Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми дослідження. Зміни, що відбуваються в економіці України, кардинально впливають на напрями і темпи розвитку банківської системи, яка набуває ознак динамічності та конкурентоспроможності. У сучасних умовах управління та оцінка фінансової стійкості банків – задача, яку намагаються вирішувати державні органи, банки та комерційні організації. Їх метою є пошук критерію, який дозволить порівнювати банки за ступенем фінансової стійкості.
Наявні підходи до управління та оцінки фінансової стійкості банків відрізняються за складом критеріїв, системою показників, які характеризують складові фінансової стійкості, пороговими значеннями показників тощо. Крім того, існуючі методики в основному призначені для самих банків і не дозволяють всім учасникам ринку на основі відкритої інформації з достатнім ступенем достовірності дати об’єктивну оцінку стійкості розвитку кожного банку.
Таким чином, особливої актуальності набувають дослідження методичних підходів до управління та оцінки фінансової стійкості банків з позицій відкритого інформаційного простору. Конструктивна роль таких досліджень полягає в їх спрямованості на розробку цілісного методичного та інформаційного забезпечення оцінки фінансової стійкості банку в умовах нестабільності і ризику, пошуку можливих шляхів визначення динамічної фінансової стійкості банків. Необхідність в якісному інформаційному та методичному забезпеченні оцінки фінансової стійкості банків визначила мету дослідження та перелік питань, що в ньому розглядаються.
Формування в Україні засад ринкової економіки створює основу для конкуренції між її учасниками. Це стосується і банківської сфери. Продовжується диференціація банків за обсягом статутного капіталу, дохідністю та прибутковістю активів і капіталу, платоспроможністю і ліквідністю. Різке погіршення фінансового стану деяких банків зумовило їх банкрутства.
У цих умовах принципового значення набуває проблема зміцнення фінансової стійкості банків. Її вирішення пов’язане, зокрема, з розробкою методів оцінки і аналізу фінансової стійкості банку та розробкою шляхів забезпечення цієї стійкості.
Розвиток системи українських банків дедалі з більшою очевидністю вимагає від керівництва банків переходу від інтуїтивного, стихійного управління до виваженого, обґрунтованого та професійного, такого, що спирається на певну аналітичну базу. У зв’язку з цим перед спеціалістами банків, їх діловими партнерами, державними наглядовими органами постає питання про необхідність застосування певних методів і прийомів, які б надавали інформацію про поточний та майбутній стан банку, його потенційні можливості, слабкі сторони тощо.
Стабільно функціонуюча банківська система є запорукою фінансової стійкості держави. Вона здатна акумулювати значні фінансові ресурси і забезпечити перелив капіталів між різними секторами народного господарства, сприяючи цим активізації інвестиційної діяльності в країні, економічному зростанню суспільства і підвищенню добробуту народу.
На сучасному етапі економічного розвитку в Україні значної актуальності набувають питання залучення внутрішніх та зовнішніх інвестицій, стримування відтоку вітчизняних капіталів за кордон, відновлення матеріального виробництва та економічного зростання країни, вирішення яких неможливе без фінансово стійкого банківського сектора економіки. У зв’язку з цим банки мають виконувати роль “локомотиву реформ”. Однак гальмування процесу ринкових перетворень економіки, невпорядкованість і нестабільність законодавства, серйозні недоліки в діяльності вітчизняних банків у сфері кредитування та розрахунків, захоплення спекулятивними операціями та збагачення за рахунок інфляції призвело до нестійкого фінансового стану і навіть до банкрутства багатьох з них. Вітчизняна банківська система виявилася непристосованою до ринкових умов і має потенційні ризики дестабілізації. Це обумовлює необхідність розв’язання проблем забезпечення фінансової стійкості банків і визначення методів її подальшого зміцнення.
Проблемам фінансової стійкості банків та її оцінки присвячено праці багатьох провідних зарубіжних і вітчизняних учених. Серед зарубіжних фахівців, які приділили увагу даній тематиці, можна назвати таких авторів, як: К.Дж. Барлтроп, Д.У. Блекуелл, Е. Гілл, Е.Дж. Делан, Д.С. Кидуелл, Р. Коттер, Д. МакНотон, Р.Л. Петерсон, Е. Рід, П.С. Роуз, Дж.Ф. Сінкі, І.Є. Амелін, Л.Г. Батракова, А.П. Крутов, О.І. Лаврушин, Ю.С. Масленченков, Г.С. Панова та ін., а серед вітчизняних економістів слід відмітити праці А.М. Мороза, В.М. Кочеткова, А.А. Пересади, А.О. Єпіфанова, І.В. Сала, В.В. Вітлінського, М.І. Савлука, В.В. Коваленко, О.Й. Шевцової, А.М. Герасимовича, О.М. Тридіда, І.М. Чмутової та інших.
Вивчення праць вказаних науковців дозволяє ґрунтовно підійти до дослідження сутності поставленого наукового завдання, а також виявити питання, що залишаються невирішеними. Зокрема, невпорядкованим є понятійний апарат, потребують доопрацювання та систематизації фактори фінансової стійкості, інструментарій оцінки фінансової стійкості банку, не вирішено питання обґрунтування критеріїв фінансово стійкого банку. Зазначене зумовлює актуальність та необхідність проведення подальшого дослідження проблеми оцінки фінансової стійкості банків та визначає практичну значимість дослідження.
Мета дослідження: розкриття теоретико-методичних засад та надання практичних рекомендацій щодо забезпечення фінансової стійкості й надійності банку.
Для досягнення зазначеної мети в магістерській роботі необхідно вирішити наступні завдання:
- розглянути сутність понять «фінансова стійкість» та «надійність» банку;
- оцінити критерії та показники фінансової стійкості й надійності банку;
- дослідити ендогенні та екзогенні фактори впливу на фінансову стійкість й надійність банку;
- здійснити аналіз показників достатності капіталу банку;
- провести аналіз показників ліквідності та прибутковості банку;
- провести аналіз показників ризиків банку;
- провести інтегральну оцінку фінансової стійкості й надійності банку;
- запропонувати методичні підходи до оцінки фінансової стійкості й надійності банку;
- запропонувати оновлену методику оцінки фінансової стійкості й надійності банку та її практична апробація;
- провести розробку системи заходів щодо зміцнення фінансової стійкості й надійності банку.
Об'єктом дослідження виступає система оцінки фінансової стійкості й надійності банку ПАТ “ОТП Банк”.
Предметом дослідження виступає механізм оцінки і забезпечення фінансової стійкості й надійності банку ПАТ “ОТП Банк”.
Методи дослідження. У роботі використані загальнонаукові методи емпіричного та теоретичного дослідження, зокрема: аналізу і синтезу; узагальнення; системного аналізу;; методи статистичного аналізу; методи економіко-математичного моделювання; методи порівняння, групування та графічний метод – для побудови таблиць, аналітичних, ілюстративних графіків й діаграм. Обробка даних здійснювалася з використанням сучасних комп’ютерних технологій.
Інформаційну базу дослідження склали законодавчі та нормативні акти Верховної Ради України і Національного банку України, офіційні матеріали Державного комітету статистики України, монографії та науково-аналітичні статті вітчизняних та зарубіжних авторів, матеріали міжнародних та всеукраїнських наукових та науково-практичних конференцій. Для безпосереднього аналізу функціонування банків використано офіційні дані Національного банку України, Асоціації українських банків, Державного комітету статистики, фінансова звітність банку ПАТ “ОТП Банк”.
Наукова новизна одержаних результатів полягає в тому, що в роботі запропоновано методичні підходи до удосконалення оцінки фінансової стійкості й надійності банку, запропоновано оновлену методику оцінки фінансової стійкості й надійності банку та проведена її практична апробація.
Практична цінність результатів дослідження. В магістерській роботі проведено комплексну оцінку стану фінансової стійкості банку ПАТ “ОТП Банк”, проведено провести інтегральну оцінку фінансової стійкості й надійності банку. На основі визначеного рівня фінансової стійкості банку стає можливою розробка та впровадження комплексу заходів щодо підвищення та забезпечення високого рівня фінансового стану банку.
Апробація результатів дослідження. Основні положення та результати виконаного наукового дослідження стали основою для розробки та впровадження комплексу заходів у банку ПАТ “ОТП Банк” з підвищення рівня фінансового стану банку.
Обсяг і структура магістерської роботи. Дипломна робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків та списку використаних джерел. Повний обсяг дипломної роботи становить 185 сторінок, ілюстровані 48 таблицями, 15 рисунками та 12 додатками. Список використаних джерел складається із 82 найменувань.