Зразок роботи
ВСТУП
Зайнятість є головною характеристикою ринку праці і визначає соціально-економічний розвиток країни. У сучасних умовах питання регулювання зайнятості набуває особливої значущості, оскільки циклічний характер ринкової економіки спричинює безробіття і пов'язані з ним негативні економічні і соціальні наслідки.
Проблема регулювання зайнятості також актуальна і для перехідної економіки, де причини неповного використання робочої сили суспільства посилюються недостатньою розвитком ринкової економіки та її інститутів. Зокрема, процес трансформації економічної системи в Україні, що супроводжувався формуванням ринку праці, зумовив виникнення такої гострої соціальної проблеми, як хронічне безробіття. Крім того, особливістю української економіки є пристосування до негативних шоків трансформаційного періоду за рахунок зменшення рівня реальної заробітної плати і тривалості робочого часу. Усі ці проблеми знижують рівень життя більшості населення країни, збільшують кризові явища в економіці, стримують структурні перетворення, перешкоджають створенню умов для стабілізації й економічного зростання, а тому потребують невідкладного вирішення.
Політика зайнятості – це сукупність заходів прямого і непрямого впливу на соціально-економічний розвиток суспільства загалом і кожного з його членів зокрема. Вона має декілька рівнів: державний, регіональний і локальний. Державне регулювання здійснюється мережею спеціальних державних установ для підтримання прийнятного рівня зайнятості, підвищення мобільності робочої сили, створення нових робочих місць. В кризових умовах питання регулювання зайнятості стає визначальним, оскільки в цей момент особливістю економіки є пристосування до різних негативних шоків, які відбуваються за рахунок росту безробіття, зниження рівня реальної заробітної плати та тривалості робочого часу. Усі ці проблеми ведуть до зубожіння більшості населення країни, загострюють і так непрості кризові явища в економіці, стримують втілення реформ, перешкоджають створенню умов для стабілізації й економічного зростання, а тому вимагають невідкладного вирішення.
Нині у вітчизняній літературі все більше можна зустріти твердження, що в майбутньому найбільш важливим рівнем регулювання ринку праці стане регіональний. Національний ринок праці свідчить про наявність значної регіональної диференціації, і важливі завдання дослідження політики державного управління процесами зайнятості населення мають здійснюватися з врахуванням специфіки кожного окремого регіону України. Регіональний рівень управління зайнятістю є дуже важливим і тому, що тут формується концепція зайнятості, передбачаються заходи стимулювання тих чи інших напрямів реалізації політики зайнятості. Виважений, науково-обгрунтований підхід до формування та здійснення сучасної регіональної політики зайнятості є сьогодні найважливішим завданням у комплексі цілей державного управління.
Питання зайнятості та причини безробіття досліджували такі відомі економісти, як А. Сміт, Д. Рікардо, А. Пігу, К. Маркс, Т. Мальтус. Проблематика державної політики у сфері зайнятості перебуває в полі зору українських науковців таких як: Д. П. Богині, О. Ю. Амосова, О. В. Бражко,
В. С. Васильченко, О. В. Волкової, А. О. Дєгтяря, Д. Р. Зоідзе, В. М. Кикунової,
С. В. Мельника, В. Л. Міненко та інших.
Метою магістерського дослідження є науково-теоретичне обґрунтування і розробка напрямків реалізації державної політики зайнятості на регіональному рівні.
Для досягнення мети магістерської роботи були поставлені та вирішені такі завдання:
висвітлити сутність зайнятості як соціально-економічної категорії;
дослідити методи, принципи і засоби державного управління зайнятістю населення;
вивчити особливості формування програм зайнятості на державному та регіональному рівнях;
проаналізувати розвиток ринку праці у Харківському регіоні;
дослідити прблеми безробіття та державну політику його обмеження на регіональному рівні;
висвітити державні заходи сприяння зайнятості в регіоні;
надати рекомендації щодо удосконалення державної політики зайнятості в регіоні.
Об'єктом дослідження є процес державного регулювання зайнятості населення на регіональному рівні. Предметом дослідження – теоретичні аспекти, практичні рекомендації щодо вдосконалення системи державного регулювання зайнятості населення на регіональному рівні (на прикладі Харківської області).
Інформаційною базою дослідження є праці вітчизняних і зарубіжних учених, наукові дослідження у сфері державного управління, законодавчі та нормативно-правові акти, що встановлюють правові та організаційні основи суспільних відносин у сфері зайнятості населення України.
Методологічну основу роботи становлять загальнонаукові прийоми досліджень і спеціальні методи, що ґрунтуються на сучасних наукових засадах управлінської, економічної і споріднених із ними наук. У роботі використано: історичний та логічний методи – для дослідження теоретичних засад зайнятості населення; абстрактно-логічний – для теоретичного узагальнення й формування висновків; економіко-статистичний – для аналізу сучасного стану державної політики зайнятості населення в Україні; методи аналізу й синтезу – для розробки ефективного механізму реалізації державної політики у сфері зайнятості, а також графічний метод.
Практичне значення отриманих результатів магістерської роботи полягає у можливості їх застосування в регіональнх центрах зайнятості з метою реалізації державної політики зайнятості.