Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми дослідження. Глобалізаційні процеси, що відбуваються у світовій економіці, сприяють появі та розвитку нових форм міжнародного співробітництва. Протягом останніх десяти років на території України спостерігається, поряд з іншими, розвиток такої форми міжнародного співробітництва, як створення підприємств за участю іноземного капіталу. Ці підприємства сприяють розвитку виробництва, збільшенню кількості додаткових робочих місць і пошуку нових ринків збуту на світовому ринку.
Трансформаційні зміни, що відбуваються в економіці України, її структурна перебудова та інтеграція у світовий економічний простір неможливі без усвідомлення важливого значення іноземних інвестицій, що у різних формах сприяють становленню і зміцненню національної економіки. У цьому контексті вагоме місце займають різні форми спільного підприємництва, за посередництвом яких іноземний капітал бере участь в економічному розвитку України.
У створенні, організації та управлінні діяльністю підприємства за участю іноземного капіталу беруть участь партнери підприємства, які є представниками різних культур, і ставлення до вирішення основних виробничих та фінансових питань у них може бути різним, що впливає на розвиток і успішність діяльності підприємства. Притому в діяльності підприємства за участю іноземного капіталу необхідно приділяти увагу виявленню ступеня збігу основних економічних інтересів партнерів. З моменту появи перших підприємств за участю іноземного капіталу основним економічним інтересом українських партнерів прийнято вважати можливість одержання іноземних інвестицій і нових технологій. Проте при створенні підприємства за участю іноземного капіталу значну увагу слід приділяти й іншим можливостям, зокрема одержанню нових знань від іноземного партнера.
В епоху індустріального розвитку продукція виробляється із сировини, комплектуючих та енергії, і саме цими складовими визначається знову створена вартість. Але сьогодні вартість визначається не стільки фізичними ресурсами, скільки знаннями, що виявляються в нових продуктах, у нових технологіях, у нових навичках, у нових відношеннях із споживачами. У XXI сторіччі знання стають домінуючим засобом досягнення високих соціально-економічних результатів. Традиційні чинники (праця, земля та капітал) у сучасній економіці діють тільки за умови ефективного використання знань.
Знання іноземного партнера є дуже важливим і цінним ресурсом у діяльності підприємства за участю іноземного капіталу. Це є конкурентною перевагою підприємства, тому що іноземні партнери найчастіше володіють більш сучасними знаннями, ніж українські партнери по підприємству за участю іноземного капіталу. Таку перевагу необхідно розвивати і збільшувати, а для цього необхідні відповідні зміни в організації управління підприємствами за участю іноземного капіталу.
Іноземне інвестування, пошук оптимальних механізмів узгодження інтересів вкладників і одержувачів капіталу, активне використання потенціалу іноземних інвесторів постійно привертають увагу провідних учених, представників владних структур та практиків багатьох країн світу.
При здійсненні наукових досліджень підприємств з іноземними інвестиціями розглядаються різноманітні стратегічні завдання, пов’язані, у першу чергу, із системою та способом виробництва, маркетингом, персоналом. Проте особливе місце в організаційній і управлінській роботі кожного підприємства займає фінансова діяльність. Адже від неї багато в чому залежить своєчасність і повнота фінансового забезпечення виробничо-господарської діяльності, розвиток підприємства, виконання фінансових зобов’язань перед працівниками, державою, іншими суб’єктами господарювання. Саме підвищення ефективності управління фінансовою діяльністю є вагомим чинником у напрямку покращення діяльності підприємств.
У новій українській економічній історії вже проведено ряд вагомих досліджень проблематики спільного підприємництва за участю іноземних інвестицій. Серед українських учених проблемами діяльності підприємств з іноземними інвестиціями та свого часу спільних підприємств займалися В. Білошапка, В. Буткевич, Л. Вороніна, О. Гаврилюк, С.Єрохін, О.Завада, Е. Задорожний, К. Іванченко, В. Коссак, Д. Лук’яненко, Л. Нейкова, О. Пестрецова, В. Суторміна, Л. Торгова, С. Феногін, О. Хитра, С. Юрій та інші. Значний вклад у проблематику спільного підприємництва, зробили також російські дослідники Н. Вознесенська, Л. Зевін, С. Казанцев, В. Кашин, Є. Смірнова, Л. Стровський, Є. Паршина, С. Попов, І. Фамінський, Н. Хвалинська та ін. Теорія та практика управління фінансовою діяльністю підприємств, у тому числі з участю іноземного капіталу, знайшли своє відображення у працях таких українських і закордонних вчених, як: О. Бандурка, М. Білик, О. Барановський, І. Бланк, П. Буряк, Ю. Воробйов, А. Єпіфанов, О. Ковалюк, С. Козаченко, О. Кравченко, Н. Кравчук, М. Крупка, А. Поддєрьогін, С. Реверчук, В. Савчук, О. Терещенко, С. Шкарабан, І. Балабанов, В. Бєлоліпецький, А. Бухвалов, В. Ковальов, Л. Павлова, А. Риндін, Н. Рязанова, Р. Сайфулін, В. Сенчагов, К. Стоянова, Т. Теплова, А. Шеремет, Л. Бернстайн, З. Боді, Є. Брігхем, Р. Мертон, Дж. Ван Хорн, Дж. Вахович, Б. Коласс, Е. Нікбахт, Ф. Лі Ченг, Дж. Фіннерті та ін.
Згадані автори досліджують достатньо широкий спектр питань щодо діяльності спільного підприємництва та його фінансової складової, починаючи від правових аспектів провадження спільної підприємницької діяльності та до аналізу окремих елементів впливу на функціонування суб’єктів спільного підприємництва, зокрема підприємств з іноземними інвестиціями.
Незважаючи на значну кількість змістовних і новаторських праць вітчизняних і зарубіжних учених з досліджуваної проблематики, слід визнати, що не мають належної оцінки в українській практиці аспекти фінансової діяльності підприємств за участю іноземного капіталу, зокрема таких, які пов’язані між собою не лише звичайними виробничо-господарськими процесами, а виступають як об’єднані групи компаній в якості одного консолідованого оператора у визначеному секторі ринку.
Важливого значення набуває вивчення еволюції підприємств з іноземними інвестиціями в Україні через призму розвитку різних форм спільного підприємництва, зокрема з позиції управління фінансовою діяльністю таких утворень. Це сприятиме визначенню шляхів фінансової співпраці суб’єктів господарювання за участю іноземного капіталу в інтеграційних об’єднаннях з метою досягнення синергійного ефекту від діяльності суб’єктів господарювання, що матиме наслідком покращення основних фінансових показників як холдингового утворення загалом, так і кожного з його учасників зокрема.
Недостатній стан дослідження наукової проблеми в цілому, потреба обґрунтування практичних рекомендацій щодо вдосконалення окремих аспектів фінансової діяльності підприємств з іноземними інвестиціями і необхідність глибокого опрацювання вітчизняних і світових здобутків як у теорії фінансового менеджменту, так і в практиці управління фінансовою діяльністю підприємств зумовили вибір теми магістерської роботи, її мету, структуру та завдання.
Мета і завдання дослідження. Метою магістерської роботи є дослідження теоретичних та практичних аспектів управління фінансами підприємств з іноземними інвестиціями. Для досягнення зазначеної мети в магістерській роботі необхідно вирішити наступні завдання:
- розглянути сутність підприємств з іноземними інвестиціями як форми міжнародного співробітництва;
- дослідити особливості державного регулювання фінансової діяльності підприємств з іноземними інвестиціями;
- вивчити особливості управління фінансами підприємств з іноземними інвестиціями;
- розглянути фінансові аспекти оцінки ефективності створення підприємств з іноземними інвестиціями;
- провести аналіз фінансових показників ефективності створення спільного підприємства з іноземними інвестиціями;
- здійснити оцінку альтернативних варіантів управління фінансуванням діяльності підприємства з іноземними інвестиціями;
- запропонувати алгоритм вибору оптимальної форми управління фінансами підприємств з іноземними інвестиціями;
- дослідити шляхи підвищення ефективності управління фінансами підприємств з іноземними інвестиціями;
- розглянути напрямки розвитку фінансового планування в системі управління фінансами підприємств з іноземними інвестиціями.
Об’єктом дослідження в магістерській роботі є фінансова діяльність підприємств з участю іноземного капіталу.
Предметом дослідження є особливості управління фінансами підприємств з іноземними інвестиціями.
Методи дослідження. У процесі дослідження в якості основного методу пізнання використано діалектико-системний підхід, згідно з яким усі процеси розглядаються й аналізуються у взаємозв’язку, взаємозалежності та розвитку. Для об’єктивного відображення проблематики фінансової діяльності підприємств з іноземними інвестиціями використано загальнонаукові методи. Зокрема, застосовано методи групування, конкретизації, аналогії, логічний та історичний методи, методи порівняльного та системного аналізу, синтезу, абстрагування, елементи економіко-статистичного методу.
Інформаційна база дослідження. Теоретичною та методологічною основою роботи є основні положення економічної теорії, роботи вітчизняних і закордонних науковців, присвячені дослідженню питань діяльності суб’єктів спільного підприємництва та управління фінансовою діяльністю підприємств.
Інформаційною основою роботи є законодавчі та нормативні акти України з питань регулювання іноземних інвестицій і діяльності підприємств з участю іноземного капіталу; офіційні статистичні дані, зокрема щодо іноземних інвестицій та фінансово-господарської діяльності підприємств з іноземними інвестиціями; фахові літературні джерела та власні аналітичні спостереження і розрахунки автора.