Зразок роботи
1.1. Страхування в системі соціальних та економічних відносин
Страхування є економічною категорією, яка представляє собою сукупність особливих замкнутих перерозподільчих відносин між його учасниками з приводу формування за рахунок грошових внесків цільового страхового фонду, призначених для відшкодування надзвичайної шкоди підприємству, організації, надання грошової допомоги громадянам. Разом з тим страхування виступає з одного боку засобом захисту виробництва, підприємництва, майна, добробуту людей, а з іншого боку – як вид діяльності, що приносить прибуток.
В сучасній страховій літературі, в економічних словниках та енциклопедіях нараховується багато різних визначень страхування. Проте аналіз опублікованих визначень страхування показує, що кожне з них уточнює або доповнює попередні, залишаючи без змін їх основу. Відповідно до Закону України “Про страхування”, страхування – це вид цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів фізичних та юридичних осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати фізичними та юридичними особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та доходів від розміщення коштів цих фондів [1].
Поглиблення ринкової трансформації, структурна перебудова національної економіки, розширення зовнішньоекономічних зв’язків вимагає адекватного розвитку відносин в галузі страхування. Взаємне проникнення і поєднання різних сфер господарювання, в тому числі страхового бізнесу, дозволяє досягти додаткових переваг учасникам туристичного бізнесу. Останнє підтверджується тим, що страхування і сфера туризму має велике значення для розвитку економіки країни.
2.1. Структура та основні напрями розвитку страхування в Україні
Ринок страхових послуг залишається одним з найбільш капіталізованих серед інших небанківських фінансових ринків. Загальна кількість страхових компаній станом на 31.12.2016 становила 361, у тому числі СК "life" - 49 компаній, СК "non-life" - 312 компаній, (станом на 31.12.2015 - 382 компанії, у тому числі СК "life" - 57 компаній, СК "non-life" - 325 компаній). Кількість страхових компаній має тенденцію до зменшення, так за 2016 рік порівняно з 2015 роком, кількість компаній зменшилася на 21 СК, порівняно з 2014 роком зменшилася на 46 СК. (основні показники діяльності страхового ринку та його динаміка представлені в додатку Б).
За 2016 рік частка валових страхових премій у відношенні до ВВП становила 1,5%, що на 0,2 в.п. менше в порівнянні з 2015 роком; частка чистих страхових премій у відношенні до ВВП за 2016 рік становила 1,1%, що на 0,1 в.п. менше в порівнянні з відповідним показником 2015 року. У порівнянні з 2015 роком на 2 968,7 млн. грн. (11,1%) збільшився обсяг надходжень валових страхових премій, обсяг чистих страхових премій збільшився на 3 762,1 млн. грн. (20,2%). Збільшення валових страхових премій відбулося з таких видів страхування: страхування вантажів та багажу (збільшення валових страхових платежів на 1 713,4 млн. грн. (93,0%)); автострахування (КАСКО, ОСЦПВ, "Зелена картка") (збільшення валових страхових платежів на 1 311,6 млн. грн. (20,0%)); страхування відповідальності перед третіми особами (збільшення валових страхових платежів на 619,7 млн. грн. (43,0%)); медичне страхування (збільшення валових страхових платежів на 303,8 млн. грн. (18,7%)); страхування майна (збільшення валових страхових платежів на 280,9 млн. грн. (8,8%)); авіаційне страхування (збільшення валових страхових платежів на 172,3 млн. грн. (62,3%)); страхування медичних витрат (збільшення валових страхових платежів на 158,6 млн. грн. (47,8%))