Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми дослідження. У політичному житті будь-якої держави особливо важливим виступає питання комунікації із засобами масової інформації (далі – ЗМІ), що зумовлено дослідженням ідей медійної незалежності від фінансових джерел та органів влади виключно у теоретичній площині, яка закріплена у нормативних джерела, проте на практиці досі не реалізовується. Саме забезпечення свободи ЗМІ від будь-якого ідеологічного політичного тиску, із одночасним дотриманням стандартів журналістської діяльності та етичних норм поведінки, сприятиме подальшому розвитку зазначеного соціального інституту.
В основу розбудови демократичного суспільства покладено державну політику, що спрямовується на реформування таких відносин та реалізацію заходів у напрямку запровадження можливості вільного висвітлення подій у суспільстві, враховуючи інтереси та потреби громадськості. Особливої актуальності питання налагодження комунікації між державою та ЗМІ набуває в умовах поступового переходу до демократії, оскільки саме суспільства формують новітню модель посткомуністичних медіа із поширенням суспільного мовлення в Україні та країнах Західної Європи після відновлення державності.
Розвиток суспільного мовлення в Україні триває з моменту проголошення незалежності та до нинішнього часу. При цьому, обговорення питань належного функціонування суспільних мовників в Україні розпочалося лише у 1997 році, що пов’язано із початком обговорення систем впровадження нових стандартів діяльності ЗМІ. Галузевий закон з досліджуваного питання, а саме «Про суспільне телебачення і радіомовлення України» було ухвалено Верховною Радою України у 2014 році. Вже у 2017 році в Україні створюється Національну суспільну телерадіокомпанію України (далі – НСТУ), що свідчить про початок активних трансформаційних процесів у сфері діяльності суспільних мовників. У цьому зв’язку існує потреба у дослідженні досвіду суспільних мовників країн Західної Європи, що у повній мірі відповідає європейським вимогам до суспільних медіа.
Стан наукової розробленості теми. Окремі аспекти розвитку та функціонування суспільних мовників в Україні та світі виступали предметом дослідження великої кількості вітчизняних і зарубіжних науковців, серед яких можливо виділити праці таких як: І. Кирич, О. Войтко, М. Лазарук, С. Остапова, В. Міський, І. Розкладай, В. Набруско, С. Затяжук, Б. Іваницька, М. Шевченко, Д. Макквейл, Д. Галлін, П. Манчіні, К. Ганретті, К. Ньютон, П. О’Маен, М. Гібберд, К. Майер, І. Бреккер, М. Верховнік, А. Йоесаар, Т. Мендел, М. Паверс, Т. Копенс, Ф. Саїс та інші. При цьому, не дивлячись на таку кількість досліджень, до цього часу у вітчизняній науковій літературі не представлено ґрунтовного порівняльного аналізу стандартів суспільних мовників країн Західної Європи та України.
Метою даної роботи є проведення порівняльного аналізу стандартів суспільних мовників країн Західної Європи та України.
Згідно визначеної мети, завданнями роботи є:
Визначити поняття, сутність та загальні характеристики суспільного мовлення;
Проаналізувати специфіку розвитку та функціонування систем суспільного мовлення у світі;
Дослідити історичні аспекти становлення і розвитку суспільного мовлення в Україні;
Проаналізувати особливості нормативно-правового регулювання функціонування суспільного мовлення в Україні;
Дослідити діяльність суспільних мовників в Україні наа загальнодержавному рівні;
Проаналізувати регіональний рівень запровадження та функціонування суспільного мовлення в Україні;
Охарактеризувати організаційні та функціональні аспекти суспільного мовлення;
Визначити стандарти функціонування суспільних мовників у Німеччині;
Проаналізувати особливості організації діяльності суспільного мовлення в Австрії;
Дослідити специфіку діяльності суспільних мовників у Франції;
Визначити проблемні питання у сфері діяльності суспільних мовників в Україні та можливість запровадження позитивного досвіду країн Західної Європи.
Об’єктом дослідження є особливості функціонування суспільних мовників у світі.
Предметом дослідження є стандарти суспільних мовників країн Західної Європи та України.
Методи дослідження. У процесі проведення дослідження нами було використано сукупність загальнонаукових та спеціальних методів наукового пізнання, серед яких можливо визначити наступні: історичний, теоретичний, системного узагальнення, структурно-функціональний, порівняльний, інтерпретаційний, опрацювання, аналітичний метод, порівняльного аналізу тощо. Зокрема, у процесі дослідження загальнотеоретичних аспектів дослідження суспільних мовників у крїнах Західної Європи та Україні нами було використано історичний, аналітичний, порівняльний та метод узагальнення. У свою чергу, у процесі дослідження організаційно-правових засад діяльності суспільних мовників в Україні використано структурно-функціональний, інтерпретаційний, аналітичний та порівняльний методи. Аналіз зарубіжного досвіду організація та діяльності суспільних мовників (на прикладі країн Західної Європи) було проведено із використанням аналітичного, теоретичного, методу узагальнення та порівняння. Проблемні питання у сфері діяльності суспільних мовників та можливість запровадження позитивного досвіду країн Західної Європи було визначено із використанням аналітичного, порівняльного методу та інтерпретації.