Зразок роботи
Сьогодні однією з найважливіших складових фінансової політики підприємства є політика максимізації прибутку. Як основна форма грошового нагромадження прибуток займає одне з центральних місць у загальній системі вартісних інструментів управління, виступає основною метою підприємницької діяльності і є рушійною силою ринку. За сучасних умов змінюються не лише технології розроблення та прийняття управлінських рішень, а й самі критерії їх оцінки, тобто основа економічних розрахунків. В сучасних умовах відбуваються зміни, що впливають на підходи до управління підприємством. Для ефективного управління прибутком, необхідне вдосконалення існуючих інструментів управління, а також розробка нових, що відповідають сучасним економічним умовам діяльності українських підприємств. Ступінь адекватності системи управління прибутком реальній дійсності значною мірою залежить від того, наскільки ефективними є інструменти управління прибутком підприємства. Зростання динамічності економічних відносин і глибинна трансформація їх внутрішньої природи, підвищення ролі інноваційного чинника у забезпеченні конкурентоспроможності та довгострокової ефективності діяльності підприємства визначають необхідність переосмислення аналітичного інструментарію управління рентабельністю. Це вимагає значних теоретичних досліджень і розроблення практичних аналітичних інструментів досягнення високих показників менеджменту прибутковості, адаптованих до української економіки.
У сучасній вітчизняній і зарубіжній практиці для оцінки прибутковості діяльності застосовується безліч показників рентабельності, найкраще їх розкрито у працях таких вчених, як С. Голова, О. Дація, В. Коробова, А. Поддєрьогіна, О. Поважного, С. Салиги, Г. Семенова, Ю. Субботович, В. Суторміної, М. Чумаченка та ін. Серед зарубіжних учених слід відзначити праці І. Балабанова, Л. Бернстайна, Р. Брейлі, Є. Брігхема, В. Ковальова, Ф. Найта, Є. Нікбахта, Е. Хелферта, О. Шеремета та інших. Огляд наукових джерел, у яких розглядаються теоретичні положення щодо аналізу та механізму управління прибутком та рентабельністю, виявляє відсутність єдиного підходу щодо методики оцінки рівня рентабельності діяльності, механізму управління прибутком підприємства. Це зумовлює актуальність теми даної роботи та її практичну значущість для подальшого розвитку підприємств.
Мета даної роботи полягає у визначенні механізму регулювання прибутку та рентабельності на підприємствах, розробці засобів та методів оптимізації управління рентабельністю.
Досягнення поставленої мети здійснювалось шляхом вирішення таких завдань:
вивчення теоретичної сутності поняття прибутку та рентабельності в загальній концепції управління підприємством;
оцінка ролі рентабельності як провідного економічного важеля в сучасному механізмі господарювання;
дослідження діючої практики оцінки показників рентабельності та обгрунтування найбільш доцільних;
розкриття механізму регулювання рентабельності;
дослідження діючої практики управління рентабельністю на підприємстві;
оцінка впливу окремих факторів на рівень рентабельності суб`єкта господарювання.
Предметом дослідження є комплекс теоретичних і практичних проблем функціонування категорії рентабельності в сучасному механізмі господарювання, напрямки підвищення її рівня та вдосконалення управління рентабельністю підприємства.
Об’єктом дослідження виступає механізм управління прибутком та рентабельністю Відкритого акціонерного товариства «Київський річковий порт».
Виходячи з мети і завдань дослідження робота складається з 3 розділів.
Перший розділ роботи присвячений теоретичним засадам управління рентабельністю підприємства. Розглянуто суть та роль рентабельності підприємства, показники, які використовуються для оцінки рівня прибутковості ті основні напрямки управління рентабельністю.
У другому розділі увагу зосереджено на аналітичній оцінці рентабельності Відкритого акціонерного товариства «Київський річковий порт» та здійснено аналіз факторів, які впливають на рентабельність підприємства.
Третій розділ містить основні шляхи вдосконалення управління рентабельністю підприємства, планування, контроль та резерви покращення рентабельності підприємства.
У процесі дослідження застосовано такі наукові методи: діалектичний; наукової абстракції; історичного підходу – для дослідження сутнісної характеристики механізму управління прибутком та рентабельністю підприємств; аналізу і синтезу – для уточнення сутності понять «прибуток», «рентабельність», «управління рентабельністю»; структурно-функціональний метод – для визначення процесу взаємодії функцій управління прибутком підприємства, розробки механізму управління рентабельністю; економіко-статистичного – для оцінки та аналізу динаміки показників рентабельності; графічний метод.
Статистичну і фактологічну основу дослідження складають діючі законодавчі та нормативні акти, міжнародні стандарти бухгалтерського обліку, статистичні матеріали Державного комітету статистики України, матеріали періодичної преси, звітні дані щодо діяльності Відкритого акціонерного товариства «Київський річковий порт».
Основні теоретичні та практичні результати дослідження, що визначають наукову новизну даної роботи, полягають в:
уточненні змісту понять «прибуток» та «рентабельність»;
вдосконаленні механізму управління рентабельністю;
розробці блок-схеми факторів, які впливають на прибутковість та рентабельність підприємства;
уточненні системи показників рентабельності згідно з сучасними підходами до визначення рівня прибутку та з врахуванням зарубіжного досвіду оцінки прибутковості;
використанні системного підходу до аналізу показників рентабельності;
обгрунтованні напрямків підвищення рівня рентабельності на Відкритому акціонерному товаристві «Київський річковий порт».