Засади конституційного ладу України (ID:791535)
Зміст
ВСТУП
РОЗДІЛ 1. ПОНЯТТЯ КОНСТИТУЦІЙНОГО ЛАДУ
1.1. Поняття та елементи конституційного ладу: теоретико-правові засади
1.2. Характеристика конституційного ладу України та його роль у розбудові держави
РОЗДІЛ 2. СИСТЕМА ОСНОВНИХ ЗАСАД КОНСТИТУЦІЙНОГО ЛАДУ УКРАЇНИ
2.1. Засади конституційного ладу України
2.2. Конституція як установчий документ щодо економічної системи суспільства
РОЗДІЛ 3. ЗМІСТ ОСНОВНИХ ЗАСАД КОНСТИТУЦІЙНОГО ЛАДУ УКРАЇНИ
3.1. Конституційний лад в Україні: методологічні проблеми розвитку та вдосконалення
3.2. Інститут основ конституційного ладу у системі конституційного права України
ВИСНОВКИ
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
Зразок роботи
1.1. Поняття та елементи конституційного ладу: теоретико-правові засади
Розвиток сучасної парадигми конституціоналізму та необхідність теоретико-правового осмислення інтенсивних процесів державотворення, що відбуваються в сучасній Україні, зумовлюють необхідність аналізу змісту та сутності всієї системи базових категорій, що використовуються в сучасному конституціоналізмі. Однією з таких базових категорій слід визнати "конституційнийлад".
"Конституційний лад" є невід'ємною частиною "конституціоналізму" як ширшого поняття. Він відображає конкретні структури держави і суспільства та "передбачає перетворення теоретичних моделей на політико-правову реальність".
Поняття "конституційний лад" разом з поняттям "конституціоналізм" виступає категорією так званого системоутворення парадигм і конституціоналізму, а також практики конституційно-правового будівництва. Це поняття є найбільш загальним за рівнем логічного узагальнення в конституційно-правовій науці. Його предмет дослідження збігається з предметом конституційного права в цілому. Це дозволяє правознавцям коректно характеризувати "конституційний лад" як "основну інтегративну" та "обмежену" категорію конституційних досліджень.
Конституційний лад вживається у двох значеннях: формальному та змістовному. У першому випадку термін стосується самого факту, що суспільство або держава має засновану на конституції систему управління державою. Це поняття означає, що будь-яке суспільство або держава, заснованена конституції, може називатися конституційним і має конституційний лад, незалежно від того, яким є зміст цієї конституції.
Однак у конституційному праві поняття "конституційний лад" розуміється лише як суспільний і державний лад, що відповідає певним вимогам, і частіше вживається в іншому змістовному значенні. Насамперед, йдеться про визнання та гарантування прав і свобод людини і громадянина, поділ державної влади та демократичні форми правління.
Конституційні інститути не слід ототожнювати з державними інститутами. Останні є вужчим явищем. На відміну від державного устрою, конституційний устрій завжди передбачає наявність у державі конституції. У той час як необхідними ознаками конституційного ладу є національний суверенітет, виборний уряд, поділ влади та непорушність і невідчужуваність загальновизнаних прав і свобод людини, державний лад не обов'язково включає в себе всі ці ознаки. В юриспруденції питанню конституційного ладу приділяється достатньо уваги.
Конституційний лад є органічною частиною суспільного ладу і безпосередньо пов'язаний з його конституційним регулюванням, реалізацією та захистом конституційних положень. Іншими словами, конституційний лад – це та частина суспільного ладу, яка безпосередньо пов'язана з його конституційними основами.
Принципово новою рисою нового українського конституційного ладу є визнання людини, її прав і свобод найвищою соціальною цінністю. Не людина має служити владі, а влада має захищати права і свободи людини, оскільки визнання, додержання і захист прав і свобод людини відтепер є головним завданням органів державної влади.
Основні напрями та аспекти цих сутнісних ознак конституційного права "присутні в усіх конституційних інститутах і нормах і виражаються з більшою чи меншою формальною визначеністюв державно-правовому регулюванні влади, суверенітету та свободи особистості в нашому суспільстві".
Інші роботи з даної категорії: