Зразок роботи
ВСТУП
Актуальність теми дослідження. Характерною ознакою сучасного етапу розвитку банківської системи України є її тісна взаємодія з банківськими системами інших країн в умовах фінансової глобалізації. Участь України у глобалізаційних процесах передбачає розширення діяльності іноземних банків в Україні, вихід вітчизняних комерційних на ринки банківських послуг інших країн, залучення ними капіталу на міжнародному фінансовому ринку та адаптацію українського банківського законодавства до міжнародних стандартів. Суперечливість розвитку банківської системи України в умовах фінансової глобалізації проявляється у підвищенні її чутливості до зовнішніх кризових явищ та можливості порушення національної фінансової безпеки. При цьому низький рівень капіталізації вітчизняних банківських установ не здатен захистити банківську систему України у разі виникнення зовнішніх або внутрішніх факторів дестабілізації та створює додаткові загрози порушення стабільності економіки країни.
Відповідно необхідним є врахування всіх можливих переваг і загроз фінансової глобалізації та особливостей функціонування вітчизняної банківської системи для розробки стратегії підвищення її конкурентоспроможності та стабільності. З огляду на це, актуальним та важливим завданням є визначення особливостей розвитку банківської системи в умовах фінансової глобалізації, дослідження актуальних проблем банківської системи України на сучасному етапі в посткризовий період та розробка пропозицій щодо підвищення її конкурентоспроможності.
Значний внесок у розробку питань теорії і практики функціонування банківської системи в умовах фінансової глобалізації, проблем її розвитку зробили зарубіжні вчені: Кейнс Дж. М., Клаессен С., Кларк Дж., Косе М., Мишкін Ф., Пігу А., Роуз П., Сінкі Дж., Шумпетер Й., Фрідмен М. Дослідженню даних проблем приділяли увагу російські вчені, зокрема, Красавіна Л. Н., Лаврушин О.І., Нікітіна Т.В., Панова Г.С., Папірян Г.А., Пєтров А.В., Рибін Є.В., Юдіна І.Н. та ін.
Проблеми становлення банківських систем і їх розвитку в умовах фінансової глобалізації та посткризовий період досліджували українські вчені Базилевич В.Д., Барановський О.І., Боринець С.Я, Бураковський І.В, Васильченко З.М., Гальчинський А.С., Геєць В.М., Івасів І.Б., Криклій А.С., Лютий І.О., Міщенко В.І., Мороз А.М., Науменкова С.В., Нікіфоров П.О., Полозенко Д.В., Пахомов Ю.М., Слав’янська Н.Г., Смовженко Т.С., Шпиг Ф.І. та інші.
Віддаючи належне науковим надбанням вітчизняних та зарубіжних вчених, слід зауважити, що невирішеною залишається низка проблем щодо забезпечення стійкості вітчизняної банківської системи в умовах посткризового періоду при фінансовій глобалізації, вдосконалення системи банківського регулювання та нагляду та оцінки наслідків впливу присутності іноземного банківського капіталу на банківську систему України. Це обумовило вибір об’єкта, теми дослідження та її актуальність.
Мета і завдання дослідження. Метою магістерської роботи є дослідження особливостей розвитку банківської системи України в посткризовий період.
Для досягнення зазначеної мети в магістерській роботі необхідно вирішити наступні завдання:
- розглянути сутність та функції банківської системи;
- дослідити особливості функціонування банківських систем в умовах фінансової глобалізації;
- вивчити теоретичні основи регулювання банківської системи;
- оцінити сучасні тенденції розвитку банківської системи в посткризовий період;
- дослідити ризики та проблеми функціонування банківської системи України в посткризовий період;
- проаналізувати особливості державного регулювання української банківської системи в посткризовий період;
- запропонувати напрямки стабілізації та зниження ризиків функціонування банківської системи в посткризовий період;
- розглянути шляхи вдосконалення регулювання банківської системи України в посткризовий період.
Об’єктом дослідження в магістерській роботі є стан банківської системи України у посткризовий період.
Предметом дослідження магістерської роботи є особливості функціонування банківської системи України на сучасному етапі у посткризовому періоді, ризики та проблеми її функціонування, особливості регулювання банківської системи України, напрямки стабілізації банківської системи України у посткризовий період та шляхи вдосконалення її державного регулювання.
Методи дослідження. Для досягнення мети в магістерській роботі використано комплекс загальнонаукових та спеціальних методів дослідження, а саме: діалектичний метод дослідження; метод системного підходу; методи логічної аргументації; метод порівняльного аналізу; методи аналізу та синтезу; методи групувань, узагальнюючих характеристик, аналізу динамічних рядів, статистичні методи, табличний та графічний методи.
Інформаційною базою дослідження стали законодавчі і нормативні документи, що визначають умови функціонування банківської системи, офіційні статистичні матеріали Національного банку України та Асоціації комерційних банків України, Світового банку, Міжнародного валютного фонду та Базельського комітету регулювання банківської діяльності. Використано дані статистичних щорічників, інформаційно-аналітичних бюлетенів, монографічні видання та статті вітчизняних і зарубіжних авторів.