Зразок роботи
Харчування – одна з основних життєво необхідних умов існування людини, біологічний процес вбирання їжі організмом людини для задоволення фізіологічних потреб. Повноцінне харчування відіграє визначальну роль у збереженні здоров’я нації та підвищенні життєвого рівня населення. Отже, одним із важливих чинників забезпечення нормальної життєдіяльності людини, а також функціонування галузей економіки є належна безпечність та якість продуктів харчування та продовольчої сировини [1, с. 109].
Безпека продукатів харчування – одна з найважливіших проблем сучасної економіки, оскільки не лише стосується здоров’я людини, але й впливає на всю економіку країни. В існуючих економічних умовах багато підприємств із переробки сировини тільки почали вдосконалювати технологічні процеси її переробки. Для компенсації ризиків та забезпечення екологічної безпеки продуктів харчування в промислово розвинених країнах впроваджуються системи аналізу небезпек за критичними контрольними точками. Ця система дозволяє здійснювати контроль якості під час виробництва харчових продуктів за рівнем критеріїв ризику. Однак не тільки сам процес виробництва потребує жорсткого контролю – це також стосується переробки та зберігання харчових продуктів. Часто саме неправильне збрігання продуктів харчування призводить до того, що вони потрапляють у категорію небезечних. Отже, щоб забезпечити високи рівень життя людини в державі, розвиток економіки необхідно приділяти безпеці продуктів харчування підвищену увагу [2, с. 149].
Безпека харчових продуктів — це поняття, що включає обробку, підготовку і зберігання харчових продуктів таким чином, щоб запобігти хворобам харчового походження. Отже, виробники та реалізатори продуктів харчування повинні дотримуватися низки процедур, щоб уникнути потенційно серйозних небезпек для здоров’я. Як наголошує Всесвітня оганізація охорони здоров’я, достатня кількість безпечного та збалансованого харчування є важливим фактором для підтримки життя та зміцнення здоров’я [3].
Безпечність харчових продуктів – це гарантія того, що продукти не нашкодять споживачеві та навколишньому середовищу при їх виробництві, приготуванні або споживанні відповідно до їх призначення. Якість харчових продуктів – це набір характеристик і властивостей продукції, очікуваних споживачем, але не пов'язаних з її безпечністю. Характеристики якості використовуються з метою надання гарантій щодо певних властивостей продуктів для вразливих груп споживачів, продукції для спеціального харчування, для аутентифікації продуктів і визначення додаткових вимог до їх маркування, або для свіжих фруктів та овочів [4, с. 6].
Відповідно до положень Регламенту Європейського Парламенту і Ради (ЄС) про встановлення загальних принципів і вимог харчового права, створення Європейського органу з безпечності харчових продуктів та встановлення процедур у питаннях, пов’язаних із безпечністю харчових продуктів від 28.01.2002 № 178/2002, термін «харчовий продукт» означає будь-які неперероблені, частково перероблені чи повністю перероблені речовини чи продукти, які призначені для споживання людиною або щодо яких можливо обґрунтовано припустити, що вони можуть бути спожиті людиною. До «харчових продуктів» входять напої, жувальні гумки та будь-які речовини, в тому числі й вода, яка спеціально додається до харчових продуктів під час їх виробництва, підготовлення чи оброблення. До харчових продуктів також входить вода. Термін «харчовий продукт» не включає: корми; живих тварин, якщо вони не підготовлені для введення в обіг для споживання людиною; рослини до збору врожаю; лікарські засоби; косметичні продукти; тютюн і тютюнові вироби; наркотичні чи психотропні речовини; залишки та забруднюючі речовини [5].