Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність дослідження. Сучасна цивільно-правова система зумовлює удосконалення та якісне застосування ряду юридичних принципів, серед яких добросовісне використання та захист інтелектуальної власності та комерційної таємниці. Зокрема проблема інтелектуальної власності у сучасному цивільному праві, відіграє вагому роль у формуванні конкурентоздатності і оцінки рівня потенціалу, економічної та наукової освіченості як будь-якої особистості, так і організованої групи людей. Натомість недобросовісна конкуренція між певними організаціями, поширення на національному та міжнародному рівнях окремих форм недобросовісної конкуренції, зокрема, комерційного шпигунства, присвоєння неправдивого наукового авторства, зумовлюють необхідність вивчення проблеми комерційної таємниці, як важливого об’єкта права інформаційної власності, що потребує необхідного цивільного, адміністративного та кримінального захисту.
Актуальність забезпечення захисту комерційної таємниці, також визначається недосконалістю сучасного законодавства, відносно можливостей використання інтелектуальної власності. Відповідно регламентації комерційної таємниці в Україні, як об’єкта права на інтелектуальну власність перешкоджають неповнота та непослідовність положень окремих нормативно-правових актів, присвячених регулюванню відносин щодо комерційної таємниці, невизначеність правових форм цивільного обороту комерційної таємниці, характеру та змісту прав на комерційну таємницю в українському Цивільному та Господарському кодексах. Також варто наголосити, що комерційна таємниця, як об’єкт інтелектуальної власності та цивільного права, є недостатньо дослідженим аспектом у сучасній юридичній науці. Відповідно обрана тема «Комерційна таємниця, як об’єкт права інтелектуальної власності» є актуальною, та потребує ґрунтовного наукового аналізу.
Стан наукового дослідження. Інтелектуальна власність та комерційна таємниця, як невід’ємна її складова стали предметом дослідженням для багатьох науковців. Зокрема аналізом проблеми захисту комерційної таємниці займались Г.О. Андрощук, Д. В. Боброва, О. М. Вінник, О. В. Дзера, А. С. Довгерт, О.О. Дудоров, Р.А. Калюжний, Н.С. Кузнєцова, В.В. Луць, Р.А. Майданик, О.О. Мережко, Ю.В.Носік, В.Д. Павловський, О.А. Підопригора, О.О. Підопригора, В. Ф. Погорілко, О.Е. Радутний, Г.О. Сляднєва, І.В. Спасибо-Фатєєва, М.І. Тітов, В.С. Цимбалюк, М.Я. Швець та інші дослідники. Проте недослідженим залишається теоретично-методологічний розгляд комерційної таємниці, як об’єкта права інтелектуальної власності.
Об’єктом дослідження є інтелектуальна власність, її структура, зміст та роль в цивільному праві.
Предмет дослідження – комерційна таємниця, як об’єкт інтелектуального права.
Мета дослідження – проведення комплексного аналізу поняття та ролі комерційної таємниці у праві інтелектуальної власності, а також на основі прикладів із судової практики формулювання висновків та обґрунтування пропозицій щодо вдосконалення українського законодавства про захист прав на комерційну таємницю.
Поставлена перед нами мета вимагає розв’язання концептуальних завдань:
Характеристика та аналіз юридичних, історичних та економічних праць відносно поняття інтелектуально власності, основних джерел її регулювання та юридичного обґрунтування порушень прав на інтелектуальну власність;
аналіз категорії комерційної таємниці, як об’єкта права інтелектуальної власності у сучасному цивільному праві та юридичній, а також комплексний аналіз юридичної джерельної бази регулювання суспільних відносин, пов’язаних з комерційною таємницею;
розгляд правової природи комерційної таємниці як об’єкта прав інтелектуальної власності, виявлення юридичного значення та видів прав на комерційну таємницю;
опис суб’єктивних прав на комерційну таємницю та визначення підстав їх виникнення, зміни та припинення;
встановлення гарантій реалізації прав на комерційну таємницю, а також особливостей їх правової охорони;
аналіз цивільної та адміністративної відповідальності за порушення прав на комерційну таємницю;
запропонувати, на основі окремих прикладів порушення права на комерційну таємницю (судової практики), можливі варіанти розвитку українського законодавства відносно якісного захисту права на комерційну таємницю.