Зразок роботи
1. СПЕЦИФІКА ФІЛОСОФСЬКОГО СВІТОГЛЯДУ. ФІЛОСОФІЯ І НАУКА
1.1. Поняття та типи світогляду
Людина – єдина істота на Землі, здатна до пізнання буття та власної самосвідомості. Результатом цієї здатності є знання про світ і про себе. Знання може матеріалізуватися, опредметнюватися і як найважливіша складова входить до світогляду. Світогляд – одна з форм свідомості людини. Філософія – це теж світогляд: послідовно раціональний, теоретичний. Оскільки з самою філософією, її ідеями, змістом її положень погоджуються, остільки вона не тільки обґрунтовує себе раціональними аргументами, а й породжує переконання в ній. Тому деякі філософи дотепно називають її вірознанням. Подальше поглиблення, уточнення знань про предмет філософії стане можливим завдяки знайомству з основними функціями, напрямками, течіями, школами філософії.
1.2. Філософія як форма світогляду. Філософія і наука
Філософія як теоретичний світогляд поряд із наукою, правом, мораллю, мистецтвом, як формами суспільної свідомості – найголовніше надбання культури людства. Історично склалося, що саме філософія була основою, з якої виросли наука, право, мораль, мистецтво і набули статусу особливих проявів людського духу та практики життєдіяльності людини і суспільства.
Філософські ідеї, напрями, школи завжди належать до певної епохи, країни. Але частина ідей не знають просторових та часових меж. Багато у філософії належить тільки історії. Серед основних причин філософської неперервності й універсальності велику роль відіграють внутрішня логіка розвитку філософських знань та національні традиції у формі постановки філософських проблем, підходів до їхнього вирішення.
2. ЦІННОСТІ ТА ЇХ РОЛЬ В ЖИТТІ ЛЮДИНИ І СУСПІЛЬСТВА
2.1. Поняття цінностей
Розвиток філософського знання свідчить про те, що світ як буття людини, може бути осмислений лише через його ціннісну значущість. Ціннісні орієнтації не є вродженими якостями індивіда, вони формуються, змінюються, проявляють себе під впливом різноманітних об’єктивних (зовнішніх) і суб’єктивних (внутрішніх) факторів, які детермінують сутнісні характеристики особистості. Коли відбуваються суттєві трансформаційні зрушення у політичній, економічній, соціальній системах, як сьогодні, то це зачіпає і сферу ціннісної системи людей.
2.2. Роль цінностей в житті людини і суспільства
Цінності для духовності людини мають неабияке значення, оскільки вони лежать в основі вибору. Людина – це істота, наділена здатністю здійснювати вибір. Вона вибирає книги в магазині, друзів, канали по телевізору і способи правильної поведінки. Цінності допомагають людині робити цей вибір. Вибір, здійснюваний на основі цінності, називається ціннісним вибором.
Компонентами ціннісного вибору є переживання, потреби, емоції, віра, воля й ідеал.