кримінально-правовій літературі поряд з ознакою “фізична особа”, пропонується визначити суб’єкт злочину як “приватну особу”. Так, І. О. Харь та В.К. Матвійчук, характеризують суб’єкт грабежу як фізичну, приватну та неслужбову особу. В кримінально-правовому законодавстві термін “приватна особа” не визначається. І. О. Харь пропонує трактування “приватної особи” як особи, яка вчиняла злочин у відриві від виробничих, професійних та трудових функцій службової і неслужбової особи, тобто не у зв’язку з роботою, яка виконувалась, або зі службовими повноваженнями чи професійними функціями, або зі службовим становищем. Така особа вчиняє злочин за своєю особистою ініціативою, у своїх приватних інтересах .
На нашу думку, визначення приватної особи як суб’єкта злочину охоплюється поняттям загального суб’єкта злочину, який містить такі загальні ознаки, як фізична, осудна особа, що досягла встановленого законом віку кримінальної відповідальності (ст. 18 ККУ). Натомість ч. 2 ст. 18 визначає, що спеціальним суб’єктом злочину є фізична, осудна особа, що вчинила у віці, з якого може наставати кримінальна відповідальність, злочин, суб’єктом якого може бути лише певна особа.
Отже, спеціальний суб’єкт – це особа, яка крім обов’язкових загальних ознак (фізична, осудна особа, що досягла певного віку) має додаткові спеціальні (особливі) ознаки, передбачені в статті Особливої частини для суб’єкта конкретного складу злочину. У більшості випадків ознаки спеціального суб’єкта прямо вказано в законі . В ст.186 ККУ безпосередньо не вказано додаткові спеціальні (особливі) ознаки суб’єкта злочину, тому презюмується, що це загальний суб’єкт грабежу. Таким чином, не варто додатково характеризувати суб’єкт грабежу як приватну та неслужбову особу, достатньо тільки ознаки – фізична особа.
Отже, перша обов’язкова ознака суб’єкта злочину вказує на те, що за ст. 186 ККУ відповідальність може нести людина, незалежно від її громадянства, тобто громадяни України, іноземці та особи без громадянства.