Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми полягає в тому, що вона розкриває специфічні особливості Кіровоградського туристичного регіону, багаті туристичні ресурси області для створення туристичного продукту та організації дозвілля туристів.
У процесі досліджень встановлено, що у Кіровоградській області є значні потенційні можливості для розвитку туризму. Однак, сучасний рівень розвитку туристичної індустрії низький і не відповідає потребам населення та економіки. Існує ряд проблем: погана інформованість клієнтів, інвесторів про рекреаційний потенціал регіону, недостатньо розвинена туристична інфраструктура (мала кількість готелів різних стандартів); низька якість пропонованих послуг; відсутність єдиної цілісної системи управління туризмом та курортом.
Дана робота призначена для пошуку шляхів подолання проблем, які перешкоджають розвитку туристичної галузі у Кіровоградській області та формуванні основних напрямків її розвитку на найближчу перспективу, основними з яких є збільшення фінансування рекреаційної галузі; збереження та відновлення історико-культурних пам’яток та їх залученням в рекреаційний процес; розвиток перспективних напрямків туризму: культурно-екскурсійного, сільського зеленого, спортивно-оздоровчого, сакрального, екстремального; підвищення рівня інфраструктурного забезпечення з метою поліпшення рекреаційного обслуговування. Мета роботи – дослідити природно-рекреаційні, культурно - історичні та інфраструктурні ресурси Кіровоградської області та провести аналіз проблем і перспектив їхнього використання.
Для досягнення поставленої мети ми поставили перед собою наступні завдання: - висвітлити поняття: туристичні та рекреаційні ресурси, туристично-рекреаційний потенціал; - проаналізувати природно-рекреаційні, культурно-історичні ресурси Кіровоградської області; - простежити діяльність суб’єктів туристичної інфраструктури області;
- дослідити пропоновані тури та маршрути по Кіровоградській області;
- визначити проблеми та перспективи туристично-рекреаційного потенціалу Кіровоградської області. Об’єкт – туристсько-рекреаційний потенціал Кіровоградської області. Предмет – теоретичні та практичні аспекти використання туристичного потенціалу Кіровоградської області.
Методи дослідження. При написанні магістерської роботи були використані наступні методи: порівняння, групування, узагальнення, картографічний, методи аналізу та синтезу.
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ ДОСЛІДЖЕННЯ ТУРИСТСЬКО-РЕКРЕАЦІЙНОГО ПОТЕНЦІАЛУ РЕГІОНІВ:
1.1. Сутність туристсько-рекреаційного потенціалу
В останні десятиліття сфера туризму і рекреації перетворилась в одну з найбільш прибуткових та розвинутих галузей світового господарства. Вона виконує важливу роль у соціально-економічному розвитку багатьох країн та їх окремих регіонів, забезпечуючи створення додаткових робочих місць та підвищення якості життя місцевого населення. Значення туризму в суспільстві багатогранне: він стимулює розвиток супутніх з туристично-рекреаційною сферою галузей – транспорт, зв’язок, торгівля, виробництво сувенірної продукції, сфера послуг, ресторанне господарство, будівництво тощо. Крім того, туризм є реальним каналом міжкультурної комунікації, сприяє збереженню культурної спадщини та традицій країн і народів, сприяє розвитку їх промислів, відновленню та збереженню культурно-історичних пам'яток.
Туристично-рекреаційна діяльність відіграє важливу роль в економіці країн і регіонів, забезпечуючи раціональне використання і збереження природно-екологічних, культурно-історичних та інформаційно-пізнавальних ресурсів території.
У зв’язку з інтенсивним розвитком туристичної діяльності відбувається формування, уточнення та вдосконалення понятійного апарату, який стосується туристично-рекреаційної сфери. Так, спочатку в наукових колах було вирішено використовувати визначення «рекреаційний» (рекреаційна діяльність, рекреаційні ресурси тощо). Зараз все частіше вживають комплексне поняття, поєднуючи різні сторони діяльності в межах одного туристично-господарського комплексу. Так, наприклад, можна зустріти словосполучення «туристично-рекреаційний ресурс», «туристично-рекреаційна діяльність», «туристично-рекреаційний комплекс», «туристично-рекреаційний потенціал», тим самим підкреслюючи новий підхід до сучасних потреб господарського комплексу, не змінюючи сутнісне наповнення понять, які були запропоновані попередніми дослідниками. Аналіз наукових публікацій свідчить, що в одних працях використовується словосполучення «туристичні ресурси», в інших – «туристичний потенціал», а іноді дані поняття вживаються одночасно як синоніми. У низці публікацій використовуються словосполучення «туристично-рекреаційний потенціал» та «рекреаційно-туристичний потенціал». Усе це актуалізує необхідність уточнення понятійного апарату для його застосування в науково-практичній діяльності для дослідження проблем та перспектив розвитку туризму.