Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність. Новизна даної праці полягає в тому, що аналіз мовного середовища західних областей та Львова, виконувався на матеріалі художніх текстів. Для дослідження були обрані роботи Ю. Винничука. Головний герой текстів Ю. Винничука — це Львів, персоніфікований герой, який живе, дихає, творить власну історію і розмовляє особливою мовою.
Про багатомовність Львова свідчить такий фрагмент із роботи Ю. Винничука: «Письменниця дивувалася, що завше о цій порі в тих закурених покоях, які правлять за забігайлівки, де можна перехилити чарку і закусити канапкою, тлумляться чоловіки у той час, коли їх чекають дружини з обідом, тримаючи баняки на гарячій блясі» [34].
У формуванні експресивно-емоційного значення слова, створенні образів-символів чільне місце посідає побутовізм як багатогранне, унікальне явище.
Мова художнього твору, особливо прозового, в побутовому аспекті дає змогу перейти від внутрішнього системного аналізу до одиниць мови. І чим глибше ми заглиблюємося: в історію культури народу, в історію його мови, тим більша ймовірність, через мовну культуру вибудувати слова й вислови, символи, стереотипи й образи, що мають українознавче значення. У цьому аспекті цікава мовна спадщина Г. Квітки-Основ’яненка та творах Юрія Винничука , в яких через побутовізм як елементи мовної тканини твору відображена національно-культурна реальність.
Серед компонентів розмовно-побутової лексики слід виділити знакові мовно-естетичні елементи та слова-символи, оскільки одні побутові вислови створюють ситуативно нейтральне об’єктивне тло подій, що розгортаються, інші – національно-культурне, ареальне, треті – мовно-часове. , історичний, суспільно-побутовий зріз дійсності, тоді як четвертий акумулює символічний зміст позначених ними реалій. Деталями соціально-побутової диференціації різних верств населення України є й мовні фразеологізми в прозовій мові Г. Квітки.
Можна зробити висновок, що побутовізм є носієм відносно стійких уявлень, сформованих на основі відповідних ціннісних орієнтацій і соціально-історичного досвіду носіїв культури. Внутрішня форма побутовізму зберігає часово просторову інформацію.
Мета: з'ясувати, що таке побутовізм, що таке побутова лексика побутовізм та що належить до цього. Проаналізувати особливості побутової лексики у різних областях України, скласти таблиці побутовізмів.
Завдання:
- з'ясувати класифікацію побутовізм.
- проаналізувати лексико – семантичний аналіз побутовізмів в творах Юрія Винничука.
- визначити побутовізм у мові міста Львів.
- на основі опрацьованої наукової літератури з'ясувати термін сполуки побутової лексики у наукових лінгвістичних студіях.
- скласти таблиці побутовізмів
Об'єктом дослідження – є лексико-семантична та функціонально стилістична специфіка побутовізмів.
Предметом дослідження є побутовізми на позначення міського побуту у творах Юрія Винничука.
Основним методом роботи є описовий з елементами статичного. Відповідно до мети і завдань робота складається зі вступу, двох розділів, висновків, списку використаної літератури.