Зміст
Задача 1.
Миронов пред’явив позов до готелю «Владлена» про стягнення вартості пальто, костюма та електробритви, які було викрадено у нього під час проживання у готелі. Готель заперечував проти позову, посилаючись на те, що Миронов знаходився у загальному номері і відповідно з розпорядженням адміністрації готелю повинен був здати свої речі у камеру схову, яка працює цілодобово. У зазначеному розпорядженні говориться також, що адміністрація не несе відповідальності за зникнення з номерів готелю речей, що не були здані до камери схову. Це розпорядження висить у готелі на видному місці, і Миронов не міг не знати про встановлені у готелі правила. Адвокат Миронова звернув увагу суду на те, що розпорядження адміністрації готелю не нормативний акт та не відповідає статті 975 Цивільного кодексу України, відповідно до якої готель відповідає за схоронність речей, що знаходяться у відведеному для проживання приміщенні.
Представник готелю посилався в свою чергу на п. 31 Правил проживання у готелях міста, затверджених міським головою, в якому сказано, що готель не відповідає за втрату речей, які не здані на зберігання.
Яке рішення повинен винести суд? Що таке юридична сила закону, в чому її практичне значення?
Задача 2.
Після десяти років сумісного життя подружжя Смирнових розірвали шлюб. В судовому засіданні при розподілі сумісно нажитого майна Смирнова просила визнати за нею право на половину гонорару, який належить її чоловікові за видання його книги, яка була написана під час їх сумісного життя.
За думкою Смирнова, гонорар не можна вважати спільною сумісною власністю подружжя. Але Смирнова звернула увагу суду на статтю доктора юридичних наук, в якій говориться, що авторський гонорар стає сумісною власністю подружжя вже з моменту його нарахування, а не з моменту отримання одним з подружжя. Аналогічне роз’яснення дається в коментарі до статті Сімейного кодексу України. Більш того, їй відомо, що суд сусіднього району, розглядаючи таку ж справу, позов про розподіл нарахованого, але не отриманого гонорару задовольнив.
Чим повинен керуватися суд при прийнятті рішення по даній справі? Аргументуйте свою точку зору.
Задача 3.
Цегляний завод відповідно до укладеного договору поставки повинен був відвантажити будівельному комбінату 20 тисяч штук цеглі. Наприкінці року, у межах якого припинялася дія договору, завод відвантажив тільки 9 тисяч штук, а решту 11 тисяч штук поставив на протязі першого кварталу наступного року. Зважаючи на те, що з 1 січня постановою уряду були підвищені ціни на цегляну продукцію, між сторонами виникла суперечка. Поставник вимагав, щоб 11 тисяч штук цеглі було оплачено за новими цінами, бо в іншому разі він несе збитки. Покупець настоював на тому, що розрахунок має бути за старими цінами.
Як вирішити даний спір?
Задача 4.
Під час переправи через річку несподівано тріснув лід і автомобіль разом з його володарем Хмельковим почав повільно сповзати під лід. Знаходячись поруч Югов і Тімін намагалися утримати машину, завдяки чому Хмельков встиг з неї виплигнути. Тімін же намагався утримати автомашину, підсковзнувся, провалився під лід та відморозив собі ногу, яку пізніше довелося ампутувати. З цієї нагоди Тімін звернувся до суду з позовом до Хмелькова про відшкодування шкоди. Останній проти позову заперечував, посилаючись на те, що автомобіль все одно врятувати не вдалось, у заподіянні шкоди відсутня його вина і він не має можливості надати відшкодування.
Як належить вирішити справу?
Задача 5.
Петренко звернувся до суду з клопотанням про продовження строку для прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті його матері. Своє клопотання він мотивував тим, що дізнався про відкриття спадщини тільки зараз, через 1,5 роки після її смерті. При розгляді справи було встановлено, що Петренко на протязі останніх років не підтримував з матір’ю ніяких відносин, зокрема, не надав їх матеріальну допомогу, хоча вона й зверталася до нього з такими клопотаннями. Всі турботи по утриманню та догляду за матір’ю прийняла на себе сестра Петренко, до якої й перейшло все спадкове майно.
Чи буде задоволено позов Петренко й чому?
Задача 6.
Литвиненко належить на праві приватної власності автомобіль.
Охарактеризуйте існуюче правовідношення, назвіть його суб’єктів. Що є об’єктом даного правовідношення? Які цивільні права та обов’язки складають його зміст?
Список використаної літератури