Зразок роботи
Розділ 1. Суть та особливості розвитку ринку цінних паперів в контексті глобалізаційних процесів
Актуальним на сьогодні є дослідження проблеми створення та розвитку ефективно функціонуючого фондового ринку, який може забезпечити економіку країн достатньою кількістю інвестиційних ресурсів.
Процеси формування та розвитку систем обігу цінних паперів пов’язані з сучасними проявами інтернаціоналізації, інтеграції національних відтворювальних систем. Глобалізація світової економiки, як зауважує Є. Хрупов, сприяє формуванню єдиного ринку капiталів, причому фондовий ринок розглядається як один із основних механізмів акумулювання та перерозподілу капіталу у світовій економіці.
Глобалізація - загальносвітове посилення відкритості і взаємозалежності країн, регіонів, підприємств і співтовариств людей є однією з провідних тенденцій сучасного соціально-економічного розвитку. Вона виявляється в різних сферах: економічній, політичній, екологічній, культурній [1, с. 431]. Причому, як відзначає О. Гапоненко, в економіці глобалізацiя виявляється передусiм у тому, що:
- збiльшується абсолютний та відносний рівень світової торгівлі товарами і послугами, а також зростають обсяги переміщення капіталу і робочої сили;
- відбувається зрощення ринків, організацій і окремих виробничих ланцюжків;
- економічні кордони держав стають дедалі більш прозорими [2, с. 12-17].
2.1. Аналіз стану ринку цінних паперів України
Розглянемо показники розвитку фондового ринку України. Частка операцій з цінними паперами, які вільно обертаються на фондовому ринку, не перевищує 10,42% від їх загального обороту. Зокрема питома вага операцій, здійснених організаторами торгів за окремими цінними паперами в 2012 році, становила: акцій - 3,64%, державних облігацій - 14,69%, облігацій підприємств - 21,10%, облігацій місцевих позик - 85,43%.
Незважаючи на певне збільшення частки операцій із цінними паперами, що здійснюються на біржовому ринку, є підстави вважати, що:
• фондовий ринок залишається доволі закритим: приблизно 89,6% усіх операцій на ньому здійснюються в позабіржовому сегменті фондового ринку;
• дефіцит цінних паперів, що вільно обертаються на ринку, та операцій з ними перешкоджає установленню об’єктивної вартості та дохідності вітчизняних цінних паперів.
У зв’язку з вищенаведеним потенціал цінних паперів як інструмент ліквідної застави залишається недостатньо використаним. Це зумовлює незначну чутливість грошової маси та реальної економіки до змін відсоткових ставок.
У структурі операцій організаторів торгів домінують операції з державними облігаціями України, протягом січня - листопада 2013 року їх частка становила майже 75% від загального обігу цінних паперів у біржовому сегменті фондового ринку (табл.2.1).