Зміст
1. Які явища складають звукову будову мови?
2. У чому полягає зв’язок і взаємозумовленість елементів звукової будови мови?
3. За якими параметрами класифікуються приголосні звуки? Які з цих параметрів прийнято вважати основними і які допоміжними (додатковими)?
4. Що таке фонема і чим вона відрізняється від інших величин мови? Хто з мовознавців першим увів поняття і термін “фонема” у світову науку про мову?Що таке алофон?У чому полягає діалектичний характер зв’язків між фонемою і алофонами?
5. Назвіть типи складів.
6. Які голосні називаються дифтонгами? Назвіть мови, у звуковому складі яких є дифтонги, наведіть приклади слів із даними звуками.
7. Що таке сегментні і суперсегментні (надсегментні) одиниці? До яких з них належать просодичні одиниці?
8. Які ви знаєте позиційні зміни звуків в українській мові? Охарактеризуйте їх, ілюструючи прикладами.
9. Що таке сингармонізм? У яких мовах він поширений?
10. Які зміни звуків називаються спонтанними?
11. Дайте визначення фонетичних (звукових) законів. Розкрийте їх сутність. Для чого потрібно знати фонетичні закони? Чи однакові фонетичні закони в усіх мовах?
12. Які основні і специфічні риси української літературної вимови, що виразно виділяють її з-поміж інших?
13. Чим відрізняється транскрипція від транслітерації? Наведіть приклади.
14. Розкрийте суть піктографії: зв’язок із живописом, символічне осмислення дійсності, умовність і постійність значень, здатність передавати абстрактні поняття. З’ясуйтесферу використання піктографії в наші дні.
15. Чим відрізняється ідеографія від піктографії? Які існують різновиди ідеографії? Які народи користуються ідеографічним письмом у наш час? Які ідеограми і чому збереглися в мовах із фонографічним письмом?
16. Наведіть приклади лігатур і діакритиків (діакритичних знаків) у відомих вам мовах.
17. Якими алфавітами користуються сучасні європейські мови?
18. Що таке орфографія? Які основні принципи лежать в основі української орфографії? Англійської? Ще однієї іноземної мови, якщо ви її вивчаєте?
19. Розкрийте поняття історичного (традиційного, етимологічного) принципу орфографії. Дайте приклади написань за історичним (традиційним, етимологічним) принципом в українській, англійській, ще одній іноземній (якщо вивчаєте) мовах. Чи доречно реформувати (спростити) орфографію англійської і французької мов? Що вам відомо про спрощення орфографії німецької мови? Якої-небудь іншої іноземної мови (на вибір)?
20. Що ви знаєте про становлення писемності в Україні? Розкажіть (використовуючи підручники, довідники з української мови) про етапи унормування українського правопису. Чи потребує орфографія сучасної української мови змін? Обґрунтуйте свою думку, використовуючи актуальні публікації засобів масової інформації.