Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми: на сьогоднішній день питання договірних відносин набули важливої ваги. Договір - це угода між двома або більше особами, яка направлена на зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Окремої уваги заслуговує розгляд питання щодо договорів про надання послуг в цивільному праві України.
Такі договори доцільно розглянути більш детально з точки зору цивільно-правових відносин, дати їм загальну характеристику та акцентувати увагу на специфіці договорів про надання окремих послуг.
Основою поділу договорів про надання послуг у певній сфері зокрема можуть бути різні критерії, які обираються залежно від переслідуваних цілей. Класифікація договорів на різні види має не тільки теоретичне, а й важливе практичне значення. Це дозволяє учасникам правовідносин розпізнавати найбільш істотні характеристики договорів і використовувати їх у своїй діяльності, щоб на практиці вдатися до такого договору, який найбільше задовольняє їхні потреби.
Мета: мета роботи полягає в наступному:
1. Дослідити договори про надання послуг;
2. Надати загальну характеристику договорам про надання послуг;
3. Визначити зміст та особливості укладання та виконання договорів про надання послуг.
Завдання: для повного розкриття проблеми потрібно виконати наступні завдання:
1. Розкрити поняття договору про надання послуг;
2. Визначити зміст договору, права та обов’язки сторін;
3. Дізнатись особливості укладання, виконання та припинення договору про надання послуг.
Об’єкт: договір про надання послуг.
Предмет: загальна характеристика видів договорів про надання послуг.
Методологічна основа дослідження: Для дослідження поставленого питання використовуються наступні методи дослідження:
1. порівняльний;
2. формально-логічний;
3. формально-юридичний;
4. системно-структурний;
5. історико-правовий.
РОЗДІЛ 1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДОГОВОРУ ПРО НАДАННЯ ПОСЛУГ
1.1. Поняття та загальні положення про договір надання послуг
Достатньо велику групу цивільно-правових зобов’язань становлять догори про надання послуг. До них відноситься низка договорів, яка передбачена Цивільним кодексом України:
1. перевезення;
2. транспортне експедирування;
3. зберігання;
4. зберігання на товарному складі;
5. спеціальні види зберігання;
6. договір страхування;
7. договір доручення;
8. договір комісії;
9. управління майном.
Отже, дамо визначення договору про надання послуг. Договір про надання послуг - це домовленість двох сторін, за якою одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Послуги характеризуються нематеріальним характером і її результат не набуває матеріальної форми; тісно пов'язані з особою виконавця та процесом виконання ним певних дій; не збігаються з реальними діями виконавця, але існують як окреме явище – конкретне нематеріальне благо.
Враховуючи специфіку послуг як об'єктів, усі договори, предметом яких вони виступають, поєднуються в єдиний тип цивільно–правових договорів, а саме – договори про надання послуг.
Договір про надання послуг уперше посів своє місце в цивільному законодавстві України у главі 63 ЦК. Проте окремі різновиди договорів про надання послуг було згадано у ЦК УРСР та регламентовано в низці нормативно-правових актів: Законах України «Про транспорт» від 10 листопада 1994 р., «Про туризм» від 15 вересня 1995 р., «Про аудиторську діяльність» від 22 квітня 1993 р., «Про зв’язок» від 22 грудня 1999 р., «Про поштовий зв’язок» від 202 Розділ 5. Зобов’язальне право 10квітня 2001 р., «Про рекламу» від 3 липня 1996 р., «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12 липня 2001 р., наказі МОН, Мінекономіки, Мінфіну «Про затвердження Порядку надання платних освітніх послуг державними та комунальними навчальними закладами» від 23 липня 2010 р. тощо.
Існує багато різних типів контрактів на надання послуг. Деякі з них закріплені в ЦК, тобто є поіменованими. До них належать договори перевезення, транспортного експедирування, зберігання, страхування, доручення.
Якщо договір про надання послуг не має спеціальної правової регламентації у ЦК, то потрібно застосовувати загальні положення глави 63 ЦК. Також, у разі наявності, варто використовувати спеціальне законодавство, норми якого регулюють певний вид договорів про надання послуг.
Від характеру дії, яку має здійснити виконавець, договори можна поділити на такі види:
1. договори про надання юридичних послуг (доручення);
2. договори про надання послуг фактичного характеру (перевезення, зберігання);
3. договори, які передбачають здійснення виконавцем послуг змішаного характеру (транспорте експедирування);
4. договори з надання кредитно-грошових послуг (позика).
Цивільно-правова характеристика договору про надання послуг:
1. консенуальний – визнається укладеним з моменту досягнення у відповідній формі згоди сторін;
2. договір може бути оплатним і безоплатним. Згідно ч.1 ст.903 ЦК Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором;
3. договір про надання послуг є публічним. Згідно ч.1 ст. 633 ЦК Публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться;
4. договори даного виду можна охарактеризувати як договори приєднання, оскільки в договорі про надання послуг установлюються однією стороною у стандартних формах, інша сторона має право лише приєднатися до запропонованого договору;
5. двосторонній. Права та обов’язки виникають в обох сторін.
Форма договору про надання послуг визначається загальними правилами про форму правочинів і договорів.
В договорі про надання послуг потрібно вказати такі умови:
1. предмет. Предметом договору є вчинення виконавцем визначених дії;