Зразок роботи
1. Заробітна плата є важливою складовою виробництва, пов'язана як з потребами працівника, так і з процесом виробництва, його результатом оскільки джерела коштів на відтворення робочої сили створюються у сфері виробництва. Заробітна плата — це винагорода обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник, або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Слід відмітити, що заробітна плата сплачується у встановлені строки, тобто ніякої заборгованості по її виплаті немає. Щомісяця нараховуються дивіденди на викуплену частину акцій відповідно до фінансових результатів. Отже, в умовах ринкової економіки разом із змінами економічного і соціального розвитку країни істотно змінюється політика в області оплати праці робітників. Праця в нашій країні є основним джерелом задоволення матеріальних і культурних потреб. Сучасний стан оплати праці в Україні потребує її подальшого вдосконалення. Тому значну роль в роботі підприємства відіграє аналіз, який сприяє виявленню та мобілізації внутрішніх та зовнішніх резервів підвищення ефективності використання всіх ресурсів підприємства, в тому числі фонду основної заробітної плати, та виявленню стимулюючої ролі заробітної плати в покращенні результатів праці.
2. В процесі аналізу господарської діяльності підприємства ТОВ ВКП «Чернівецький завод теплоізоляційних матеріалів» особлива увага приділяється аналізу основної заробітної плати. Основним завданням аналізу праці та заробітної плати являється забезпечення контролю за додержанням кількісного складу працівників, за використанням робочого часу, правильність визначення відпрацьованого часу і виготовлення продукції, перевірка доцільності застосування форм і систем оплати праці, визначення відхилень в чисельності працівників, розмірів і динаміки заробітної плати окремих категорій працівників, дослідження темпів росту заробітної плати, виявлення і мобілізація резервів підвищення використання ефективного фонду оплати праці, в тому числі фонду основної.
3. Отже, можна зазначити, що в даній курсовій роботі розкрито аспект діяльності ТОВ ВКП «Чернівецький завод теплоізоляційних матеріалів» в розрізі оплати праці як складового елементу собівартості продукції. ТОВ ВКП «Чернівецький завод теплоізоляційних матеріалів» є досить успішним підприємством, яке постійно нарощує обсяги виробництва, як наслідок і зростає частка заробітної плати у виробничій собівартості продукції як у абсолютному так і в відносному розмірі. Основну частку у витратах на виробництво продукції ТОВ ВКП «Чернівецький завод теплоізоляційних матеріалів» становлять витрати на сировину (майже 81%), в той час як витрати на заробітну плату складають лише 3,2%.
4. Збільшення обсягів реалізації продукції призвело до потреби у збільшенні кількості працюючих з 86 осіб до 101. Виробіток одного працівника у натуральному виразі вказує на те, який дохід забезпечує один працівник. Тобто можна зробити висновок, що залучення додаткових трудових ресурсів не було ефективним, бо збільшення кількості робітників не відповідає збільшенню обсягів робіт.
5. Факторний аналіз динаміки витрат на оплату праці ТОВ ВКП «Чернівецький завод теплоізоляційних матеріалів» показав, що головним фактором у збільшення витрат на оплату праці є збільшення рівня трудових витрат: за рахунок зростання цього показника прямі трудові витрати підприємства зросли у 2014 році на 342 тис. грн. На другому місці стоїть збільшення структури продукції: за рахунок зростання цього показника прямі трудові витрати підприємства зросли на 233 тис. грн. Найменший виплив на оплату праці ТОВ ВКП «Чернівецький завод теплоізоляційних матеріалів» за досліджуваний період мало зростання обсягів виготовленої товарної продукції підприємства: за рахунок цього фактора прямі трудові витрати підприємства зросли лише на 38 тис. грн.
6. На основі проведеного аналізу для покращення діяльності ТОВ ВКП «Чернівецький завод теплоізоляційних матеріалів» можна зробити наступні пропозиції: розширення спеціалізації праці, пов’язане із збільшенням розмірів підприємства, є фактором зниження собівартості виробництва. Залучивши до виробничого процесу додаткових працівників відбувається більш детальніший розподіл праці, що вони виконують. Наприклад, робітник може виконувати одночасно не кілька завдань, а бути зосередженим на одному, якщо цього вимагає виробничий процес на підприємстві. Підвищення рівня спеціалізації праці на підприємстві сприятиме підвищенню професійних якостей та усунення втрат часу на перехід робітника з виконання поставленої перед ним однієї функції на іншу. Зростання масштабів виробництва також призведе до розширення спеціалізації персоналу. Наприклад, на невеликому підприємстві фахівець зі збуту продукції може виконувати ще ряд певних управлінських функцій. Із розширенням діяльності підприємства і залученням додаткових спеціалістів, даний працівник буде зосереджений лише на виконані обов’язків пов’язаних із збутом продукції. Виробничо-господарська діяльність підприємства не може здійснюватись без безперервного процесу обліку та аналізу. При організації аналітичної обробки інформації об'єктивною необхідністю є автоматизація аналітичних розрахунків. Завдяки впровадженню автоматизованих робочих місць аналітика цей процес набагато спрощений, ефективний і менш трудомісткий, а головне - здійснюється якісний аналіз. Саме підвищення, а не зниження заробітної плати призведе до покращення якості результатів діяльності підприємства ТОВ ВКП «Чернівецький завод теплоізоляційних матеріалів».