Зразок роботи
РОЗДІЛ 1 ПОНЯТТЯ, ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ТА ЗАВДАННЯ ПОЛІЦІЇ ОХОРОНИ
У 2015 році відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» розпочала свою діяльність поліція охорони. [2]
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 жовтня 2015 р. № 834 «Питання функціонування органів поліції охорони як територіальних органів Національної поліції та ліквідації деяких територіальних органів Міністерства внутрішніх справ»[5] були створені Департамент поліції охорони як міжрегіональний територіальний орган Національної поліції та територіальні органи поліції охорони. Утворені органи поліції охорони є правонаступниками Департаменту Державної служби охорони при МВС та відповідних її державних установ, що в установленому законодавством порядку були ліквідовані. Після створення Національної поліції юридичні та фізичні особи, котрі користувалися послугами Державної служби охорони перейшли під захист поліції охорони. Поліція охорони – міжрегіональні структурні підрозділи Національної поліції України, які надають на договірних засадах повний комплекс послуг з охорони об’єктів усіх форм власності та забезпечення особистої безпеки громадян, а їх діяльність утримується за рахунок коштів від такої діяльності.
Правове регулювання діяльності поліції охорони:
1. Постанова Кабінету Міністрів України «Питання функціонування органів поліції охорони як територіальних органів Національної поліції та ліквідації деяких територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» від 13 жовтня 2015 р. № 834.
2. Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження категорій об’єктів державної форми власності та сфер державного регулювання, які підлягають охороні органами поліції охорони на договірних засадах» від 21 листопада 2018 року № 975.
3. Наказ МВС України «Про затвердження Положення про Департамент поліції охорони» від 06 листопада 2015 року № 43.
4. Наказ МВС України «Про організацію охорони майна фізичних і юридичних осіб органами та підрозділами поліції охорони за допомогою засобів охоронного призначення» від 23 червня 2017 року № 533.
5. Наказ МВС України «Про організацію службової діяльності поліції охорони з питань забезпечення фізичної охорони об’єктів» від 07 липня 2017 року № 577.
Основними завданнями поліції охорони є:
– здійснення за договорами заходів щодо охорони особливо важливих об’єктів згідно з переліком, який затверджений Кабінетом Міністрів України, інших об’єктів, вантажів, інкасації, перевезення, тимчасового зберігання валютних цінностей, забезпечення особистої безпеки громадян, а також технічного захисту інформації в порядку, установленому законодавством;
– розроблення основних вимог до захисту об’єктів та громадян від злочинних посягань, примірних договорів і вимог до інженерно-технічного укріплення та захисту об’єктів, оснащення їх технічними системами та засобами телевідеоспостереження, тривожної сигналізації, контролювання доступу, а також інструкцій та інших документів, що регламентують виконання охоронних функцій;
– участь у проведенні єдиної технічної політики щодо впровадження технічних засобів охоронного призначення шляхом розроблення нормативних документів на час усього циклу їх життєдіяльності (проєктування, промислове виробництво, монтаж, експлуатація та утилізація).
Згідно з Інструкцією про організацію службової діяльності поліції охорони з питань забезпечення фізичної охорони об’єктів, затвердженою наказом МВС України від 07.07.2017 № 577 [3] органи й підрозділи поліції охорони під час здійснення охоронної діяльності виконують такі завдання:
1) з охорони об’єктів (майна) усіх форм власності шляхом контролю за станом майнової безпеки об’єкта охорони, використання пунктів централізованого спостереження та оперативного реагування нарядів поліції охорони на повідомлення про спрацювання технічних засобів охорони чи інші повідомлення про правопорушення;
2) з охорони валютних та інших цінностей, вантажів під час їх перевезення транспортними засобами, інкасації;
3) з охорони фізичних осіб шляхом запобігання загрозам особистій безпеці фізичної особи, яка охороняється;
4) інші повноваження відповідно до законодавства України та нормативно-правових актів МВС.
Під час фізичної охорони об’єктів органи й підрозділи поліції охорони виконують завдання з організації охорони рухомого й нерухомого майна (об’єктів) суб’єктів господарювання різних форм власності, вантажів, що перевозяться, об’єктів права державної власності у випадках та порядку, визначених законодавством України відповідно до чинного законодавства надання послуг з інкасації, забезпечення пропускного та внутрішньо об’єктового режимів на об’єктах охорони, оперативного реагування на повідомлення про спрацювання технічних засобів охорони на об’єктах, підключених до пунктів централізованого спостереження поліції охорони, чи інші повідомлення про правопорушення, особистої та майнової безпеки фізичних осіб, публічної безпеки й порядку (громадського порядку й громадської безпеки) у межах постів і маршрутів охорони, беруть участь у здійсненні державної охорони, профілактичних заходів, спеціальних операцій (оперативних планів), запобігають, виявляють і припиняють правопорушення в місцях несення служби.
Під час організації охорони об’єктів вони беруть участь у боротьбі з тероризмом у межах своєї компетенції, визначеної законами та виданими на їх основі іншими нормативно-правовими актами. Із питань запобігання, виявлення та припинення правопорушень у межах постів і маршрутів охорони, оборони об’єктів охорони в разі ускладнення оперативної обстановки, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій (подій), при проведенні профілактичних заходів спеціальних операцій (введенні оперативних планів), при проведенні спільних навчань і тренувань органи і підрозділи поліції охорони взаємодіють із головними управліннями Національної поліції України в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, областях та м. Києві та їх територіальними (відокремленими) підрозділами, територіальними (відокремленими) підрозділами Департаменту патрульної поліції та іншими органами та підрозділами Національної поліції України.