Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми дослідження. Останнім часом у фінансово-кредитному секторі економіки України відбулися певні зміни. Зокрема значно зросли вимоги до фінансової експертизи кредитних проектів, гарантій ліквідності майнових застав, юридичного оформлення кредитних відносин із клієнтами. Відповідно банківським установам необхідно розширити спектр надання послуг, розглянути на новому рівні можливості кредитування та можливості фінансування суб’єктів господарської діяльності в цілому. В даній ситуації для банківських установ лізинг як альтернативна форма кредитування може і повинен стати перспективним напрямом їх розвитку. Адже проведення лізингових операцій є достатньо безпечним для банків, оскільки при їх здійсненні дотримуються принципи цільового використання кредиту й забезпеченості його ліквідною заставою.
Потрібно зазначити, що лізинг в багатьох зарубіжних країнах вже давно завоював визнання у банківських установах. Доказом цього є значна частка участі банків у здійсненні лізингових операцій (50%). А самі лізингові операції останніх 50 років є невід’ємною частиною економіки розвинутих країн, де на сьогодні близько 30% інвестицій припадає саме на операції лізингового характеру. Для економіки України розвиток лізингового бізнесу є вкрай необхідним, оскільки він сприяє прискоренню темпів оновлення й модернізації основних засобів, забезпеченню взаємної вигоди партнерів, підвищенню економіки держави в цілому.
Переважна більшість робіт науковців зорієнтована на дослідження загальних тенденцій розвитку лізингових операцій і їх особливостей порівняно з іншими формами фінансування діяльності суб’єктів господарювання. Значно менше уваги приділяється вивченню проблем, що їх вирішують банки у процесі впровадження у свою діяльність лізингових операцій, зокрема тих, що пов’язані з вибором форми участі у лізинговому бізнесі та розглядом лізингових проектів.
Проблеми надання лізингових послуг вирішуються в працях таких вітчизняних науковців, як В.Д. Базилевича, О.І. Барановського, З.М. Васильченко, О.Б. Васильчишина, Н.І. Версаль, Н.Н. Внукової, Л.Ю. Гудзінської, А.І. Даниленка, В.А. Гайдука, А.Г. Загороднього, Л.Л. Лабезник, В.І. Міщенка, А.М. Мороза, С.В. Науменкової, Н.Г. Слав’янської, Г.А. Холодного, К.Ю. Цицик, К.Ф. Черкашиної, В.М. Шелудько, закордонних фахівців: В.Д. Газмана, В.А. Горемикіна, М.І. Лещенка, Л.Н. Прилуцького, Х.Й. Шпітлера та інших.
Особливої актуальності набувають питання, пов’язані з необхідністю вирішення проблем ефективного застосування лізингу в діяльності банків, повного і чіткого розгляду лізингових проектів банком, активізації їхньої участі у лізингових відносинах та розвитку лізингового бізнесу в Україні.
Актуальність означених проблем та недостатня їх дослідженість у вітчизняній науці зумовили вибір теми та структуру випускної кваліфікаційної роботи магістра.
Мета і завдання дослідження. Метою магістерської роботи є з’ясування теоретичних та практичних аспектів надання лізингових послуг банків, а також шляхів вдосконалення діяльності банків на ринку лізингових послуг.
Для досягнення зазначеної мети в магістерській роботі поставлені наступні завдання:
- розглянути сутність та види лізингових послуг;
- виявити особливості організації надання лізингових послуг банками;
- розкрити особливості регулювання діяльності банків на ринку лізингових послуг;
- визначити етапи надання лізингових послуг банками;
- здійснити аналіз діяльності банків на ринку лізингових послуг України;
- розглянути особливості надання лізингових послуг банком ПАТ “Фінанси та кредит”;
- з’ясувати проблеми діяльності банків на ринку лізингових послуг;
- запропонувати напрями активізації лізингової діяльності банків.
Об’єктом дослідження є банк ПАТ “Фінанси та кредит” та його лізингові послуги в Україні.
Предметом дослідження є особливості надання лізингових послуг банками в Україні та напрямки підвищення ефективності їх діяльності на ринку лізингових послуг.
Методи дослідження. У процесі дослідження використані різні наукові методи, зокрема: методи порівняння та історичної оцінки; системного підходу; проектного та фінансового аналізу; статистичний та графічний методи.
Інформаційна основа дослідження сформована на базі вивчення і систематизації вітчизняних та зарубіжних публікацій, досліджень з питань лізингових операцій банків, чинного законодавства України з досліджуваних питань. Для аналізу конкретних економічних явищ на лізинговому ринку України використано матеріали Національного банку України, Державної комісії з регулювання фінансових послуг, Всеукраїнської асоціації лізингу “Укрлізинг”, Асоціації українських банків, банку ПАТ “Фінанси та кредит”.
Апробація результатів дослідження. Апробація результатів дослідження, проведеного в магістерській роботі, була проведена шляхом участі у П’ятій Всеукраїнській студентській науково- практичній конференції “Економіка управління: погляд молоді”, до якої було підготовлено публікацію під назвою “Діяльність банків на ринку лізингових послуг”.
Структура роботи. Випускна кваліфікаційна робота магістра складається зі вступу, трьох розділів, підрозділів, висновків, списку використаних джерел із 113 найменувань та додатків. Дослідження викладене на 145 сторінках комп’ютерного тексту, містить 22 рисунки та 18 таблиць