Зразок роботи
ВСТУП
Допит є найбільш поширеною слідчою (розшуковою) дією в абсолютному відсотковому співвідношенні з рештою процесуальних дій. Під час його проведення слідство має змогу встановити інформацію про подію злочину, обставини його вчення, учасників, їх ролі тощо. Одержані від суб’єктів кримінального провадження фактичні дані можуть розкривати значну кількість факторів, які дають змогу об’єктивно поглянути на ситуацію та використовуватись в процесі доказування з метою притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності. Проблема нормотворчого врегулювання допиту постійно знаходяться у центрі уваги дослідників, що зумовлено постійним удосконаленням методики вчинення злочинів та трансформацією механізму злочинної діяльності. За таких обставин юридична практика повинна оперативно реагувати на різноманітні новації, а світила юридичної науки постійно намагаються віднайти нові шляхи вирішення проблем, пов’язаних з ефективним проведенням слідчих (розшукових) дій. Це має наслідком вжиття ефективних заходів, що відповідають сучасним тенденціям та трансформаціям форм злочинної діяльності. Саме тому проблема вдосконалення проведення допиту є надзвичайно актуальною в наш час.
Об'єктом дослідження є допит як слідча дія.
Предметом – процесуальна та криміналістична характеристика допиту.
Аналіз досліджень і публікацій, присвячених вивченню даної проблеми, свідчить, що актуальні питання допиту часто ставали об’єктами прискіпливої уваги дослідників, зокрема: Р. С. Бєлкіна, В. П. Бахіна, В. К. Весельського, М.В. Салтевського, В.Ю. Шепітько, К.О. Чаплинського, С. С. Чернявського, Ю. М. Чорноус, В. Ю. Шепітька та ін. Такі вчені, як С. В. Головкін, О. В. Курман, Н. Ю. Кириленко, О. Л. Мусієнко, Т. В. Охрімчук, Н. В. Павлова, Т. А. Пазинич, Д. А. Птушкін, С. В. Кузьменко та інші, розглядали питання допиту різних категорій осіб. Водночас є низка проблем, які залишаються актуальними, не зважаючи на їх тривале і глибоке вивчення. Саме їх дослідженню і присвячена наша робота.
Метою дослідження є здійснення комплексного аналізу наукових підходів до змісту допиту, а також висвітлення проблемних питань, тактичних прийомів та обставин, які підлягають встановленню під час допиту різної категорії осіб. З цього випливають наступні завдання:
• розкрити поняття допиту;
• охарактеризувати стадії та психологічні особливості формування показань допитуваних;
• проаналізувати обставини, що впливають на формування показань;
• розкрити особливості формування показань неповнолітніх та малолітніх;
• вивчити психологічний вплив та психологічне насильство при допиті;
• показати слідчі ситуації та системи і системи тактичних прийомів, які застосовуються під час допиту;
• розкрити поняття і сутність перехресного допиту;
• охарактеризувати особливості проведення допиту в режимі відеоконференції.
Методи, що були використані в даному дослідженні – описовий, порівняльний, аналіз, синтез, узагальнення, дедукція, індукція.
Дана праця може бути використана у вищих навчальних закладах юридичного профілю під час вивчення курсів «Криміналістика», «Кримінальний процес», «Кримінальне право» тощо.