Зразок роботи
1.1 Поняття прибутку та рентабельності банку
Сучасні специфічні умови, що склалися в Україні як в економічній сфері в цілому, так і в банківській системі зокрема, спонукають швидко та своєчасно реагувати на зовнішні фактори, які впливають на результат діяльності банку. Саме тому для підтримки доброго фінансового стану банку і забезпечення його прибутковості потрібно здійснювати аналіз доходів, витрат та прибутку банку, оскільки він є необхідною умовою ефективного управління фінансовою діяльністю і може розглядатися як допоміжна функція системи управління доходами, витратами і прибутком банку.
Вагомий внесок у розвиток теорії, методології й організації аналізу зробили вітчизняні та зарубіжні вчені: А.М. Герасимович, Л.М. Кіндрацька, І.М. Парасій-Вергуненко, Л.О. Примостка, В.Є. Черкасов, М.Г. Чумаченко та інші. Водночас, вивчення наукових праць з проблеми аналізу прибутку банку показав, що низка методологічних і теоретичних питань потребують подальшого розвитку та удосконалення у зв‘язку із динамічними змінами ринку, і, як наслідок, потреб зовнішніх та внутрішніх користувачів аналітичної інформації.
Основним показником, який узагальнює результати діяльності, та індикатором ефективності діяльності банку є прибуток. Він має універсальне значення, дає уявлення про характер, зміст, функціональну спрямованість та обсяг діяльності установи [22, с.10].
Прибутковість відіграє важливу роль у діяльності банку, оскільки досягнення задовільного рівня прибутку дозволяє поповнювати капітал, формує основу життєдіяльності та зростання банку, а також забезпечує прийнятний рівень дивідендних виплат акціонерам [23].
Одним із підходів до оцінки рівня прибутковості банку є виявлення сформованої тенденції зростання прибутку банку. Така форма аналізу прибутку можлива на основі даних за кілька років. Позитивна оцінка рівня прибутковості дається у тому випадку, якщо склалася тенденція її росту в основному за рахунок процентної маржі і непроцентних доходів. Негативний висновок про прибутковість банку може бути зроблений, якщо позитивні тенденції зростання прибутку зв’язані в основному з доходами від операцій на ринку цінних 11 паперів, з непередбаченими доходами, а також з відстрочкою по сплаті податків [17, с. 49].