Зразок роботи
Вступ
Сьогодні в Україні тема конфліктів – у різних соціальних групах, на різних рівнях та в різноманітних проявах – є надзвичайно актуальною. Випробування, що постали перед нами, беззаперечно вимагають єдності й згуртованості, відтак важливо мати надійні орієнтири щодо того, що може стати на заваді цій згуртованості, викликати напругу у відносинах, створити небезпеку розбрату між тими, хто має бути опорою та розрадою один для одного у ці складні часи. До таких явищ, безумовно, відносяться конфлікти.
Конфлікт, як, щонайменше, незгода або навіть протиборство між двома чи більше сторонами, є досить складним соціально-психологічним явищем та часто постає однією з небезпечних тенденцій у відносинах, при цьому як у суспільстві загалом, так і в його окремих складових. Серед цих складових особливе місце посідає сім’я, основою якої є подружня пара.
Небезпека відсутності згоди, а тим паче протистояння між подружжям полягає в появі негативних відчуттів та протистоянь між ними, котрі можуть бути небезпечними як для психічного так і для фізичного здоров’я подружньої пари.
Конфлікти між подружжям, що набувають небезпечного розмаху та виходять з-під контролю учасників, можуть створювати реальні загрози не тільки подружнім стосункам та міцності сімейного союзу, а навіть (у найгіршому випадку) безпеці членів родини.
Актуальність проблеми конфліктів у подружніх відносинах, на наш погляд, пояснюється і ще двома обставинами. По-перше, сімейні конфлікти, та подружні – зокрема, мають виражене соціальне звучання, оскільки благополуччя сім'ї впливає на благополуччя суспільства і держави загалом. Важливо зазначити, що конфлікти в сім'ї часто ведуть до її розпаду. Від цього страждають діти, розлучення згубно позначається на психологічному стані подружжя, отже, це стає проблемою суспільства і держави. У багатьох фахівців викликає занепокоєння зростання розлучень останніми роками.
По-друге, проблема сімейних стосунків, зокрема є дуже показовою, оскільки дає змогу встановити важливі закономірності та виявити суттєві «тонкощі» в особливостях спілкування людей. Недарма вважається, що сім'я (як і людина) – це світ у мініатюрі, а отже, пізнаючи сім'ю, пізнаємо світ. Цими обставинами визначається актуальність дослідження проблеми подружніх конфліктів.
Проблема подружніх конфліктів широко досліджується у вітчизняній та зарубіжній психології (В. І. Алексєєвої, Т. В. Говорун, С. В. Дворняка, В. І. Зацепіна, Т. С. Кириленко, С. В. Ковальова, О. С. Кочаряна, М. М. Обозова). Водночас у фахівців немає єдиної позиції щодо причин виникнення подружніх конфліктів. Так, В.А. Сисоєнко значну роль у виникненні подружніх конфліктів відводить протистоянню їхніх інтересів, поглядів, уявлень, смаків, звичок (Сисоєнко, 2007).
Н.Т. Юркевич пов'язує появу конфліктів між подружжям також із несумісністю їхніх характерів і моральних позицій (Юркевич, 2003). М.М. Обозов вбачає причину подружніх конфліктів у відмінності рольових очікувань, особистісних якостей подружжя та їхніх думок щодо цілей шлюбного союзу (Обозов, 2001).
Слід зазначити, що, згідно новітніх даних (Обозов, 2001) у сучасній сім'ї, на відміну від традиційної, стабільність шлюбу стала залежати не так від зовнішніх чинників, як від характеру подружніх відносин. Якість подружжя оцінюється не суспільними тенденціями до розлучень, а психологічними особливостями шлюбних партнерів, їхніми очікуваннями щодо шлюбу, реальної ситуації у ній. Тому вивчення особливостей подружніх відносин також постає одним із центральних завдань в пошуку підходів до розв’язання проблеми подружніх конфліктів.
Отже, нині склалася суперечність між практичною важливістю проблеми подружніх конфліктів і недостатньою вирішеністю цієї проблеми в сучасній науці.
Об’єкт дослідження – подружні стосунки.
Предмет дослідження – конфлікти в подружніх стосунках.
Гіпотеза: Чинниками конфліктів між подружжям є неузгодженість їх мотиваційних позицій та невідповідність особистісних рис.
Мета дослідження: Визначити чинники конфліктів у подружніх відносинах.
Завдання роботи:
1. Визначити сутність та особливості подружніх стосунків.
2. Проаналізувати сучасні наукові дані щодо сутності конфлікту як явища загалом та в подружніх відносинах зокрема.
3. З’ясувати особливості формування та розвитку подружніх конфліктів.
3. Встановити рівень конфліктності та конфліктні сфери відносин в сучасних подружніх парах.
4. Дослідити зв’язки між рівнем конфліктності подружньої пари та цінностями і настановами подружжя в основних сферах подружніх відносин.
5. Дослідити характеристики комунікативних особистісних рис досліджуваних та їх зв’язок з конфліктністю їх подружніх відносин.
4. Проаналізувати зв’язки між рівнем конфліктності подружжя та його психологічними характеристиками і встановити на цій основі провідні чинники виникнення подружніх конфліктів.
Методи дослідження:
- Теоретичні: аналіз, порівняння, синтез та узагальнення літературних даних; моделювання можливих чинників виникнення подружніх конфліктів.
- Емпіричні: тестування за наступними методиками:
1. Методика діагностики подружніх конфліктів В.П. Левковіча
2. Опитувальник «Рольові очікування та домагання у шлюбі (РОП)» О.М. Волкової.
3. Тест діагностики міжособистісних відносин (ДМВ) Т. Лірі.
Теоретичне значення дослідження полягає в розширенні розуміння чинників подружніх конфліктів у сучасних умовах існування.
Практичне значення. Дипломна робота направлена на вивчення особливостей появи та чинників подружніх конфліктів, а також профілактики подружніх конфліктів. Результати можуть бути корисні у роботі психологів, соціальних робітників зі шлюбними парами, котрі опинилися у важких конфліктних ситуаціях та допомогти вийти з них.
Структура роботи. Дипломна робота складається зі вступу, трьох розділів, висновку, списку використаних джерел і додатків. Загальний обсяг роботи складає … сторінок, виклад основного матеріалу представлено на ….. сторінках. Перелік літературних джерел включає 58 найменувань.