Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми дослідження. Кожне суспільство має осіб, які не мають тих, хто може піклуватися про них. Проте, з огляду на відносно доступну можливість отримання нерухомості за радянських часів, значна частина людей похилого віку у сучасній Україні мають у власності такі активи як квартири, садові будинки, дачі, земельні ділянки тощо. Такі люди можуть скористатись договірною конструкцією довічного утримання (догляду) та обміняти право власності на такі активи на можливість отримувати матеріальне утримання та догляд за здоров'ям до кінця свого життя. Тому такі договори є поширеними у вітчизняній цивільній практиці. З огляду на це, є актуальними дослідженням договору довічного утримання (догляду), аналіз його теоретичних та практичних аспектів з метою покращення цієї конструкції для кращого захисту прав її учасників.
Аналіз останніх досліджень і публікацій. Теоретичною основою для написання курсової роботи стали праці таких науковців як: О.М. Великорода, О.А. Гавінська, О.В. Дзера, М.С. Долинська, М.В. Лаптош, Г.В. Макаренко, І.В. Нестерова, Ю.П. Олексін, О.В. Розгон, Л.Я. Свистун, Я. О. Сорока, М.В. Ткаченко, Є.О. Харитонов, Н.Л. Цопіна, Г.Б. Яновицька.
Метою курсової роботи є розв’язання теоретичних і практичних питань, що виникають у зв’язку із укладенням, зміною, припиненням та розірванням договору довічного утримання (догляду).
Відповідно до мети роботи, пропонується вирішення наступних завдань:
- провести порівняльний аналіз понять "догляд" та "утримання";
- дослідити правову природу та сутність договору довічного утримання (догляду);
- проаналізувати суб’єктний склад та зміст договору довічного утримання (догляду);
- виокремити особливості укладення договору довічного утримання (догляду);
- дослідити особливості зміни, припинення та розірвання договору довічного утримання (догляду);
- дослідити процедури забезпечення виконання договору довічного утримання та притягнення до відповідальності за порушення його умов.
Об’єктом дослідження є суспільні відносини, які виникають у сфері, що пов’язана із укладенням, зміною, припиненням та розірванням договору довічного утримання (догляду).
Предметом дослідження є договір довічного утримання (догляду).
Методи дослідження. Методологію дослідження складають дві групи методів наукового пізнання – загальнонаукові (діалектичний, аналіз та синтез, дедукції та індукції) та спеціальні (системно-функціональний, порівняльно-правовий, формально-догматичний). Застосування діалектичного методу дозволило дослідити інститут довічного утримання (догляду) у своєму розвитку. Формально-догматичний метод використовувався для визначення рівня законодавчого регулювання договору довічного утримання та досягнення наукових завдань через застосування юридичних конструкцій. Порівняльно-правовий метод був використаний при аналізі поглядів різних науковців на різні питання, що аналізуються в дослідженні, а також при обробці судової практики за темою курсової роботи. Системно-функціональний метод дозволив з'ясувати місце та роль досліджуваної договірної конструкції у системі договірного права. Методи аналізу та синтезу, дедукції та індукції були використані при написанні висновків та пропозицій.
Структура курсової роботи складається з двох розділів, які поділяються на підрозділи, а також вступу, висновків та пропозицій, списку використаних джерел, до яких входять закони України, підзаконні нормативно-правові акти, спеціальна література, періодичні видання, наукові публікації та інші електронні джерела.
ВИСНОВКИ І ПРОПОЗИЦІЇ
За результатами виконання курсової роботи сформовано наступні висновки.
1. Поняття "утримання" та "догляд", які є базовими для вивчення договору не є тотожними, а відмінною ознакою між ними є те, що утримання передбачає забезпечення грошовими коштами (іншим майном), а догляд - нагляд за відчужувачем, станом його здоров'я, умовами побуту тощо.
2. Договору довічного утримання (догляду) присвячена Глава 57 ЦК України, а його визначення міститься у ст. 744 вказаного кодексу.
Оскільки будинок та квартира є видами нерухомого майна, а законодавством не встановлено обмежень стосовно інших видів нерухомого майна, які можуть бути предметом цього договору, то з метою уникнення тавтології у законодавстві, пропонуємо викласти спрощений варіант ст. 744 ЦК України у наступній редакції: "За договором довічного утримання (догляду) одна сторона (відчужувач) передає другій стороні (набувачеві) у власність нерухоме або рухоме майно, яке має значну цінність, взамін чого набувач зобов'язується забезпечувати відчужувача утриманням та (або) доглядом довічно."
Договір довічного утримання, з одного боку, є односторонньо зобовʼязуючим, оскільки набувач за цим договором наділений лише обовʼязками з утримання відчужувана, а відчужувач має право вимагати надання такого утримання і не несе жодних обовʼязків за договором, але з іншого боку, цей договір не можна визнати чисто одностороннім, оскільки у набувача може виникнути право вимагати розірвання договору.
Також вказаний договір можна охарактеризувати як консенсуальний, відплатний та алеаторний (ризиковий).
3. Сторонами в договорі довічного утримання (догляду) є відчужувач та набувач. Відчужувачем може бути будь-яка фізична особа незалежно від віку та стану здоров’я, а набувачем може бути повнолітня дієздатна фізична особа або юридична особа.
4. Стадіями укладання договору довічного утримання (догляду) є:
● оферту - пропозиція однієї сторони (переважно Відчужувача) укласти договір;
● акцепт - безумовна та позитивна відповідь на пропозицію укласти договір;
● передача відчужувачем майна у власність набувачеві - відбувається при нотаріальному посвідченні договору і є завершальною стадією його укладення.
5. Договір може бути змінений за наступних підстав:
● зміна обсягу зобов’язань набувача у разі смерті одного із співвласників майна або у разі смерті або відчужувача, або третьої особи, на користь якої укладено договір;
● заміна набувача у разі неможливості подальшого виконання фізичною особою обов’язків набувача за договором довічного утримання (догляду) з підстав, що мають істотне значення;
● заміна майна, яке було передане набувачеві за договором довічного утримання.
Найпоширенішою проблемою в договорі довічного утримання є розірвання цього договору. Договір може бути розірваний за рішенням суду на вимогу відчужувача або третьої особи, на користь якої він був укладений, у разі невиконання або неналежного виконання набувачем своїх обов’язків або на вимогу набувача - з будь-яких підстав.
6. Забезпечення виконання вказаного договору полягає у тому, що набувач не має права до смерті відчужувача майно, передане за договором , а також укладати щодо нього договір застави, передавати його у власність іншій особі.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Цивільний кoдeкc Укрaїни: Закон України від 16.01.2003 № 435-IV. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15 (дата звернення 26.04.2021).
2. Про нотаріат: Закон України від 02.09.1993 № 3425-XII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3425-12 (дата звернення: 26.04.2021).
3. Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування: Закон України від 13.01.2005 № 2342-IV. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2342-15#Text (дата звернення 26.04.2021).
4. Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України: наказ Мін'юсту України від 22 лютого 2012 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0282-12 (дата звернення: 26.04.2021).
5. Про затвердження Класифікатора соціальних послуг: Наказ Міністерства соціальної політики України від 23.06.2020 № 429. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0643-20#Text (дата звернення 26.04.2021).
6. Особливості посвідчення договору довічного утримання (догляду): Роз’яснення Міністерства юстиції України від 01.04.2011. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/n0023323-11 (дата звернення: 26.04.2021).
7. Великорода О.М. Відповідальність за порушення умов договору довічного утримання (догляду). URL: http://www.pjv.nuoua.od.ua/v1_2011/12.pdf (дата звернення 26.04.2021).
8. Великорода О. М. Договір довічного утримання: автореф. дис. … канд. юр. наук : 12.00.03. Івано-Франківськ, 2006. 25 с.
9. Великорода О. М. Договір довічного утримання: Дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.03. Прикарпатський національний ун-т ім. Василя Стефаника. Івано-Франківськ, 2006. 193 с.
10. Великорода О. М. Забезпечення виконання договору довічного утримання (догляду). Вісник Львівського університету. 2012. № 2. С. 79–86.
11. Великорода О.М. Договір довічного утримання: Дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.03. Прикарпатський національний ун-т ім. Василя Стефаника. Івано-Франківськ, 2006. 193 с.
12. Гавінська О.А. Правове регулювання посвідчення договору довічного утримання (догляду). Економіка, фінанси, менеджмент: актуальні питання науки і практики. 2019. №1. С. 201-215.
13. Дзера О.В., Кузнецова Н.С. Цивільне право України. Особлива частина. Київ : Юрінком Інтер, 2016. 1179 с.
14. Догляд за хворими в умовах хірургічного стаціонару: Методичні вказівки Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького. Львів. 2020. 16 с. URL: numl.org/Hwf (дата звернення 26.04.2021).
15. Долинська М. С. Особливості нотаріального посвідчення договору довічного утримання. Актуальні проблеми держави і права. 2012. № 64. С. 318-324.
16. Космін Ю. Договір довічного утримання. Право України. 2000. № 2. С. 69-71.
17. Лаптош М. В. Договір довічного утримання: питання теорії. Трипільська цивілізація. 2012. № 8. С. 58–62.
18. Макаренко Г. В. Завдаток як спосіб забезпечення зобов’язань : автореф. дис. … канд. юрид. наук: 12.00.03. Одеса, 2008.
19. Нестерова І.В. Договір довічного утримання (догляду) за цивільним законодавством України. Держава та регіони. 2005. № 2. С. 158 –159
20. Олексін Ю.П. Історичні етапи розвитку договору довічного утримання. URL: https://www.sworld.com.ua/konferbel2/21.pdf (дата звернення: 26.04.2021).
21. Олексін Ю.П. Методологічні основи регулювання договору довічного утримання. Юридичні і політичні науки, педагогіка, психологія і соціологія. URL: https://www.sworld.com.ua/konfer49/28.pdf (дата звернення: 26.04.2021).
22. Постанова Касаційного цивільного суду від 05.06.2019 у справі № 755/5449/17. URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/82703140 (дата звернення: 26.04.2021).
23. Постанова Касаційного цивільного суду від 28.10.2019 у справі №536/2258/17. URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/85325071 https://reyestr.court.gov.ua/Review/29840573 (дата звернення: 26.04.2021).
24. Постанова Львівського апеляційного суду у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ від 23.03.2020 у справі № 1316/264/11. URL: http://reyestr.court.gov.ua/Review/88400427 (дата звернення 26.04.2021).
25. Постанова Одеського апеляційного суду від 15.04.2020 у справі № 520/1689/19. URL: http://reyestr.court.gov.ua/Review/88785424 (дата звернення: 26.04.2021).
26. Постанова Верховного Суду України від 13.04.2016 у справі № 6-2891цс15. URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/57403169 (дата звернення: 26.04.2021).
27. Право на житло в Україні: реалізація та захист. Навч.-довід. видання / За заг. ред. Є. О. Харитонова. Х.: ТОВ "Одіссей", 2008. 456 с.
28. Рибачок В. А. Окремі аспекти становлення інституту довічного утримання. Часопис Київського університету права. 2013. № 4. С. 191 -194.
29. Рішення Апеляційного суду Сумської області від 28.02.2013 по справі № 1817/2123/12. URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/29840573 (дата звернення: 26.04.2021).
30. Розгон О. В. Теоретичні та практичні аспекти виконання договору довічного утримання. Юридичний науковий журнал. 2016. № 2. С. 35–38.
31. Свистун Л.Я., Сойка Ю.Ю. Інститут довічного утримання в Україні: історія виникнення, розвиток та сучасність. Молодий вчений, 2019. №12. С. 363-366
32. Сорока Я. Проблемні аспекти реалізації договору довічного утримання. 2018. С. 189-190. URL: http://ena.lp.edu.ua:8080/bitstream/ntb/50063/2/2018_Soroka_Ia-Problemni_aspekty_realizatsii_189-190.pdf (дата звернення 26.04.2021).
33. Ткаченко М. В. Договір довічного утримання (догляду) в цивільному праві України: Дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.03. Національна академія внутрішніх справ, Київ, 2018, 244 с.
34. Ткаченко М. В. Історія розвитку договору довічного утримання. Науковий вісник Ужгородського Національного університету, 2015. №. 35. Ч. 1. Т. 2. С. 29–32.
35. Харитонов Є. О. Цивільне право України: підручник. Вид. друге, перероб. і доп. Київ: Істина, 2007. 816 с.
36. Цивільне право України [Текст]: навч. посібник / Ю. В. Білоусов, С. В. Лозінська, С. Д. Русу та ін.; за ред. Р. О. Стефанчука; МОН України. Київ: Прецедент, 2004. 448 с.
37. Цивільний кодекс України: Науково-практичний коментар (пояснення, тлумачення, рекомендації з використанням позицій вищих судових інстанцій, Міністерства юстиції, науковців, фахівців). Т.8: Договори про передачу майна у власність та користування / За ред. проф. І.В. Спасибо-Фатєєвої. Серія "Коментарі та аналітика". Харків: ФО-П Лисяк Л.С., 2018. 672 с.
38. Цопіна Н. Л. Договір довічного утримання (догляду) в цивільному праві України : автореф. дис. … канд. юрид. наук, Київ, 2018. 19 с.
39. Цопіна Н.Л. Договір довічного утримання (догляду): питання правової характеристики. Юридична Україна. 2017. № 4. С. 34-40.
40. Яновицька Г.Б., Кучер В.О. Цивільне право України: підручник [Текст] : в 2 т. Т. 1 / кол. авторів; за ред. Г.Б. Яновицької, В.О. Кучера. Львів: "Новий Світ-2000", 2018. 490 с.