Зміст
1. Дайте визначення поняттю „землеустрій"
2. Назвіть категорії земель. Визначте землі, що належать до водного фонду
3. Дайте визначення земельному сервітуту
4. Визначте основні завдання моніторингу земель
5. З якою метою надається гірничий відвід? Назвіть види користування надрами
6. Які відомості містить державний кадастр?
7. З чого складається водний фонд?
8. Які водні об'єкти належать до загальнодержавного значення, а які до місцевого?
9. Назвіть особливості спеціального водокористування
10. Із чого складається лісовий фонд?
11. Які лісові ресурси належать до державного значення, а які до місцевого?
Задача № 1
У зв'язку з наданням земельної ділянки для організації садівничого товариства "Сад" його правління звернулося до районної адміністрації, яка приймала вказане рішення, з клопотанням виділити земельну ділянку для облаштування тимчасової зупинки електропоїзда місцевого сполучення. Таке клопотання було задоволено і правління уклало угоду з місцевими будівельниками для зведення згаданої зупинки.
Начальник відділення залізниці, дізнавшись про початок роботи, своїм наказом заборонив використовувати смуги відводу залізниці для вказаної мети, вважаючи, що в межах земель залізниці будь-які роботи та використання земель має здійснюватися виключно за розпорядженням органів залізничного транспорту.
Райдержадміністрація оскаржила вказаний наказ у прокурора району, вважаючи його незаконним.
Визначить коло суспільних правовідносин. Висвітліть особливості правового режиму спірної земельної ділянки. Вирішіть справу.
Задача № 2
Під час запуску експериментального супутника з метою дослідження і використання космічного простору сталася аварія, внаслідок якої заподіяно збитки сільськогосподарському виробництву фермера Н. Від пожежі згоріло понад 30 га лісу, було знищено значну частину цінної фауни і флори, забруднено атмосферне повітря.
До АТ "Космо" фермер Н. подав позов у обласний господарський суд про відшкодування ним збитків, завданих внаслідок неналежної експлуатації об'єктів космічної діяльності.
Акціонерне товариство заперечило проти позову, вважаючи, що космічний об'єкт не є їхньою власністю, а належить Гідрометцентру, на замовлення якого вони його виготовили. Як свідчать попередні експериментальні дані та стендові випробування, космічний об'єкт не мав технологічних і стандартних порушень.
Чи підлягає позов задоволенню? Вирішіть справу.
Задача № З
Громадянин М. на належній йому ділянці розпочав будівництво колодязя, маючи на меті використовувати підземні води для побутових і господарських потреб за допомогою спеціального технічного приладу (відцентрового насоса).
Під час проведення вказаних робіт його відвідав інспектор територіальної інспекції гірничого нагляду, який, перевіривши умови та, характер проведення робіт, виніс постанову про їх припинення та наклав на М. адміністративний штраф у розмірі 200 гри., зазначивши, що останній порушив вимоги чинного законодавства.
М. оскаржив цю постанову до суду з вимогою усунення перешкод у користуванні природними ресурсами та стягнення збитків, заподіяних йому незаконним рішенням.
Окресліть коло суспільних правовідносин. Дайте характеристику правовідносин, що склалися. Вирішіть справу.
Задача № 4
На виділеній фермеру К. площі земель, що становлять єдиний масив, у постійне користування надано 5 га лісових угідь. Фермер К., який до цього працював трактористом у колгоспі, поділив вказані угіддя на чотири функціональні зони: для заняття лісовим господарством, рекреаційною діяльністю, розміщенням сінокосів, пасовищ та вуликів. З цією метою він уклав угоду з п'ятьма працівниками сусіднього сільськогосподарського підприємства "В." передавши їм вказані лісові угіддя у дострокову оренду разом з 50 вуликами.
У зв'язку з тим, що працівники С. та Л. своєчасно не здали вилучені кошти за проданий мед, фермер К. розірвав з ними вказану угоду і звернувся до суду про повернення незаконно привласнених коштів та лісових угідь.
Суд відмовив у задоволенні позову, вважаючи його непідвідомчим. Фермер К. на це рішення подав апеляційну заяву.
Встановіть коло суспільних відносин. Чи є законним рішення місцевого суду? Вирішіть справу.
Література