Зразок роботи
ВСТУП
Постановка проблеми. Відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Працівники реалізують право на працю, укладаючи трудовий договір про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою, в тому числі трудовий договір у формі контракту. Поява контракту як особливої форми врегулювання трудових відносин стала реакцією на невиразний, нечіткий і занадто загальний зміст трудових договорів, які не враховують ні особисті якості працівника, ні специфіку його діяльності, ні рівень професійності. Його поява стала одним із способів поглиблення індивідуального договірного характеру найманої праці, способом чіткішого й повнішого врегулювання умов праці та її оплати, способом підвищення відповідальності за покладені на працівника обов’язки.
Актуальність. Незважаючи на майже 30-річну практику укладання контрактів, довкола цієї форми реалізації права на працю виникає чимало дискусій. Це обумовлює актуальность обраної теми: «Організація оплати праці за контрактною системою найму».
Аналіз публікацій. У різні історичні періоди дослідженням проблем застосування контракту займалися такі відомі вчені, як М. Г. Александров,
П. А. Бущенко, В. С. Венедіктов, К. М. Гусов, В. В. Жернаков, М. І. Іншин,
К. Ю. Мельник, H. O. Мельничук, П. Д. Пилипенко, С. М. Прилипко, В. І. Прокопенко, О. І. Процевський, B. Г. Ротань, О. В. Смирнов, O. C. Сонін, В. М. Толкунова, Н. М. Хуторян, Г. І. Чанишева, О. М. Ярошенко та ін.
Метою даної роботи є дослідження питань організації і правого забезпечення оплати праці за контрактною формою найму. Для досягнення вказаної мети було поставлено наступні завдання:
- проаналізувати сутність поняття оплата праці;
- охарактеризувати контрактну форму найму працівників і колективні угоди з праці і зайнятості;
- зазначити зміст трудового контракту;
- навести організаційно-економічну характеристику та оцінити фінансовий стан ТОВ «Омега»;
- визначити системи найму, застосовані в ТОВ «Омега»;
- проаналізувати організацію оплати праці працівників ТОВ «Омега»;
- зазначити особливості судової практики щодо застосування контракту;
- навести результати аналізу правових позицій Верховного Суду.
Об’єктом дослідження курсової роботи є організація оплати праці на підприємстві.
Предметом дослідження курсової роботи є організація оплати праці за контрактною формою найму на українському підприємстві ТОВ «Омега».
Методи дослідження. При написанні роботи використано історико-правовий, формально-логічний методи, а також аналізу, синтезу, статистичний i порівняльний.
Теоретичне і практичне значення роботи. Наукова новизна роботи полягає в тому, що на основі аналізу різнопланових джерел розглядається сутність поняття оплати праці, праве забезпечення оплати праці за контрактною формою найму.
Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що сформульовані в роботі концептуальні положення, узагальнення, висновки, рекомендації певною мірою поглиблюють наукові засади, спрямовані на удосконалення системи оплати праці за контрактною формою найму. Основні положення та результати дослідження можуть бути використані у науково-дослідній діяльності – для подальшого поглибленого теоретичного вивчення проблем організації оплати праці; навчальному процесі – при підготовці підручників та посібників з профільних дисциплін.
Курсова робота складається зі вступу, 3 розділів, висновків. Робота викладена на 52 сторінках, містить 1 таблицю. Список використаних джерел містить 30 найменувань.
Висновки до розділу 1
Оплата праці – це ціна, яку отримує працівник, як винагороду в грошовому виразі, що стимулює його до досягнення високих кінцевих результатів праці, з одного боку й елемент витрат виробництва – з іншого. Підприємства обирають форми та системи оплати праці залежно від сфери діяльності, характеру трудових операцій та технологічних процесів, які застосовуються в процесі виробництва та затверджують їх у локальних документах по підприємству (колективних договорах, положеннях, контрактах).
Трудовий договір – це двостороння угода, за якою працівник зобов’язується особистою працею виконувати обумовлену договором роботу з дотриманням встановленого трудового розпорядку, а роботодавець зобов’язується виплачувати працівникові відповідну заробітну плату та забезпечити належні умови праці, визначені трудовим законодавством, колективним договором та угодою сторін. Згідно КЗпП, особливою формою трудового договору (тобто зовнішнім вираженням, оформленням та документальним фіксуванням змісту трудового договору) є контракт, хоча за змістом – це вид договору. Трудовий контракт – це специфiчний письмовий договiр про працю, який є комплексною моделлю регулювання трудових вiдносин i дає змогу враховувати iндивiдуальнi особливості працiвника, його професійні навики, краще співвідносити оплату працi та заохочення з результатами трудової діяльності, підвищувати взаємну відповідальність сторін при рівноцінному співвідношенні нормативного та договірного регулювання трудових відносин.
Контракт повинен направлятися на забезпечення умов для прояву ініціативності й самостійності працівника, враховуючи його індивідуальні здатності й професійні навички, підвищення взаємної відповідальності сторін, правову й соціальну захищеність працівника. У контракті визначаються режими робочого часу й часу відпочинку працівника. Тривалість відпустки працівника не може бути менше встановленої законодавством для цієї категорії працівників. Якщо для службових поїздок працівник буде використовувати власний автомобіль, сторони передбачають умови виплати, відповідної до компенсації. У контракті можуть визначатися додаткові, крім установлених чинним законодавством, підстав його розірвання.
Висновки до розділу 2
Товариство з обмеженою відповідальністю «Омега» – комп’ютерна компанія, створена у 1994 році. Компанія орієнтована на корпоративний сегмент і постачання комплексних рішень з урахуванням апаратних і програмних коштів лідерів комп’ютерного ринку. Основними видами продукції, яку пропонує комп’ютерна фірма ТОВ «Омега» клієнтам є: персональні комп’ютери DELL, HP, Kraftway; сервери DELL, HP, Kraftway; системи зберігання даних, ноутбуки; пам’ять і аксесуари; монитори; джерела безперебійного живлення; мережеве устаткування; структурована кабельна система; модеми; сканери; принтери; офісне устаткування; цифрові фото і відеокамери; програмне забезпечення.
Сучасні інформаційні системи вимагають залучення висококваліфікованих кадрів обслуговування і підтримки їхньої інфраструктури. У цьому запрошення сторонніх кваліфікованих спеціалістів для вирішення разових завдань із обслуговування та підтримки є більш вигідним, ніж утримання таких високооплачуваних фахівців у своєму штаті. Однин із ключових принципів аутсорсингу – передати частину рутинних і непрофільних процесів сторонній організації та зосередитися лише у своєму профільному бізнесі.
За договором ТОВ «Омега» може оплачуватися час перебування виконавця на підприємстві (почасова оплата праці) або конкретне виконане завдання (відрядна оплата).
Висновки до розділу 3
Особливості судової практики свідчать про те, що якщо умови, передбачені ч. 2 ст. 23 КЗпП України, продовжують існувати, навіть багаторазове переукладення контракту не надає трудовим відносинам безстрокового характеру. «До» і «по» вживаються саме у значенні «включно». Наприклад, якщо договір працівника діє до 27 листопада, то останнім робочим днем є саме 27 листопада, а не 26. Оскільки контракт може містити положення, які погіршують становище працівника, зокрема додаткові підстави для звільнення чи відповідальності, на контрактну форму трудового договору не поширюється положення ст. 9 КЗпП України про те, що умови договорів про працю, які погіршують становище працівників порівняно з законодавством України про працю, є недійсними. Визначальним фактором для розірвання трудового контракту є саме факт порушення його умов, а не вина працівника у такому порушенні. У разі звільнення за п. 8 ч. 1 ст. 36 КЗпП незалежно від фактичної підстави розірвання контракту пріоритет мають положення контракту, а норми КЗпП України у таких випадках не повинні застосовуватися.
Проведений аналіз правових позицій Верховного Суду свідчить про те, що вони суттєво впливають на практику застосування контракту як особливого виду трудового договору, розвиваючи та доповнюючи таким чином існуюче правове регулювання трудових відносин, що виникають на підставі контрактів.