Зразок роботи
ВСТУП
Людині завжди було властиве бажання забезпечити себе від шкідливих наслідків життя або хоч би спробувати звести їх до мінімуму. Для багатьох це пов'язано з небезпечною роботою, де висока частка ризику.
Підприємці побоюються, що при зміні ринкової кон'юнктури можуть не виправдатися розрахунки на отримання прибутку. Будь-яка людина може виявитися жертвою пограбування або катастрофи, що не так і рідко в наші дні, раптово захворіти і ще чимало неприємностей, які можуть відбутися в нашому житті.
Чималим ризикам підлягає й майно громадян, підприємств, організацій, установ. У всіх вказаних випадках люди можуть удатися до страхування, при якому спеціалізовані організації (страховики) збирають внески з громадян і організацій, що уклали з ними договори страхування. За рахунок таких внесків у страховика утворюється особливий страховий фонд, з якого при настанні визначеної, наперед обумовленої в договорі події (смерті, втрати працездатності, знищення майна, неотримання прибутку і т.д.) страховик сплачує застрахованій (або іншому, вказаному в договорі) фізичній або юридичній особі обумовлену суму, що, як правило, перевищує розмір внесків, що вносяться. Це, звичайно, не запобігає настанню несприятливого випадку, але допоможе подолати його.
Майнове страхування, як і інші види страхування — це перш за все вид підприємницької діяльності, який неможливий без отримання прибутку. Це досягається тим, що не за кожним договором наступає обумовлений випадок і проводиться виплата. У нашій же країні унаслідок подій останніх років з'явилося достатньо страхових компаній — це може говорити тільки про те, що страховий бізнес — досить прибуткове заняття. В умовах конкуренції страхові компанії все більш розширюють круг страхових ризиків — подій, при настанні яких страховик виплачує застрахованій особі обумовлену суму. За всіх цих причин значення страхування в сучасному суспільстві постійно зростає.
Страховий ринок повинен відображати конкретні умови конкретної країни, а саме рівень розвитку соціально-економічної сфери. Наша країна тільки недавно почала створення власного страхового ринку. Через те, що Україна знаходиться на перехідному етапі розвитку, структура страхового ринку може відрізнятися від зарубіжних країн в плані відносин між окремими видами страхування, та і сам механізм українського страхування поки недосконалий.
Актуальність даної роботи полягає у тому, що становлення в Україні ринкової економіки, розбудова її інфраструктури пов'язані з появою великої кількості самостійних суб'єктів підприємництва, які діють на свій страх та ризик. У зв'язку з цим вага майнового страхування так і страхування в загальному, як недержавного механізму зниження ризику підприємницької діяльності та соціального захисту громадян значно підвищується. Крім того страхування – це джерело внутрішніх інвестиційних надходжень, особливо потрібних в умовах перехідної економіки. Також страховий бізнес є однією із складових економіки будь-якої країни, і розвиток цього сектора є запорукою стабільного функціонування інших фінансових інститутів.
Метою даної робити є дослідження та узагальнення методологічних принципів, методів побудови та передового зарубіжного досвіду щодо забезпечення ефективного функціонування майнового страхування на сучасному етапі розвитку нашої держави, що може бути корисним для визначення фінансового стану держави в цілому та окремих ії елементів, а також напрямів покращення її функціонування, визначення проблем та перспектив розвитку майнового страхування в Україні в перехідному етапі розвитку вітчизняного ринку.
Об’єктом дослідження є економічні відносини між конкретними суб’єктами господарювання, сучасний стан та перспективи розвитку майнового страхування в Україні, а предметом дослідження є майнове страхування, його
роль і місце на ринку страхових послуг.
Відповідно до мети можна сформувати наступні завдання даної роботи:
- ознайомитись з теоретичними аспектами майнового страхування України;
- проаналізувати стан майнового страхування за 2014-2016 роки, яка служитиме вихідним матеріалом при проведенні аналізу функціонування майнового страхування;
- провести аналіз основних фінансових показників страхової діяльності у сфері страхування майна за 2014-2016 рік;
- визначити проблеми та напрями їх вирішення щодо розглянутих питань функціонування страхового ринку України.
У роботі на основі матеріалів, що зібрані по даній темі, зроблена спроба проаналізувати проблеми страхового ринку України і виділити можливі перспективи його розвитку. Основними методами, які використовувалися при виконанні курсової роботи, були статистичні (ці методи дослідження використовувався для розрахунку темпів приросту основних показників фінансово-господарської діяльності), методи формальної логіки (при розробці прогнозу розвитку вітчизняного майногово страхування), системні методи (при аналізі діяльності підприємства в цілому). У роботі розглянуто теоретичні аспекти майнового страхування в Україні, проведено аналіз ринку страхових послуг та фінансово-господарської діяльності страхових компаній, проведено аналіз та висвітлено шляхи розвитку майнового страхування на ринку страхових послуг. В роботі використано таблиці та рисунки.
Для дослідження даної теми використана така інформаційна база: Конституція України [1], Закон України "Про страхування" [3], Цивільний кодекс України [2], наукова періодика, інтернет-ресурси, періодичні видання, дані із офіційного сайту Національної комісії, що здійснює регулювання на ринку фінансових послуг тощо.
РОЗДІЛ 1
ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ МАЙНОВОГО СТРАХУВАННЯ
1.1. Економічність сутність майнового страхування, його особливості та принципи
В усьому світі посилюється потреба в страховому захисті, сутність якого полягає в нагромадженні й використанні грошових та інших ресурсів для здійснення заходів із попередження, подолання або знищення негативного впливу ризиків і відшкодування завданих ними матеріальних чи інших збитків.
Майнове страхування є найдавнішою і традиційно розвиненою галуззю страхування. Воно є тим соціально-економічним засобом захисту, за допомогою якого можна мінімізувати негативну дію різноманітних явищ у суспільному житті і навіть попередити чи взагалі усунути небажані наслідки їх дії. Об’єктивна необхідність існування та розвитку страхування в нашій державі викликана тим, що воно є ефективним, раціональним, економічним та доступним засобом захисту майнових інтересів як господарюючих суб’єктів, виробників товарів та послуг, так і фізичних осіб – не підприємців.
Майнове страхування - галузь страхової діяльності, де предметом страхового захисту виступають майнові інтереси фізичних та юридичних осіб, що не суперечать чинному законодавству і пов'язані з правом володіння, користування та розпорядження майном [3].
До майнового страхування відносять: страхування засобів повітряного, наземного та водного транспорту, страхування вантажів, інших видів майна, страхування фінансових ризиків тощо.
Економічне призначення полягає в компенсації шкоди, заподіяної
страхувальнику внаслідок страхового випадку із застрахованим майном.
Ідеться як про матеріальні, так і про фінансові збитки. Обсяг відповідальності страховика включає виплату страхового відшкодування страхувальникові в разі пошкодження або знищення матеріальних цінностей, а також у разі втрати страхувальником грошових коштів або неотримання ним запланованого доходу (прибутку) внаслідок страхових випадків, обумовлених договором страхування.