Зразок роботи
РОЗДІЛ 3. НАПРЯМИ УДОСКОНАЛЕННЯ ТА ПРОБЛЕМИ ФОРМУВАННЯ РЕСУРСНОЇ БАЗИ БАНКІВ
3.1. Шляхи удосконалення та пропозиції щодо формування ресурсної бази АТ “БРОКБІЗНЕСБАНК”
У сучасних умовах відсутності на ринку ліквідних і дохідних фінансових інструментів, недостатньої довіри до банків з боку населення, вузького ринку міжбанківських кредитів, особливу актуальність набуває питання забезпечення банку АТ “БРОКБІЗНЕСБАНК” ресурсами і оптимізація їх структури і в зв’язку з цим розробка стратегії управління власними і залученими коштами, які створюють ресурсну базу комерційного банку. Питання нарощування ресурсної бази і забезпечення її стабільності шляхом ефективного управління пасивами, досягнення оптимальної відповідності структури пасивів структурі активів є гострими і вкрай важливими. Оптимізація банківської діяльності стосовно завдань конкретного етапу розвитку країни забезпечується в процесі грошово-кредитного регулювання, що здійснюється на макрорівні, головним чином шляхом впливу центрального банку на комерційні банки, і на мікрорівні шляхом саморегулювання в кожному банку [17, с. 5].
Одним із основних факторів, що забезпечує ефективну діяльність банку є величина власного капіталу. З точки зору формування ресурсної бази для банку стає важливим не тільки співставність величини власного капіталу з обсягом і якістю активів, але і порівняння величини власних коштів з депозитною базою, враховуючи її стійкість.
Формування ресурсної бази банку в ринковій економіці базується на використанні наступних принципів:
– орієнтація будь-якого банку на попит і потреби ринку, вимоги клієнтів, створення таких банківських продуктів і послуг, які користуються попитом і можуть принести банку максимальний прибуток;
– намагання постійного підвищення ефективності банківської діяльності з метою зниження витрат і одержання оптимальних результатів з точки зору ліквідності і прибутковості діяльності банку;
– реальність оцінки ринкової ситуації, своєчасне і грамотне коригування цілей, завдань і програм залежно від стану ринку (кредитного, депозитного, фондового та інших);
– врахування кінцевого результату роботи банку та його філій;
– використання сучасної інформаційної бази і інноваційних технологій при прийнятті оптимальних рішень;
– раціональний підбір персоналу і ефективна організація його роботи.
При формуванні ресурсної бази необхідно виробити цілі, способи їх досягнення, тобто розробити стратегію і тактику забезпечення банку необхідними ресурсами. Ця стратегія, на думку В.М.Усоскіна [60, с. 45], повинна будуватись на наступному:
– якомога дешевше придбати банківські ресурси;
– продати банківські ресурси і послуги за рентабельною ставкою;
– знизити ризик шляхом: відбору надійних клієнтів і одержання гарантій; диверсифікації операцій.
Основною метою діяльності банку АТ “БРОКБІЗНЕСБАНК” області забезпечення ресурсами повинно бути нарощування ресурсної бази до умови підтримання ліквідності банку і забезпечення його рентабельності.
Наведене формулювання мети передбачає вирішення три єдиного завдання, яке зображено на рис. 3.1.
Ресурсна база комерційного банку, ліквідність, рентабельність – це ті основи, на яких базується весь механізм банківської діяльності. Будь-який абсолютний чи відносний показник роботи банку, будь-яка сфера його комерційних зусиль, будь-який сегмент ринку, на якому він присутній, так чи інакше мають вихід на ці три категорії. Або вони забезпечують їх оптимальну величину, або самі знаходяться під їх впливом.
Однак у взаємозв’язку даних категорій існують певні протиріччя. Ресурсна база відображає рівень ринкової позиції банку, це кількісний показник, який визначає обсяг коштів, які має банк в конкретний проміжок часу.
Рис. 3.1. Взаємозв’язок процесу збільшення ресурсної бази із забезпеченням ліквідності банку і його рентабельності.
Ліквідність і рентабельність – якісні характеристики, що показують надійність банку для клієнтів і партнерів по бізнесу, а також ефективність (прибутковість) діяльності банку як комерційного підприємства, тобто доцільність роботи банку з точки зору акціонерів.
Завдання забезпечення банку АТ “БРОКБІЗНЕСБАНК” ресурсами необхідно вирішувати шляхом:
– розрахунку і дотримання величини власних коштів, необхідних і достатніх для забезпечення надійності банку (досягнення цілі ліквідності), а також для розширення активних операцій банку (досягнення цілей прибутковості чи рентабельності);
– вишукування ресурсів для виконання банком своїх зобов’язань перед клієнтами (досягнення цілі ліквідності) і для розвитку активних операцій (досягнення цілі прибутковості);
– залучення строкових депозитів для забезпечення ліквідності балансу і депозитів до запитання для одержання банком прибутку за рахунок використання “дешевих ресурсів”.