Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми дослідження. Аналіз подій на фінансовому ринку України, проведений за роки її незалежності, дозволяє зробити висновок про те, що вітчизняна банківська система в цілому набула певної міцності і може протистояти проявам нестабільності економічного простору. Одночасно гостро виявилися і недоліки: слабка дія саморегулюючих механізмів фінансового ринку і низький рівень розвитку ринкових відносин у банківській системі. Сьогоднішні потреби і майбутні запити країни потребують здійснювати перехід до економічного розвитку на інноваційних началах. Проте механізм трансформації тимчасово вільних коштів у кредитні ресурси банківської системи України не відповідає сучасним потребам економіки інноваційного типу. Лауреат Нобелівської премії Дж. Б`юкенен відзначав, що для всіх держав існує проблема дефіциту ресурсів і перш за все фінансових. Таким чином, проблема формування ресурсного потенціалу і розробка основних засад діяльності банку на депозитному ринку, що включає не тільки створення нової клієнтури, але і поступову зміну структури джерел залучення коштів має першорядне значення і є складовою частиною гнучкого управління активами і пасивами банку.
Однією з основних функцій банківської системи є раціональний розподіл фінансових ресурсів шляхом акумулювання тимчасово вільних коштів суб’єктів господарювання і населення та спрямування їх в кредитно-інвестиційний процес. Без достатньої ресурсної бази банки не можуть у належних обсягах здійснювати кредитування поточних потреб юридичних та фізичних осіб, реалізовувати потужні інвестиційні проекти. Необхідною умовою досягнення зазначених цілей є залучення значних ресурсів, зокрема, депозитних.
Забезпечення банківської діяльності необхідними обсягами депозитних коштів є одним з пріоритетних напрямів, що визначають стратегічні напрями розвитку як їхньої діяльності, так і економіки України загалом. У банківській сфері проблема формування оптимальних за обсягами і термінами депозитних ресурсів стоїть, як правило, на першому місці, що дає можливість стверджувати про важливість депозитної політики. У цьому контексті удосконалення депозитної політики банків України має теоретичне і практичне значення.
Питанням формування депозитної політики в Україні до останнього часу не приділялося належної уваги. Це пов'язано з тим, що попит на банківські послуги значно перевищував пропозицію, висока інфляція, наявність дешевих ресурсів – усі ці умови забезпечували високу норму прибутку банківських операцій, змінюючи саму природу їх ризику. А наявність ринку міжбанківського кредитування, що добре виконує функцію рефінансування "довгих" операцій, дозволяла банкам підтримувати прийнятну структуру залучених коштів.
Ступінь дослідженості теми. Теоретичні і практичні аспекти цієї проблеми, зокрема формування банками депозитних ресурсів, методи управління ними, активізація депозитної діяльності банків досліджувалися в працях вітчизняних і зарубіжних учених-фахівців і спеціалістів: Г.Асхауера, І. Бланка, О.Васюренка, В. Геєця, А.Герасимовича, О. Гриценка, О. Заруби, А. Кириченка, В. Колеснікова, Т. Коха, Л. Кроливецької, А.Мороза, С. Науменкової, Л. Примостки, П.Роуза, М.Савлука, Дж.Сінкі, Т. Смовженко, В. Усоскіна, Л. Хміль та інших.
Однак значна кількість питань з удосконалення діяльності банків на депозитному ринку досі залишаються невисвітленими і потребують більш глибокого теоретичного і методичного дослідження. Нинішній механізм розроблення та втілення депозитної політики на рівні банків поки що не повною мірою відповідає сучасними вимогам банківської діяльності і не має необхідної методологічної основи. Потребують подальшого доопрацювання та удосконалення такі концептуальні питання як формування банками депозитних ресурсів та управління ними, реалізація депозитної політики банків в умовах перехідної економіки, оцінка дієвості депозитної політики банків. Дискусійними залишаються питання оптимального співвідношення депозитних інструментів та особливості формування депозитної політики в умовах зростаючої конкуренції.
В умовах вітчизняної економіки, потреба вивчення та дослідження умов ефективного розвитку діяльності банків на депозитному ринку, які дозволять поліпшити роботу банків, зумовлює вибір теми магістерської роботи і її актуальність і науково-практичну значимість.
Мета і завдання дослідження. Метою магістерської роботи є розроблення та обгрунтування концептуальних засад удосконалення діяльності банку на депозитному ринку та розроблення практичних рекомендацій щодо забезпечення її ефективності.
Комплексний підхід до реалізації поставленої мети окреслив коло завдань, які передбачалося вирішити при підготовці даного дослідження:
- провести характеристику депозитного ринку та його інфраструктури;
- дослідити сутність, класифікацію та характеристику діяльності банку на депозитному ринку;
- дослідити методичні підходи до оцінки діяльності банку на ринку депозитних послуг;
- провести аналіз стану депозитного ринку в Україні;
- здійснити дослідження депозитної діяльності АТ “ОТП Банк”;
- провести оцінку ефективності діяльності банку на депозитному ринку;
- дослідити інформаційно-організаційну підтримку діяльності банку на депозитному ринку;
- визначити шляхи розвитку депозитного ринку України в умовах невизначеності;
- розглянути напрямки покращення інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності АТ “ОТП Банк”;
- запропонувати шляхи удосконалення показників ефективності діяльності банку.
Об’єктом дослідження є діяльність банку АТ “ОТП Банк” на депозитному ринку та напрямки підвищення її ефективності.
Предметом дослідження є особливості діяльності банку на депозитному ринку, процеси удосконалення депозитної політики в банках України.
Методи дослідження. У процесі дослідження застосовувалися такі методи дослідження: структурно-логічний аналіз; метод економічного аналізу; метод групувань; різноманітні прийоми статистичних методів, зокрема порівняння – при зіставленні фактичних даних за відповідні періоди; методи аналізу та синтезу, індукції та дедукції.
Інформаційною базою дослідження послужили теоретичні положення економічної науки, численні праці українських та зарубіжних учених із питань депозитної діяльності банків, закони України та інші нормативно-правові акти. Основні положення роботи, висновки та пропозиції базуються на використанні та узагальненні даних Державного комітету статистики України, матеріалів Національного банку України та інших банків, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, даних періодичних видань, Інтернету.
Практична цінність результатів дослідження. В магістерській роботі наведені пропозиції щодо удосконалення процесу діяльності ПАТ “ОТП банк” на депозитному ринку. Запропоновано напрямки покращення інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності банку, шляхи підвищення ефективності діяльності банку на депозитному ринку.
Публікації. Особливості організації та підвищення ефективності діяльності банків на депозитному ринку було висвітлено в статті “Особливості розробки депозитної політики банку та визначення інструментів її реалізації” // Інноваційні форми бізнес-процесів у кредитно-фінансових установах: Збірник наукових статей студентів, які здобувають освітньо-кваліфікаційний рівень “магістр” за спеціальностями “Банківська справа” та “Фінанси”, – Ч.2. – 2013. – С.143-149.
Обсяг і структура магістерської роботи. Магістерська робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків та списку використаних джерел. Повний обсяг дипломної роботи становить 137 сторінок, ілюстровані 14 таблицями, 40 рисунками та 5 додатками. Список використаних джерел складається із 89 найменувань.