Зразок роботи
ВСТУП
Здійснення господарської діяльності майже завжди вимагає наявності майна, на якому така діяльність базується. Основою правового режиму майна господарюючих суб’єктів є право власності, похідні права – право господарського відання та право оперативного управління, а також інші речові права (відмінні від права власності) – для прикладу, право користування. Господарський кодекс України (далі – ГК України) та Цивільний кодекс України (далі – ЦК України) розкривають зміст кожного з вищевказаних прав.
За загальним правилом, майном у сфері господарювання визнається сукупність речей та інших цінностей, які мають вартісне визначення, виробляються/використовуються у роботі суб’єктів господарювання та відображаються на їх балансі.
Дослідженням питань правового режиму майна суб’єктiв господарювання, джерел його формування у різні періоди займалися Ю. С. Алексєєв, В. Л. Чихірьов, В. С. Щербина, Ю. П. Пацурківський, А. О. Будиловський, І. А. Селіванова, О. М. Вінник та ін.
Норми, що регулюють правовий режим майна суб’єктів господарювання, здебільшого, сформульовані та розташовані змішаним та безсистемним чином у різних нормативно-правових актах. Одні норми передбачають правовий режим майна незалежно від виду суб’єкта господарювання, інші – правовий режим майна конкретних видів суб’єктів господарювання або правовий режим конкретного виду майна. З огляду на правову невпорядкованість, є своєчасною подальша наукова розробка питань та систематизація положень, що стосуються майна у сфері господарювання, джерел його формування, чим обґрунтовується актуальність теми курсової роботи. Окрім того, в умовах дії правового режиму воєнного стану в Україні, велика кількість майна у сфері господарювання є знищеною або пошкодженою, що вимагає чіткого розуміння правової категорії «майно суб’єкта господарювання», з метою застосування механізмів отримання відшкодування шкоди, завданої пошкодженням, знищенням окремих видів такого майна внаслідок воєнних дій.
Метою курсової роботи є аналіз правового режиму майна суб’єктів господарювання в Україні. Мета зумовила конкретні завдання курсової роботи, а саме:
визначити поняття «майно у сфері господарювання»;
виділити основні форми майна у сфері господарювання та охарактеризувати їх;
указати джерела формування майна суб’єктів господарювання;
дослідити види та особливості речових прав у сфері господарювання;
проаналізувати порядок обліку майна суб’єктів господарювання та поняття «майновий стан суб’єкта господарювання»;
розглянути порядок оцінки майна та майнових прав суб’єктів господарювання.
Предметом курсової роботи є правові норми, що стосуються майна у сфері господарювання, джерел його формування. Об’єктом курсової роботи є майно у сфері господарювання, речові права у сфері господарювання, порядок обліку та оцінки майна суб’єктів господарювання.
Наукове та практичне значення курсової роботи полягає у тому, що її результати можна використати як базу для майбутніх наукових розробок у даній сфері, а також для провадження практичної юридичної та викладацької діяльності.
При виконанні курсової роботи були використані загальнонаукові та спеціальні методи пізнання правової дійсності, такі як вивчення та аналіз наукових джерел, узагальнення та систематизація, системно-структурний, логіко-юридичний. Важливо зазначити, що ці методи були використані взаємодіючи між собою, що забезпечує отримання комплексних, всебічних та достовірних результатів дослідження.
Структура курсової роботи складається зі вступу, чотирьох розділів, висновків та списку використаних джерел. Список використаних джерел містить 26 найменувань.