Зразок роботи
ВИСНОВКИ
Усна народна творчість – невичерпна скарбниця досвіду, вінець таланту українського народу, немеркнучий промінь щирості, що ллється з уст українців.
Досліджуючи фольклор України, можна зробити висновок, що це могутня система, колоритна і яскрава сфера культурних надбань українців.
Жодна сфера життя не залишена без уваги. Шалене щастя та пекучий біль переплелися у народних піснях, приказках, приспівках. З народної пісні долинають слова, що близькі та зрозумілі кожному українському серцю, кожній українській душі.
Досліджуючи тему «Образ жінки в українському фольклорі», нам вдалось виконати завдання, які ми ставили на початку роботи:
• Дослідити жіночі образи в календарно-обрядових, родинно-побутових та жартівливих піснях.
• Здійснити порівняльну характеристику жіночих образів в народних піснях.
• Вивести загальний образ жінки в українській народній пісенності.
Результати роботи можна використовувати на виховних заходах, уроках літератури, позакласних заняттях – цим зумовлена практична значущість результатів дослідження.
Робота складається з двох розділів. В першому вміщено загальні теоретичні відомості про фольклор України, його жанрове розмаїття, поетика та ін. У другому наведено безпосередньо дослідницький бік роботи. Розкрито головне питання і записано результати дослідження. Здійснено характеристику жіночих образів, та їх місце і роль в народних піснях.
Образ жінки має досить багатий спектр кольорів та відтінків, тому досліджувати жіночі образи можна не лише на основі пісенності, але і на основі прозового фольклору.
Отже, домінуючим образом в усіх піснях календарного циклу є образ всемогутньої жінки-природи, щедрої та багатої, родючої матері-землі, яка завжди мудро та прихильно ставиться до людей, даруючи їм дощі, сонце і гарну погоду.
В родинно-побутових піснях жінка постає в різних образах. Це і лірична, ніжна та чутлива молода дружина, яка страждає від туги за рідним домом та нерозуміння зі сторони нової сім’ї. І сварлива свекруха, яка бажає зробити шкоду нелюбій невістці. Знаходить своє місце тут і образ матері-розуміючої, доброї мудрої. Саме такими зображує народ жінок в родинно-побутових піснях.
Жартівливі пісні багаті на жіночі образи. Українська жінка гостра на ро-зум, дотепна, жива і весела – такою бачить її народ у жартівливих піснях. Ця веселість тим привабливіша, що вона непідробна, природна. Запальною іскрою життя палає вона в співанках і коломийках, вилітаючи з уст вмілих співців
Український фольклор - дорогоцінний камінь в руках вмілого ювеліра – народу.
Не було б зараз волі та свободи, якби не той палкий патріотизм, яким на-скрізь пройнята українська пісня. Не було б такого щирого та палкого кохання, якби не подих чуттєвості , що ллється з уст українців. Не було б тих жартів та веселощів, якби не курйозне і запальне слівце українця ,що долинає з анекдотів та приказок.
Не було б України, якби не було народу, і не було б творчості, що така люба та зрозуміла кожній українській душі, кожному українському серцю!