Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми. Сучасний етап функціонування промислових підприємств України характеризується суттєвою зміною умов їхньої діяльності, пов'язаною з розвитком товарно-грошових відношень, різноманіттям форм власності, підвищенням самостійності суб'єктів, що господарюють, збільшенням ступеня ризику. Це обумовило розширення видів діяльності та значне ускладнення господарських зв'язків. До здійснення інвестиційних, фінансових і виробничих процесів залучається велика кількість учасників, дії яких мотивуються різними цілями й інтересами. Така ситуація потребує адекватної зміни механізму управління діяльністю підприємств, інструментів і методів реалізації його основних функцій. У першу чергу це стосується здійснення планування, роль і задачі якого протягом останнього десятиліття зазнали суттєвої зміни. Так на етапі появи елементів ринкової економіки в Україні дана функція була зведена майже до виконання оперативних розрахунків, що аргументувалося неможливістю планування на більш тривалі періоди в зв'язку з динамічністю зовнішнього середовища. Помилковість цієї думки згодом була спростована практикою, що підтвердила необхідність планування на більш тривалий період усіх видів діяльності підприємства, серед яких важливе місце займає інвестиційна діяльність.
Інвестиції як самостійний об'єкт управління відіграють важливу роль у забезпеченні відтворювальних процесів, відновленні виробничої бази, стабілізації фінансово-економічного стану підприємств. У той же час, в наслідок недостатньої уваги до цього виду діяльності в умовах централізовано-планової економіки на сучасному етапі не забезпечується комплексний системний підхід до регулювання капіталовкладень на рівні підприємств. Це значною мірою пов'язано з недостатністю теоретичної проробки сутності планування інвестиційної діяльності, розкриття закономірностей та виявлення специфічних рис його здійснення в ринкових умовах господарювання.
Слід зазначити, що питанням планування інвестиційної діяльності нині приділяється значна увага. У дослідженнях, виконаних за рубежем, напрацьовано ряд інструментів здійснення інвестиційної діяльності, орієнтованих на ринкові умови господарювання; серед авторів розробок Д. Адам, Л. Крушвіц, П. Массе, Д. Хан, Я. Хонко й інші. Проте, їх рекомендації сформовані в умовах господарювання відповідних країн і не повною мірою враховують специфіку здійснення інвестицій промислових підприємств України, пов'язану з особливостями нормативно-правової бази, амортизаційної політики держави, умовами фінансування проектів і ін.
Необхідно підкреслити, що вітчизняною наукою і практикою господарювання за останні роки напрацьований певний науково-практичний апарат, який дозволяє обгрунтовувати інвестиційні рішення. Ряд із них стосується планування роботи підприємства в цілому, інші охоплюють окремі види діяльності. Значний внесок у створення інструментів планування капіталовкладень внесли Балан В.Г., Базилевич В.Д., Базилевич К.С., Бутенок Н.В., Дука А.П., І. О. Бланк, Л. Т. Гіляровська, Євтушевський В.А., Жилінська О.І., В. В. Ковальов, Кухта П.В., Овчаренко Т.С., А. А. Пересада, Приймак В., Л. Т. Хижняк, В. М. Хобта, Черваньов Д.М., Шегда А.В., А. І. Яковлєв й інші українські вчені. Їхні дослідження базуються на досвіді, накопиченому в умовах централізовано-планової економіки, та спрямовані на його трансформацію з урахуванням ринкових умов господарювання. Проте, внаслідок динамічності умов господарювання цілий ряд питань планування інвестиційної діяльності залишилися за межами досліджень. Серед них у першу чергу слід виділити комплексні напрями підвищення ефективності планування інвестиційної діяльності в сучасних ринкових умовах.
Мета і задачі дослідження. Метою бакалаврської роботи є дослідження теоретико-методичних підходів і науково-практичних рекомендацій щодо удосконалення планування інвестиційної діяльності підприємства.
Для досягнення поставленої мети в бакалаврській роботі необхідно вирішити такі задачі:
- розглянути сутність інвестицій, їх види та функції;
- дослідити особливості планування інвестиційної діяльності на підприємстві;
- проаналізувати методичні підходи до оцінки ефективності планування інвестиційної діяльності;
- визначити особливості планування інвестиційної діяльності на підприємстві;
- провести аналіз інвестиційної політики підприємства;
- здійснити оцінку ефективності планування на підприємстві;
- провести оцінку використання різних методів та технологій планування інвестиційної діяльності на підприємстві;
- запропонувати методи планування джерел фінансування інвестиційної діяльності підприємства;
- дослідити особливості використання методів сітьового планування при здійсненні інвестиційної діяльності підприємства.
Об'єктом дослідження є процес планування інвестиційної діяльності ВАТ “Барський машинобудівний завод” в сучасних ринкових умовах.
Предметом дослідження є теоретичні та практичні аспекти удосконалення планування інвестиційної діяльності на підприємстві шляхом впровадження сучасних технологій планування інвестиційної діяльності.
Методи дослідження. Методичною основою дослідження стала сукупність наукових та спеціальних методів дослідження, серед яких необхідно виділити системний та ситуаційний аналіз, методи спостереження, порівняльно-економічного аналізу, синтезу, індукції та дедукції (при розгляді теоретичних питань планування інвестиційної діяльності на підприємстві), кореляційно-регресійний багатофакторний аналіз (при оцінці інвестиційної програми підприємства). Методи соціально-економічного управління організацією оплати праці (при дослідженні особливостей планування інвестиційної діяльності на підприємстві), метод оцінки факторів внутрішнього та зовнішнього середовища організації (при визначенні шляхів підвищення ефективності планування інвестиційної діяльності на підприємстві) методи факторного та індексного аналізу. Практичні розрахунки виконані за допомогою програмного пакета MS Excel.
Апробація результатів роботи. Основні положення та результати проведеного у роботі дослідження доповідались і обговорювались на міжнародних і вітчизняних науково-практичних конференціях, а саме: на науково-практичній конференції „Проблемы повышения эффективности деятельности предприятий в современных условиях” (м. Севастополь, жовтень 2012 р.).
Інформаційно-аналітичною базою дипломної роботи є офіційні дані Держкомстату України, звітна і проектна документація підприємства ПАТ “Техобладнання”, монографії та збірки праць вітчизняних та зарубіжних дослідників, вчених-економістів і практиків, періодичні видання, матеріали міжнародних конференцій, інформація мережі Інтернет, результати самостійно проведених досліджень.
Структура і обсяг дипломної роботи. Дипломна робота складається зі вступу, трьох розділів і висновків, списку використаних літературних джерел із 100 найменувань і 6 додатків. Основний зміст роботи викладено на 132 сторінках друкованого тексту, включаючи 15 таблиць та 14 рисунків.