Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми дослідження - в наш час накопичено, достатню кількість робіт з пошуку та подальшої спортивної спеціалізації дітей та підлітків, здатних досягти високих спортивних результатів, без форсованої підготовки. У даній галузі спортивної підготовки та відбору, за останні роки, з’явилася велика кількість методів тестування та досліджень. Проте, у сучасних реаліях, удосконалення та зміни спортивного інвентарю, невпинного вдосконалення методик тренування, виникає необхідність у більш точних науково обґрунтованих даних [23, 35].
У літературних джерелах авторів: Давидов, Шантарович, Журавский, Пригодич, Зациорский, Шинкарук, Михайлова, Серова, представлена інформа-ція, що стосується питань відбору спортсменів початківців у веслуванні на байдарках за антропометричними показниками [14-18, 21, 23, 30, 31, 38, 44, 45, 52, 73], різноманітність стилів веслування пов’язаних з індивідуальними особливостями антропометричних показників спортсменів [23, 41, 42, 46], впливу антропометричних показників у спортсменів високого класу [5, 7, 9, 23].
В теперішніх умовах, особливо з впровадженням нових змагань та розширення змагальної програми, для спортсменів-юніорів, так званих Юнацькі олімпійські ігри, стає помітне прагнення в підготовці спортсменів, до раннього досягнення високих результатів, що як запевняє спортивна практика, порушує принципові закономірності спортивного відбору і багаторічного вдосконалення [23-27].
Платонов ВН [42, 43], вважає що для досягнення індивідом високих спортивних досягнень, через те, що рівень результатів у сучасному спорті значно виріс, потрібно володіти особливими морфологічними показниками, унікальним співвідношенням фізичних та психічних можливостей, які розвинуті на вкрай високому рівні. Нажаль, такі співвідношення, навіть при найсприятливіших умовах та правильній побудові багаторічної підготовки зустрічаються вкрай рідко. Виходячи з цього, доцільною залишається дослідження та розв’язання наукових проблем спортивного відбору, індивідуалізації тренувального процесу та розуміння впливу кожного окремого антропометричного параметра, на різні змагальні дистанції 200 м, 500 м, 1000 м у веслуванні на байдарках та каное [18, 47, 48].
Аналіз літератури [3, 32, 38, 45, 74] свідчить про те, що антропометричні характеристики спортсменів поряд з комплексом інших показників можуть допомогти тренеру при відборі найбільш перспективних спортсменів, точно оцінити здібності своїх вихованців. Антропометричні показники, які будуть представлені, являються орієнтовними, тому можливі відхилення в той чи інший бік .
Добре відомо [8], що веслувальники з різними антропометричними даними суттєво відрізняються за рядом показників спеціальної фізичної та технічної підготовленості (темпом, ритмом, потужністю гребка, довжиною гребка, швидкістю проходження відрізків дистанції, кількістю виконаної роботи, кількістю витрачених енерговитрат та ін.). Визначено, що веслувальники легкої ваги в порівнянні з веслувальниками ваги основної категорії мають деякі відмінності. Це головним чином стосується таких показників як потужність роботи, темп веслування, кількість гребків за хвилину, швидкості човна.
Незважаючи на це залишилась не вирішеною і не достатньо дослідженою тема, впливу антропометричних показників чоловіків у класі човнів К-1, на результативність різних змагальних дистанцій 200 м, 500 м, 1000 м, у веслуванні на байдарках та каное.
Мета роботи – теоретичне обґрунтування впливу антропометричних показників на результат змагальної діяльності кваліфікованих спортсменів у веслуванні на байдарках.
Завдання дослідження:
1. Проаналізувати наукові відомості та науково-методичну літературу, щодо впливу антропометричних показників та їх зв’язку з результатом у веслуванні на байдарках, в певному класі човнів на різних змагальних дистанціях.
2. Провести аналіз антропометричних показників фіналістів ЧС 2021 та 2022 років з веслування на байдарках.
3. Встановити взаємозв’язки між результатом змагальної діяльності та антропометричними характеристиками спортсменів у веслуванні на байдарках, чоловіків що спеціалізуються на дистанціях 200, 500 та
1000 м у класі човнів К-1.
Об’єкт дослідження – результативність змагальної діяльності, спортсменів які характеризуються у класі човнів К-1 на змагальних дистанціях 200 м, 500 м, 1000 м.
Предмет дослідження – визначення антропометричних показники кваліфікованих спортсменів веслувальників.
Методи дослідження:
- теоретичний аналіз і узагальнення джерел науково-методичної літератури;
- педагогічне спостереження;
- методи математичної статистики.
Наукова новизна роботи полягає в тому, що доповнено наукові відомості щодо взаємозв’язку антропометричних показників веслувальників з результатом змагальної діяльності у веслуванні на байдарках, у класі човнів К-1 на дистанціях 200 м, 500 м та 1000 м, 2021 та 2022 років.
Практична значущість отриманих результатів полягає в тому, що встановлений взаємозв’язок між результатом змагальної дистанції 500 та 1000 м чоловіків у класі К-1 та антропометричними характеристиками. Представлені в роботі матеріали можуть бути використані у процесі та орієнтації на різних дистанціях у веслуванні на байдарках та каное.
Структура магістерської роботи: вступ, чотири розділи, висновки, список використаних джерел із 80 найменувань, 1 ілюстрація представлена рисунком, в роботі представлено 10 таблиць. Загальний обсяг 63 ст.