Зразок роботи
Аналіз поняття «ефективність операційної діяльності» показав, що існують різні підходи до її визначення. Переважає точка зору, згідно з якою ефективність – це відношення результатів до витрат (ресурсів), тобто так зване «традиційне» визначення. Залежно від підходу це поняття визначає результативність об’єктів (систем) різного рівня – суспільства, підприємства, системи управління.
Існує декілька класифікацій ефективності, зокрема: по підприємству в цілому, часткова і локальна; народногосподарська та госпрозрахункова; : ефективність діючого виробництва на всіх його рівнях; ефективність капітальних вкладень, які використовуються для будівництва, реконструкції, технічного переозброєння підприємства з метою випуску нової продукції, збільшення обсягів виробництва; ефективність розвитку науки і техніки; ефективність зовнішньоекономічних зв’язків; ефективність охорони навколишнього середовища тощо.
В загальному випадку існують кілька моделей визначення поняття операційної ефективності діяльності підприємства: цільовий, системний, багатопараметричний та часовий.
Проаналізувавши свідовий досвід в дослідженні ефективності виробництва можна виділити наступні методи: Дюпона, ROI, «Збалансована система показників», «Призма ефективності» і «Бортове табло».
ПАТ «Верхньодніпровський машинобудівний завод» - найбільший на Україні виробник технологічного обладнання, що спеціалізується на випуску продукції для підприємств: папероробного, целюлозно-паперового, металургійного, металообробного, переробного, агропромислового, а також технологічного комплексів.
Оцінюючи основні техніко – економічні показники діяльності підприємства можна відмітити, що підприємство на сьогодні випускає продукцію, є прибутковим, але до негативних тенденцій за останні 5 років можна віднести зниження доходності, прибутковості, вартості майна чисельності працівників тощо.
Розглядаючи ефективність використання матеріальних ресурсів можна відмітити зростання зносу основних засобів і зниження ефективності використання як основного, так і оборотного капіталу.
Проаналізувавши трудові, нематеріальні і фінансові ресурси та їх ефективність, можна говорити про негативні тенденції зменшення чисельності працюючих, зниження грошового потоку та загальної ефективності використання цих ресурсів.
Заключним етапом став розрахунок витратних і ресурсних показників рентабельності, за підсумками якого можна говорити про зростання рентабельності в 2013 і 2014 роках і її зменшення в 2015 і 2016 роках.
Підвищення операційної ефективності машинобудівних підприємств – це завдання, яке повинно розглядатись як на локальному рівні, так і на законодавчому і нормативному рівні. Вдосконалення законодавчих і нормативних важелів розвитку машинобудівної промисловості і збільшення її потужності передбачає: визначення пріоритетних напрямків розвитку й відновлення підприємства, зокрема на основі розвитку ресурсозберігаючих технологій і нових систем керування; створення економічного механізму керування виробничими потужностями підприємства з метою всілякого використання його виробничого потенціалу в інтересах отримання прибутку; формування поетапного механізму реструктуризації виробничих потужностей підприємства, визначивши як першочергове завдання формування нових технологій й освоєння випуску нових видів продукції, що користуються ринковим попитом, шляхом створення на першому етапі, в умовах обмежених джерел інвестиційних ресурсів, спеціальних груп основного технологічного обладнання, з максимальним використанням наявних виробничих площ, енергетичних потужностей й обладнання.
Проект підвищення ефективності використання підприємницького потенціалу передбачає, що будуть застосовані наступні заходи: освоєння нових потужностей і введення в випуск підприємства модернізованих вакуум – апаратів Л – 4ПВА з циркулятором і вбудованою паровою камерою, а також збільшення виробництва вакуум – апарату марки Я4-ПВА.
Прогноз руху грошових потоків показав, що починаючи з 2018 року підприємство почне отримувати прибуток від впровадження нового виду діяльності.
Впровадження проекту підвищить ефективність виробництва і дозволить щорічно збільшувати прибутковість підприємства.